Պլաստիլին դիպլոդոկուս. Քանդակագործության դաս

Մարիա Կովալևա (Սիդորովա)
Մոդելավորման դասի ամփոփում «Ծանոթություն պլաստիկ նյութի հետ (պլաստիլին)» Գնդակ, գլան, կոն»

Թեմա: Ծանոթություն պլաստիկ նյութի՝ պլաստիլինի հետ. «Գնդակ, գլան, կոն» .

Նպատակներ և նպատակներ:

- երեխաներին պլաստմասսե նյութերին ծանոթացնելը;

հետ աշխատելու անվտանգության հրահանգներ պլաստիլին;

Տարբեր տեխնիկայի ուսուցում պլաստիլինհունցում, գլորում, գլորում, ոլորում, հարթեցնում, սեղմում, սեղմում և քաշում;

Երշիկի ձևավորման ուսուցում ( գլան, գնդակ, կոն;

Նուրբ շարժիչ հմտությունների զարգացում:

Նյութեր և գործիքներ:

Պլաստիլին վառ գույներով, ներքևի տախտակ, յուղածածկ, բուրգ, անձեռոցիկներ, պլաստիկ կաղապարներ(գլան, գնդակ, կոն) .

Դասի ընթացքը.

1 Օրգ. պահ.

Ողջույններ երեխաներից. Թեմայի և նպատակի հայտարարություն դասեր.

Դաստիարակ: Բարև տղերք: Եկեք ձեզ հետ իմանալ?

Դուք ճիշտ ընտրություն եք կատարել՝ որոշելով զբաղվել կաղապարման... Մենք կսովորենք լինել փոքրիկ երազողներ և կփորձենք մտնել երկիր « Պլաստիլին» ... Իսկ դրա մեջ մտնելը շատ հեշտ է, պետք է հետը տուփ վերցնել պլաստիլին, փակիր աչքերդ և պատմել«Մեկ, երկու, երեք, չորս, հինգ դյույմ « Պլաստիլին» Ես ուզում եմ հասնել այնտեղ! Բոլորս միասին հիմա․․․ Ահա մենք երկրում ենք « Պլաստիլին» .

Այսպիսով, ի՞նչն է այդքան անսովոր այս երկրում: Ձեռքերում բռնված պլաստիլիննա կարողանում է կյանքի կոչվել և տարբեր ձևեր ընդունել, և նրա գլխում սկսում են ի հայտ գալ զանազան պատկերներ ու սյուժեներ, որոնք կարող են ձևավորվել նրանից:

Բայց, ինչպես ցանկացած երկիր, ունի իր գաղտնիքներն ու կանոնները։

2. Պատրաստվել նոր բաներ սովորել նյութական(տեխնիկական անվտանգություն).

Նախքան սկսելը պլաստիլինմենք պետք է որոշ սովորենք կանոնակարգերը:

1. Պլաստիլինչի կարելի բերանով ընդունել և համտեսել։

2. Մոդելավորում պլաստիլինովկատարել միայն տախտակի կամ յուղաթղթի վրա:

3. Մի դրեք պլաստիլին սեղանի վրա.

4. Պետք չէ ամբողջ կտորը միանգամից հունցել պլաստիլին... Առանձնացնում ենք մի փոքր հատված, հունցում, հետո ավելացնում և այլն։

5. Մի նետեք մնացորդները պլաստիլին հատակին.

6. Մի ճոճեք ձեր կույտը:

7. Աշխատանքից հետո ձեռքերը անձեռոցիկով սրբեք։

8. Աշխատանքն ավարտելուց հետո մաքրեք աշխատավայրը, սրբեք սեղանը։

9. Կույտերն ու յուղամանները պետք է լավ սրբել անձեռոցիկով:

10. Անձեռոցիկ (թուղթ)օգտագործել մեկ անգամ:

3. Նոր բաներ սովորելը նյութական.

Ես երեխաներին ցույց եմ տալիս տուփ, որի հետ միասին պլաստիլին... Սովորական պլաստիլինպատրաստված է զտված կավից՝ ճարպի, մեղրամոմի և այլ նյութերի ավելացումով, որոնք թույլ չեն տալիս այն չորանալ: Կրկնում ենք գույների անունները։

Դաստիարակ: Պլաստիլինգալիս է տարբեր գույներով, այն փափուկ է և պլաստիկ, դրանից կարելի է քանդակել տարբեր հետաքրքիր ու գեղեցիկ արհեստներ։ Որքան շատ գույներ ունենաք, այնքան ավելի պայծառ կլինի ձեր արհեստը:

Կան նաև հիմնական տեխնիկա. քանդակագործություն

Եկեք խաղանք հետ պլաստիլին? Լսեք և կրկնեք ինձանից հետո.

հետ խաղում պլաստիլին

1. Հունցել

Ձեռքերս մի կտոր կվերցնեմ, լավ եմ հիշում,

Որպեսզի այն դառնա տաք, փափուկ, բայց ձեռքերին չկպչի։

2. Գլորում

Նայում եմ նրան, ինչ ուզում եմ, հետո կուրանում եմ։

Հիմա կգլորեմ գնդակը, մի քիչ կխաղամ։

3. Պտտվելը

Ես կվերցնեմ գնդակը ձեռքերիս մեջ և կսկսեմ գլորել այն...

Այսպիսով, սյունակը ստացվեց, սյունը վերածվեց դրոշակի:

4. Ոլորում

Դրոշակը կպտտեմ պարույրի մեջ և կստանամ պատյան:

5. Հարթեցում

Որպեսզի նրան ինչ-որ բան պատահի, հարթեցրու նրա որսը ինձ համար:

Եւ ինչ պատահեց? Նա վերածվեց նրբաբլիթի:

6. Կծկել

Նրբաբլիթը կպտտեմ խողովակի մեջ և կսկսեմ քամել։

7. Նեղացում

Դուք կարող եք այն նորից գլորել գնդակի մեջ, որպեսզի ծակեք ձեր մատով

8. Քաշում

Մի կտոր կկմցնեմ ու կսկսեմ քաշել։

Պոչը երկար է ստացվել, գնդակը վերածվել է շաղգամի։

4 Գործնական մաս.

Երեխաներին հրավիրում եմ ընտրել մի կտոր պլաստիլինոր քեզ դուր է գալիս։

ԴաստիարակՓորձեք մի կտոր պոկել: Մանրացրեք այն: Հարթեցնել։ Առաջարկում եմ ինքներդ գլորել գնդակը, գլան և կոն.

Դինամիկ դադար:

Մենք հարվածում ենք վերևից, ձեռքերը ծափ ենք տալիս,

Մենք մի պահ աչք ենք, մենք ուսեր ենք Չիկ-Չիկ!

Մեկ - այստեղ, երկու - այնտեղ,

Շրջի՛ր քո շուրջը։

Մեկ - թեքվել, երկու - թեքվել,

Բոլորը ձեռքերը վեր բարձրացրին։

Եվ նրանք ձեռքով արեցին միմյանց:

Լավ արեցիք։ Մենք շարունակում ենք մեր դաս.

5. Նորի ամրացում նյութական.

Հիշեք անվտանգության կանոնները. Հիշելով հիմնական տեխնիկան գործողությունհունցում, գլորում, գլորում, ոլորում, հարթեցնում, սեղմում, սեղմում և քաշում:

Ուսուցիչը նշում է «+» և «–» երեխաների աշխատանքները, հարցնում է, թե ով դասԻնձ դուր եկավ, և հակառակը՝ ով և ինչ դժվարությունների հանդիպեց արտադրության մեջ։ Կազմակերպվում է աշխատանքների ցուցահանդես։

Մենք կարգի ենք բերում մեր աշխատավայրերն ու գործիքները։

Ի՞նչ նորություն եք սովորել մեր կողմից դասեր?

Ինչ ձևեր եք հիշում (երեխաների պատասխանները)

Ի՞նչ արեցինք ձեզ հետ այսօր: (երեխաների պատասխանները)

Ձեզ դուր եկավ քանդակագործությունը: (երեխաների պատասխանները)

Դուք բոլորդ արեցիք ձեր լավագույնը: Լավ արեցիր։ Շնորհակալություն բոլորին. Դասը ավարտվեց... Ցտեսություն.

Առնչվող հրապարակումներ.

GCD-ի համառոտագիր FEMP «Cylinder»-ի համար FEMP՝ Թեմա՝ «Գլան» ՆՊԱՏԱԿՆԵՐԸ ԵՎ ՆՊԱՏԱԿՆԵՐԸ՝ 1. Գլանի մասին պատկերացումներ կազմել, շրջակա միջավայրի օբյեկտներում գլան ճանաչելու ունակությունը։

«Խորանարդի աշտարակ» վաղ նախադպրոցական տարիքի երեխաների համար դիդակտիկ նյութով խաղ-դասի համառոտագիր.Խաղ-դաս դիդակտիկ նյութով վաղ նախադպրոցական տարիքի երեխաների համար՝ «Խորանարդիկներից պատրաստված աշտարակ». Ծրագրային առաջադրանքներ՝ 1. Ուղղել.

Վաղ նախադպրոցական տարիքի երեխաների համար «Խորանարդներ ճագարների և արջերի համար» դիդակտիկ նյութով խաղ-դասի ամփոփում.Վաղ նախադպրոցական տարիքի երեխաների խաղ-դասերի ամփոփում դիդակտիկ նյութով. Թեմա՝ «Խորանարդներ նապաստակների և արջերի համար» Ծրագրային առաջադրանքներ :.

Աբստրակտ ՕԴ մաթեմատիկայի մեջ միջին խմբի համար «Երկրաչափական պատկերներ. Կոն»Աբստրակտ ՕԴ մաթեմատիկայի մեջ միջին խմբի համար «Երկրաչափական պատկերներ. Կոն «Նպատակը. երկրաչափական ձևերի մասին պատկերացումների զարգացում. Առաջադրանքներ.

Պլաստիլինից մոդելավորման դասի ամփոփում «Զայկինո բուժում»Համայնքային նախադպրոցական հանրակրթական բյուջետային հիմնարկ Թիվ 14 մանկապարտեզ Դասի ամփոփում Թեմա «Զայկինո բուժում» Դաստիարակ.

Դասերի ամփոփում FEMP «Cube and Ball» թեմայովՄանկավարժ. Տեսեք, տղերք, այսօր Կրոշը մեզ մոտ եկավ մեծ պայուսակով: Krosh: Բարև ընկերներ: Կար-Կարիչը շատ էր շտապում։

«Օդային տրանսպորտ՝ օդապարիկ». Գեղարվեստական ​​ստեղծագործության դասի ամփոփագիր (կիրառություն)Դաս «Օդային տրանսպորտ՝ օդապարիկ» հավելվածի վերաբերյալ. Նպատակը. Երեխաներին սովորեցնել թղթից ստեղծել օդային տրանսպորտ: Առաջադրանքներ.

«Սունկ» մոդելավորման դասի ամփոփումՄոդելավորման դասի ամփոփում ավագ խմբում

Երբ սկսում եք աշխատել, նախ վերցրեք պլաստիլինի մի փոքրիկ կտոր, քանի որ այն ավելի հեշտ է հունցել և տաքացրեք այն ձեր ձեռքերով։ Կավը կդառնա փափուկ և ճկուն: Քիչ-քիչ ավելացրեք նոր կտորներ, դրանք նույնպես փափկելով, սկսեք քանդակել։

Իմացեք, թե ինչպես կատարել հիմնական տարրերը, որոնց նկարագրությունը տրված է ստորև, քանի որ դրանք կարող են օգտագործվել քանդակելու համար այն ամենը, ինչ պատմում է ձեր ֆանտազիան: Միևնույն ժամանակ, եթե ձեզ մոտ ինչ-որ բան չստացվեց, մի հուսահատվեք, քանի որ կարող եք պարզապես ջախջախել ամեն ինչ և փորձել դա անել նորից։

Գնդակ

Պլաստիլինի մի կտոր պոկելուց հետո նրան տվեք գնդակի ձև, ինչպես ցույց է տրված նկարում: Որքան երկար գլորեք այն ձեր ափերի միջև, այնքան ավելի հարթ, փափուկ և հարթ կլինի: Փորձեք կուրացնել
տարբեր չափերի գնդակներ:

Ձու

Սկզբում գնդակ պատրաստեք, այնուհետև թեթևակի գլորեք այն ափերի միջև: Երբ այն վերածվի երկարավուն ձվաձեւի, ծայրերը կլորացրեք։

Նրբաբլիթ

Գնդակից կարող եք նրբաբլիթ պատրաստել։ Պարզապես սեղմեք այն ձեր բթամատի և ցուցամատի միջև կամ հարթեցրեք այն ձեր ափերի միջև: Եթե ​​նրբաբլիթի ծայրը հանկարծ ճաքի, լցրեք արցունքները։ Նրբաբլիթները, ինչպես գնդերը, կարող են լինել տարբեր չափերի։

Մի կաթիլ
Կաթիլ անելու համար գնդիկը մի ծայրով սեղմեք և մի փոքր դուրս քաշեք: «Քթի» նման մի բան ստացվեց. Հիմա հիշեք, թե ինչ տեսք ունի կաթիլը և համեմատեք ձեր ստացածի հետ:

Կոն
Եթե ​​դուք սեղմում եք կաթիլի հաստ ծայրը դեպի տախտակը («քիթը» վերև), դուք ստանում եք հարթ հիմք: Կտրեք բարակ ծայրը, և կաթիլը կդառնա կոն:

Օձ
Այս տարրը շատ հաճախ օգտագործվում է քանդակագործության մեջ։ Պլաստիլինի մի կտոր ետ ու առաջ գլորում ենք տախտակի վրա, մինչև այն երկար ու բարակ լինի։

Որքան երկար գլորեք այն, այնքան օձը ավելի բարակ, երկար և հարթ կլինի: Սակայն շատ բարակ օձերը երբեմն կոտրվում են, ինչը դժվար չէ շտկել՝ միացնելով ընդմիջումը և նորից գլորվել։

Երշիկեղեն
Կարճ հաստ օձին երշիկ կանվանենք։ Խաղատախտակի վրա առանց շատ սեղմելու գրտնակել խաղային խմոր:

Մխոց

Փաթաթեք կարճ, հաստ նրբերշիկը և երկու ծայրերը հարթեցրեք տախտակի վրա: Եթե ​​այն մի փոքր կորցնում է իր ձեւը, նորից գլորում ենք տախտակի վրա։ Կամ կարող եք գլան պատրաստել այլ կերպ՝ դանակով կտրել երշիկի ծայրերը։

Տուփ

Դուք կարող եք տուփ պատրաստել գլանից: Տեղադրեք այն կլորացված կողմով տախտակի վրա և թեթևակի սեղմեք ներքև՝ հարթ մի բանով. ևս մեկ փոքր հարթ տախտակ, կափարիչ բանկաից կամ բաժակի հատակից: Շրջեք մխոցը, որպեսզի հարթ մակերեսները մի կողմ լինեն: Կրկին սեղմեք մխոցի վերին մասում: Այժմ այն ​​ունի վեց հարթ կողմ՝ չորս կողմ և երկու ծայր: Տեղադրեք այն ծայրին և նորից սեղմեք այն: Մխոցը վերածվել է տուփի։ Տարբեր կողմերից պտտելով և սեղմելով՝ կարող եք հասնել ցանկացած ձևի և չափի։

ժապավեն

ժապավենը ստանալու համար բարակ օձ գլորեք: Դրեք այն տախտակի վրա և մատիտով գլորեք։ Մատիտը փոքրիկ գլանիկի նման հարթեցնում է օձին ու վերածում ժապավենի։ Այժմ ամենադժվարը ժապավենը տախտակից առանձնացնելն է։

Հնարավոր է, որ ձեզ անհրաժեշտ լինի մի փոքր պարապել, որպեսզի ժապավենը չքսվի տախտակի վրա: Սա լավագույնս աշխատում է, եթե ժապավենը շատ բարակ չդարձնեք և այն ջրով թրջելուց հետո աշխատեք շատ հարթ մակերեսի վրա:

Իհարկե, պլաստիլինից կարելի է ձևավորել ևս շատ տարբեր տարրեր, բայց դրանք առայժմ բավարար են մեզ համար։ Եվ հիմա զվարճանքը սկսվում է:

Ձիերը շատ հետաքրքիր և սիրելի են շատ կենդանիների կողմից: Այս հոդվածում դուք կգտնեք մի քանի տարբերակ, թե ինչպես կարելի է ձին ձուլել պլաստիլինեից քայլ առ քայլ: Քանդակագործության մեթոդները կլինեն տարբեր դժվարության մակարդակի, առաջին երկուսը պարզ են, վերջինը մի փոքր ավելի բարդ է։ Եթե ​​մտածում եք, թե ինչպես ձին ձուլել պլաստիլինից, ապա այս հոդվածը ձեզ համար է:

Նախապատրաստական ​​փուլ

Որպեսզի սովորեք, թե ինչպես ձին ձուլել պլաստիլինից, դուք պետք է համբերատար լինեք և ունենաք որոշ նյութեր.

  • Տարբեր գույների պլաստիլին (կարիք չկա շատ տարվել և մոռանալ ռեալիզմի մասին):
  • Դույլ.
  • Մոդելավորման գորգ.

Եթե ​​ցանկանում եք շլացնել պարզ ձիուն, ապա սա այն ամենն է, ինչ ձեզ հարկավոր է: Ավելի բարդ ձևերի համար ձեզ հարկավոր են լուցկիներ/ատամհատիկներ կամ մետաղալարեր՝ ապագա մարմնի համար կմախք պատրաստելու համար:

Առաջին ճանապարհը

Պլաստիլինից ձի կաղապարելը շատ պարզ է.

  1. Պլաստիլինի երկու փոքրիկ գնդիկները գրտնակեք ձեր ուզած գույնով։ Մեկը պետք է մի փոքր փոքր լինի մյուսից: Միացրեք դրանք միասին, հարթեցնելով անցումը: Գլխի համար նախատեսված բլանկը պատրաստ է:
  2. Փաթաթեք սպիտակ և սևի բարակ շերտերը, դրանցից փոքր շրջանակներ կտրեք - սրանք աչքերն են: Նույն գույնից, որ օգտագործել էիք նախորդ քայլում, պատրաստեք եռանկյունաձև ականջներ։ Հիշեք, որ կտրեք ձեր քթանցքները:
  3. Հիմնական գույնի պլաստիլինի մեծ կտորից պատրաստեք երկարավուն օվալ՝ ձիու մարմին։ Կպցրեք ատամհատիկ / լուցկի մի կողմից: Փաթաթել պլաստիլինի մեջ։ Այն պետք է մի փոքր ավելի մոտ լինի մարմնին, քան վերևում: Պատրաստի գլուխը ամրացրեք ստացված պարանոցին:
  4. Գլորեք մեկ կարճ սև գլան և չորս նույնական հիմնական ստվերային բալոններ: Կտրեք սև մխոցը չորս միանման մասերի և կպցրեք մեկական ոտքին: Ներքևի հատվածը կտրեք՝ սմբակները ցույց տալու համար: Ոտքերը ամրացրեք մարմնին:
  5. Ավելի թեթև պլաստիլինից պատրաստեք բարակ դրոշակներ, դրանք համընկնեք պարանոցի ամբողջ երկարությամբ: Դրանցից փարթամ պոչ պատրաստեք:

Ձին պատրաստ է։

Երկրորդ ճանապարհ

Կա ևս մեկ տարբերակ, թե ինչպես ձին ձուլել պլաստիլինից: Կարող եք օգտագործել շագանակագույն և սպիտակ գույներ։

  • Գլորեք սպիտակ պլաստիլինե գնդիկ և մի փոքր ձգեք այն, սա գլխի համար դատարկ է:
  • Քանդակեք կիսալուսին, կտրեք ուռուցիկությունը ներքևից:
  • Ձևավորեք չորս նույնական սպիտակ կոներ, պատրաստեք նույնքան փոքր շագանակագույն գնդիկներ: Հարթեցրեք դրանք և կպցրեք դրանք սմբակաձև ոտքերին:
  • Քանդակեք օվալաձև մարմին և մի փոքր թեքեք մեջտեղում:

Անցնենք ձիու հավաքմանը.

  • Ոտքերդ կպցրեք մարմնին, գլուխը ամրացրեք կիսալուսնի բարակ հատվածին։ Ստացված կառուցվածքը կպցրեք հորթին: Հարթեցրեք անցումները և համոզվեք, որ կենդանին ամուր է իր ոտքերի վրա:
  • Փաթաթել բարակ նրբերշիկները: Նրանցից հավաքեք պոչը և մանեը, մի մոռացեք խոպոպների մասին:
  • Սև և սպիտակ պլաստիլինից քանդակեք աչքերը, պատրաստեք եռանկյունաձև ականջներ և կտրեք քթանցքները։
  • Զարդարեք այն, ինչպես ցանկանում եք, պատրաստեք թամբ կամ աղեղ կամ թողեք այնպես, ինչպես կա։

Երրորդ ճանապարհը

Այս մեթոդը կպատասխանի այն հարցին, թե ինչպես կարելի է ձին ձուլել քանդակագործական պլաստիլին.

  • Պլաստիլինի մեծ գնդիկը կիսեք կիսով չափ։ Յուրաքանչյուր կեսից գրտնակել հավասար նրբերշիկներ, որոնք պետք է կտրել վեց հավասար մասերի։ Ստացված մասերից մեկը բաժանեք երկու մասի։
  • Եկեք որոշենք, թե մարմնի որ մասի համար քանի կտոր է պլաստիլինը՝ մեկական ոտքի համար, չորսը՝ հորթի, մեկը՝ մանեի, մեկը՝ պոչի, կեսը՝ գլխի և մեկուկես՝ պարանոցի համար։
  • Գլխի կտորից մի գունդ գլորեք և մի փոքր դուրս քաշեք։
  • Պարանոցի հատվածներից կազմեք լայն, թեթևակի սրած կիսալուսին:
  • Չորս կտորները գլորում ենք երկար ոտքերի մեջ, դրանք պետք է գլան հիշեցնեն (դրանք պետք է ավելի նեղ լինեն դեպի ներքև):
  • Մարմնի համար նախատեսված կտորները իրար գլորում ենք և հաստ գլան պատրաստում։
  • Միացրեք բոլոր մասերը, հարթեցրեք բոլոր հոդերը և անհարթությունները:
  • Մնացած հատվածներից կուրացրեք ականջները, պոչը և մանելը։ Կցեք դրանք մարմնին, քսեք կարերը և աշխատեք կույտով։
  • Ձին տվեք ցանկացած դիրք:

Նույնիսկ եթե դուք այնքան էլ վստահ չեք պլաստիլինի հետ, դուք հեշտությամբ կարող եք ձի կաղապարել: Նկարների և մանրամասն հրահանգների հիման վրա դուք կարող եք արագ կառուցել զվարճալի ձի:

Պլաստիլինի՝ որպես քանդակագործական նյութի ամենաարժեքավոր որակը առանձին մասերի միացման միջոցով քանդակ ստեղծելու ունակությունն է։

Շատ արհեստներ կարելի է պատրաստել ամենապարզ հիմնական ձևերից:

Գնդակ- բոլոր սկիզբների սկիզբը
Պլաստիլինից շատ արհեստների մոդելավորումը սկսվում է գնդակի ձևավորմամբ: Գնդակը գլորելու համար վերցրեք պլաստիլինի մի կտոր և գլորեք այն ձեր ափերի միջև: Որքան երկար գլորեք պլաստիլինե գնդիկը, այնքան այն ավելի հարթ կստացվի։

Գնդակի հիման վրա, օգտագործելով պլաստիկ ծածկույթ կամ քանոն, կարող եք պատրաստել սկավառակ, կոն, գլան, զբոսաշրջիկ, աղյուս:

Սկավառակ
Մեթոդ 1. Գնդակը ծածկել ափսեով և թեթև սեղմել սեղանի վրա: Եթե ​​ցանկանում եք սկավառակի հստակ եզրագիծ ունենալ, պտտեք այն իր եզրին և պտտեք սեղանի շուրջը, ինչպես անիվը:

Պլաստիլինից հիմնական ձևեր. Սկավառակ. Աղյուս. "Պտուտակ".


Մեթոդ 2. Պլաստիլինը գլորում ենք ցանկալի հաստությամբ տորթի մեջ և սկավառակը կտրատում ենք ձևի։

Աղյուս
Երեք անգամ կրկնելով այս պրոցեդուրան և ամեն անգամ պտտելով աշխատանքային մասը 90 աստիճանով, դուք կստանաք մի աղյուս, որը բավականին հարմար է պլաստիլինե շինարարության համար։ Ճիշտ է, եթե ձեզ շատ աղյուսներ են պետք, ավելի լավ է դրանք ստեղծելու համար օգտագործել ձև: Փոքր նույնական աղյուսները կարելի է կտրել պարանից, որը երկու անգամ մշակվել է նույն ձևով:

Բշտիկ
Գնդակը ծածկում ենք ափսեով և գլորում շրջանաձև շարժումներով։ Դուք կստանաք օվալաձև ուլունք՝ մեջտեղում ծայրով։

Մխոց
Պլաստիլինի մի կտորը ծածկում ենք ափսեով և գլորում ետ ու առաջ։ Մխոցը կլինի հարթ և հարթ: Որքան երկար է գլորվում պլաստիլինի գլան, այնքան ավելի բարակ և երկար է ստացվում:

Զարդարակ
Եթե ​​շարունակեք գլանափաթեթը գլորել, կարող եք հավասարաչափ բշտիկ ստանալ:

Եթե ​​Ձեզ անհրաժեշտ է մեծ քանակությամբ դրոշակ, կարող եք դրանք խմբաքանակներով գլորել՝ միմյանց զուգահեռ։ Այս դեպքում դրոշակները մոտավորապես նույն հաստությամբ են:

Դրոշակի հիման վրա կարելի է ձեռք բերել դետալների լայն տեսականի: Պլաստիլինի դրոշակներով մոդելավորումը ժամանակակից արվեստի և արհեստի անկախ ուղղություն է: Դուք նույնիսկ կարող եք նկարներ դնել դրոշակներով:

Հնարավոր է քամել նույնիսկ դրոշակները առանց ասեղի միանգամյա օգտագործման ներարկիչի միջոցով: Եթե ​​Ձեզ անհրաժեշտ է նույն հաստության շատ դրոշակներ պատրաստել, կարող եք օգտագործել սխտորի մամլիչը։ Պլաստիլինը պետք է մի փոքր տաքացվի տաք ջրի մեջ: Այդ ժամանակ այն ավելի փափուկ կլինի, ավելի հեշտ կլինի քամել դրոշակները։ Այս մեթոդի միակ թերությունը ձեր հայեցողությամբ դրոշակի տրամագիծը փոխելու անհնարինությունն է:

Պարույր
Պտուտակեք դրոշակը մատիտի կամ գրչի վրա: Կասետային պարույր ստանալու համար նույնը արեք պլաստիլինի շերտով։