Ավագ խմբում թռչունների սնուցման սարքի կառուցում. Երկրորդ կրտսեր խմբում «Թռչունների սնուցող» ճանաչողական զարգացման վերաբերյալ դասերի կազմակերպման և անցկացման համառոտագիր.

Միջին խմբում «Birdhouse»-ի նախագծում
Մանկավարժ՝ Չեբունինա Թամարա Վլադիմիրովնա
MBDOU ընդհանուր զարգացման տիպի թիվ 74 մանկապարտեզ

Նպատակը. զարգացնել թղթի թերթիկը կիսով չափ ծալելու հմտություններ, զարգացնել աչք, այս նյութի հետ աշխատելու ճշգրտություն:
Նյութեր. Յուրաքանչյուր երեխայի համար հաստ թուղթ (գրի թերթիկի քառորդ մասը), 11x15 սմ կողմերով գունավոր հավասարակողմ եռանկյունի, 4 սմ տրամագծով շրջան, 2 գունավոր ուղղանկյուն 4x4,5 սմ, 3,5x10,5: սմ Տան պատրաստված նմուշ.
Դասընթացի դասընթաց.
Երեխաները սպասասրահում են, ուսուցիչը խմբում օդափոխելուց հետո փակում է պատուհանը և սպասասրահ է բերում երկու թռչուն (խաղալիք աստղիկ և խաղալիք թռչուն՝ սուլիչ):
«Տղե՛րք, հիմա ես փակում էի պատուհանը, և երկու թռչուն թռան դեպի մեզ, նրանք մեզ մի բան են ուզում ասել: Եկեք արագ գնանք մեր տեղերը, մենք կիմանանք, թե ինչ էին ուզում մեզ ասել թռչունները (երեխաները անցնում են սեղանների մոտ):
Ուսուցիչը սուլում է, գլխով անում, հետո ասում. «Գիտե՞ս ինչ ասացին թռչունները:
Լսիր.
Տաք երկրներից թռան տուն, բայց տուն չունեն, ապրելու տեղ չունեն։ Թռչունները թռան մեր կայքի վրայով և տեսան, որ մենք սնուցող ունենք: Այսպիսով, դուք բարի և հոգատար տղաներ եք, սիրում եք թռչուններ: Եվ թռչունները խնդրում են, որ իրենց տներ դարձնես: Տղե՛րք, թռչնատնե՞ր ենք սարքելու։ (Այո): Իհարկե, մենք թռչուններ կպատրաստենք:
Տղերք, նայեք իմ տանը: Այս թռչունների տունը կոչվում է թռչնատուն: Այսօր մենք պատրաստվում ենք կառուցել թղթե բնադրող տուփ»։
Ուսուցիչը ցույց է տալիս պատրաստի տունը` կիսով չափ ծալված խիտ սավան, իսկ դրա վրա կիսով չափ ծալված եռանկյունից պատրաստված տանիք է: Քառակուսու վրա գծված է շրջան։ Մկրատով զգուշորեն կտրեք շրջանագիծը գծի երկայնքով և կպցրեք այն տան վրա. սա թռչնանոցի մուտքն է, իսկ դրա տակ կիսով չափ ծալված փոքրիկ ուղղանկյուն, կպցրեք այն տան ներսում, սա թռչնանոցի փայտն է:
Ֆիզիկական կրթություն
Թռչնանոցի պատուհանից դուրս
Փոքրիկ կաշիները նստած են
Թռչնանոցի պատուհանից
Սկվորուշկիները փնտրում են։
Եվ ներքևում, և ներքևում
Նստած է խորամանկ կատուն
Մեր կատուն ձևացրեց, որ դա է
Կարծես քնած է։
Երեխաները նստում են և սկսում թռչնանոց պատրաստել: Ուսուցիչը, անհրաժեշտության դեպքում, օգնում է երեխաներին անհատապես։
Դասի վերջում թռչունները թռչում են և տեսնում, թե որ թռչունների տնակներն են դուրս եկել, շնորհակալություն հայտնում երեխաներին:

Գրականություն:
1. Ն.Է.Վերաքսա, Ա.Ն.Վերաքսա. Նախադպրոցական տարիքի երեխաների նախագծային գործունեություն. Ուղեցույց նախադպրոցական տարիքի ուսուցիչների համար. - M .: Mosaika-Sintez, 2008 - 112 էջ:
2. 5. Լ.Ա.Անտիպովա, Ն.Ն.Կորնեևա. Նախագծերը՝ որպես երեխաների կյանքը կազմակերպելու միջոց. - Խանտի-Մանսիյսկ: GUIPP «Polygraphist», 2002 - 97 p.
3. 6. Խալիկովա Վ.Վ. Ծրագրի մեթոդը որպես առարկայական մոտեցում իրականացնելու միջոց. Ամսագիր «Նախադպրոցական ուսումնական հաստատության դաստիարակ» №8 (2008 թ.):
4. 7. Վ.Յու.Դյաչենկո, Օ.Վ. Գուզենկո և ուրիշներ Խոսքի զարգացում. Դասերի թեմատիկ պլանավորում.
5. 8. Տ.Ն.Տեբենևա. Նախագծային մշակույթը որպես նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունների պրոֆեսիոնալիզմի մաս. Հանդես «Նախադպրոցական ուսումնական հաստատության գրասենյակ» №1 (2007 թ.).

Ելենա Ալեքսանդրովնա Բեզմատերնիխ

Թիրախ դասեր:

Սովորեցրեք երեխաներին անել սնուցիչներթղթից պատրաստված ձմեռող թռչունների համար.

Մշակել ստեղծագործական երևակայություն, գեղարվեստական ​​ճաշակ, աշխատանքում ճշգրտություն:

Երեխաներին դաստիարակել լավ զգացմունքներով և փետրավոր ընկերներին խնամելու ցանկությամբ։

ՆյութԳունավոր թուղթ, թռչունների նկարներ, տրաֆարետներ, կաղապարներ սնուցող, սոսինձ, վրձիններ, անձեռոցիկներ։

Նախնական աշխատանքճանաչողական նյութի ընտրություն, բանաստեղծություններ, աշխատանք ծնողներ: սնուցիչների ձևավորում, դատարկ թռչունների կերակրումը, ցուցահանդեսի համար նախատեսված գրքերի ընտրանի, Սնուցիչի դիզայնդուրս հյութի տուփից երեխաների հետ խումբ.

Դասի ընթացքը.

Դաստիարակ:Տղաներ, ժամանակն է, որ մենք կերակրենքկծկելով և սպասելով մեր փետրավոր ընկերների այցելությանը:

Խոսեք թռչունների մասին:

Խնդրում եմ, ասեք, թե ինչպես են կոչվում այն ​​թռչունները, որոնք մեզ մոտ են մնում ձմռանը (երեխաների պատասխանները)

Լավ արեցիր, ձմեռում: Ինչպիսի՞ ձմեռող թռչուններ գիտեք (Երեխաների պատասխանները)

Ճիշտ.

Ձեր կարծիքով, ի՞նչն է ավելի վատ, քան ցուրտը կամ թռչունների սովը: (Երեխաների պատասխանները)

Սովը, իհարկե։ Ո՞վ կարող է ձմռանը օգնել թռչուններին: (Երեխաների պատասխանները)

Ճիշտ է, մարդ։ Դուք և ես կարող ենք օգնել մեր փոքրիկ ընկերներին: Ինչպե՞ս կարող ենք օգնել նրանց: (Երեխաների պատասխանները)

Մենք սնուցիչներ պատրաստել... Եվ ես ունեմ սա սնուցող.

(Ուսուցիչը ցույց է տալիս երեխաներին սնուցողպատրաստված է ջարդոնից)

Եվ այսօր մենք կսովորենք, թե ինչպես դա անել թղթի սնուցող... Քո վրա սեղաններպատրաստված թղթի կաղապարներ սնուցող.

ԴաստիարակԵս քեզ ցույց կտամ և կասեմ, թե ինչ անես, իսկ դու կկրկնես իմ հետևից։ Եթե ​​ուշադիր լինեք, հաջողության կհասնեք սնուցիչներ.

Դաստիարակ: Բայց դեպի թռչունները սովից չէին մեռնումինչ է պետք լրացնել (եգիպտացորեն)Ճիշտ է, հատիկները կպատրաստեք պլաստիլինից։

Եվ ահա առաջինները թռչունները եկել են մեր ճաշասենյակ!

Դաստիարակ:

Մենք պատրաստել է սնուցող.

Մենք ճաշասենյակը բացվեց.

Ճնճղուկ, ցուլֆինշ - հարևան,

Ձմռանը դուք կճաշեք:

Իսկ հիմա կգնանք զբոսնելու ու կկախվենք սնուցող սարքեր մեր կայքումորը դուք պատրաստված ծնողների հետ... Երեխաները գնում են կայք և կախում սնուցիչներ.

Խաղը խաղում է:

Թռչունները թռչկոտում են, թռչել։ (Ձեռքեր թափահարելով՝ ընդօրինակելով թռչունների թռիչքը)

Թռչունները թռչկոտում եներգել.

Ծիծաղիկ-ծլվլոց, ճուտ-ծլվլոց:

Թռչունները փշրանքներ են հավաքում, (Թեքվում է առաջ, մատները հավաքված)

Հացահատիկները ծակում են

Փետուրները մաքրվեցին (Տորսը շրջում է ձախ և աջ)

Փետուրները մաքրվեցին

Կտուցները մաքրվեցին (Գլուխը շրջում է ձախ և աջ)

Նրանք նստեցին ցանկապատի վրա։ (Նրանք նստեցին իրենց տեղերում)

ԴաստիարակԴուք այսօր հիանալի եք, այնքան բարի գործեր են արել!

Առնչվող հրապարակումներ.

GCD-ի (դասերի) ամփոփում մոդելավորման վերաբերյալ «Թռչունները թռան դեպի կերակրման տաշտ»Նպատակը. Սյուժեի մոդելավորման միջոցով ձևավորել պլաստիկ ձևի զգացողություն: Նպատակները. 1) Շարունակեք սովորել, թե ինչպես ստեղծել թռչնի արտահայտիչ պատկեր: 2).

«Թռչնամիս». Միջին խմբում բաց դիզայնի դասի ամփոփագիրՄիջին խմբում բաց դիզայնի դասի ամփոփագիր Թեմա՝ «Թռչնամիս» Նպատակները՝ 1. Շարունակել երեխաներին սովորեցնել շենք ստեղծել։

Միջին խմբում թեմատիկ դասի համառոտագիր «Գարունը եկավ մեզ մոտ»Միջին խմբում թեմատիկ դասի համառոտագիր «Գարունը եկավ մեզ մոտ» Ծրագրի բովանդակությունը՝ 1. Համախմբել գիտելիքները եղանակների փոփոխության մասին, օգնել.

Թղթի ձևավորում «Նկարչի գլխարկը» Թղթի ձևավորման դասի ամփոփում միջին խմբում Դասի ուրվագիծը Թեմա՝ Դիզայն.

Թղթի ձևավորման դասի ամփոփում միջին խմբում «Շների խցիկ»Թղթի ձևավորման դասի ուրվագծեր Թեմա «Շների խցիկ» միջին խմբում Կազմող՝ Աննա Իվանովնա Գայազովա.

Մտավոր հաշմանդամություն ունեցող երեխաների համար մանկապարտեզի միջին խմբում դիզայնի դասի ամփոփագիրԹեմա՝ Սեղանի և աթոռի ձևավորում երկրաչափական ձևերից: Նպատակը. սովորել լսել խոսքի հրահանգներ և կառուցել երկրաչափական ձևերից: Առաջադրանքներ.

Դասի նպատակը.

Երեխաներին սովորեցրեք տարբեր նյութերից ձմեռող թռչունների համար սնուցիչներ պատրաստել:

Մշակել ստեղծագործական երևակայություն, գեղարվեստական ​​ճաշակ, աշխատանքում ճշգրտություն:

Երեխաներին դաստիարակել լավ զգացմունքներով և փետրավոր ընկերներին խնամելու ցանկությամբ։

Նյութը՝ պլաստիկ շշեր, գունավոր թուղթ, բամբակյա բուրդ, ծառի ճյուղեր, թռչունների նկարներ, մկրատ, սոսինձ, վրձիններ։

Դասի ընթացքը ավագ խմբում

Ուսուցիչը առաջարկում է գնալ պատուհանի մոտ և հիանալ ձմեռային լանդշաֆտի գեղեցկությամբ:

Ուսուցիչը բանաստեղծություն է կարդում

Տես դասի հավելվածը

Դաստիարակ. - Ինչո՞ւ են թռչունները ձմռանը օգնություն խնդրում:

- Թռչունների համար շատ դժվար է գոյատևել ձմռանը, երբ սպիտակ ձյուն է գալիս և փչում են սառը քամիներ: Դուք գիտեք, որ որոշ թռչուններ թռչում են ավելի տաք շրջաններ, իսկ մյուսները, ամենահամարձակները, մնում են ձմռանը: Այժմ մենք կիմանանք, թե ինչպիսի թռչուններ են դրանք։

Ձմեռող թռչունների մասին հանելուկների պատրաստում (պատկերներով)

Փոքր թռչուն

Ոտքերն ունեն

Բայց նա չի կարող քայլել։

Ուզում է փոքրիկ քայլ անել

-Ցատկ է ստացվում։

(Ճնճղուկ)

Անընդհատ թակել

Ծառերը՝ խոռոչ։

Բայց դա նրանց չի հաշմանդամեցնում,

Եվ միայն բուժում է:

Կարմիր կրծքով, սևաթև,

Սիրում է հատիկներ ծակել

Լեռան մոխրի վրա առաջին ձյունով

Նա նորից կհայտնվի։

(Բուլֆինչ)

Այս գիշատիչը շատախոս է

Գողեր, խելագար,

Սպիտակ միակողմանի քիմեր,

Եվ նրա անունը ... (կաչաղակ)

Կար-կար-քար! Կար-կար-քար!

Դա ամբողջ ռեպերտուարն է:

Հայտարարում է թխկի թագը

Իմ երգով...

Դաստիարակ. - Լավ արեցիք, դուք գուշակեցիք բոլոր հանելուկները:

- Ի՞նչ թռչուններ տեսաք մեր կայքում, ձմռանը այգում:

-Ինչպե՞ս կարող ենք օգնել թռչուններին ձմռանը:

-Ի՞նչ կարող ենք անել սրա համար։

- Ինչի՞ց կարող ենք թռչունների սնուցիչներ պատրաստել: (պլաստիկ շշերից, տուփերից, դույլերից և այլն)

- Պլաստիկ շշերից սնուցող սարքերը թեթև են, հարմար, օգտագործում են ոչ պիտանի նյութ դրանց արտադրության համար: Խնդրում ենք նկատի ունենալ, որ անցքերը կտրված են սնուցման վրա: Ինչի՞ համար են դրանք անհրաժեշտ։ Դուք կարող եք զարդարել սնուցողը, որպեսզի այն գրավիչ լինի:

Պլաստիկ շշից նմուշի սնուցման փորձաքննություն: Աշխատանքի կատարման բացատրություն.

Երեխաների անկախ աշխատանք. Ուսուցիչը անհրաժեշտության դեպքում օգնում է երեխաներին:

- Ինչի՞ց են պատրաստված մեր սնուցող սարքերը: Ի՞նչ ձև ունեն մեր սնուցողները: Ինչպես կարող ենք կերակրել թռչուններին ձմռանը:

Դասի ավարտ

Բանաստեղծությունները կարդում է ուսուցիչը (հավելված)

GCD-ի ամփոփում ավագ խմբի երեխաների համար՝ «Թռչունների սնուցողներ» թեմայով:

Ռոդիոնովա Իրինա Վիկտորովնա, մանկավարժ, դ/ս թիվ 169 «Անտառային հեքիաթ» ԱՆՈ ԴՈ «Մանկության մոլորակ» Լադա », Տոլյատի
Նկարագրություն:Ես առաջարկում եմ ավելի մեծ նախադպրոցական տարիքի երեխաների անմիջական կրթական գործունեության ամփոփագիր: Այս նյութը օգտակար կլինի մանկապարտեզի ուսուցիչների համար:
Թեմա՝ «Թռչունների սնուցողներ»
Թիրախ:Պայմանների ստեղծում երեխաներին ձմեռող թռչուններին ծանոթացնելու և թափոններից թռչունների սնուցիչների պատրաստման համար.
Առաջադրանքներ.
Ուսումնական:
Երեխաների մոտ պատկերացում կազմել ձմեռող թռչունների մասին՝ նրանց տեսքը, սնունդը, ապրելավայրը ձմեռային պայմաններում:
Զարգացող:
Նպաստել կենդանական աշխարհի նկատմամբ հետաքրքրության զարգացմանը: Ընդլայնել և ակտիվացնել երեխաների խոսքի պահուստը:
Ուսումնական:
Մշակեք արձագանքողություն, խրախուսեք թռչուններին խնամելու ցանկությունը:
Կրթական ոլորտների ինտեգրում. ճանաչողական զարգացում, խոսքի զարգացում, գեղարվեստական ​​և գեղագիտական ​​զարգացում, ֆիզիկական զարգացում:
Նախնական աշխատանք.
Թռչունների դիտում զբոսանքի վրա;
Զրույցներ՝ «Փոքր տիտղոսներ», «Մեր փետրավոր ընկերները»;
Կարդում ենք գեղարվեստական ​​գրականություն. Մ.Գորկի «Ճնճղուկ», Ս.Մարշակ «Որտե՞ղ է ճաշել ճնճղուկը».
Մոդելավորում թեմայով՝ «Մեր փետրավոր ընկերները».
Սովորելով ասացվածքներ թռչունների մասին.
Նյութ և սարքավորումներ.Ա.Վիվալդիի «Ձմեռ» ալբոմի աուդիո ձայնագրություն, շնորհանդես «Ձմեռային անտառ», շնորհանդես «Ձմեռող թռչուններ», եռագույն օղակներ, նկարներ՝ չվող, ձմեռող և քոչվոր թռչունների տարբերակման սխեմաներ, մատիտներ, մկրատներ, թափոններ (տուփեր) պատրաստված հյութի տակից, կեֆիրից), թել.
GCD շարժում.
1. Կազմակերպչական պահ.
Հնչում է Ա.Վիվալդիի «Ձմեռ» ալբոմի աուդիոձայնագրությունը (ուսուցիչը ներառում է «Ձմեռային անտառ» շնորհանդեսը):

Մանկավարժ.-Ի՞նչ էիք պատկերացնում երաժշտություն լսելիս:

2. Զրույց թեմայի շուրջ.
1) խնդրահարույց իրավիճակի ստեղծում. «Ինչո՞ւ չես լսում թռչունների երգը»:
Մանկավարժ: - Տղերք, այսօր հրավիրում եմ ձեզ գնալ ձմեռային անտառ: Նայիր շուրջը ծառերին. եղևնիների և սոճու ծառերի կանաչ թաթերի վրա ընկած են ձյան սպիտակ գլխարկներ, իսկ շուրջբոլորը լռություն է: ոչինչ չի լսվում: Ինչու՞ այդքան լուռ:
Թռչունները զարմանալի արարածներ են։
-Ասա ինձ, խնդրում եմ, ի՞նչ թռչուններ են ապրում ձմռանը անտառում:
-Ի՞նչ թռչուններ են ապրում քաղաքում մարդկանց կողքին:
-Ինչպիսի՞ թռչուններ են գալիս մեզ մոտ ձմռան սկզբին:

3. Դիդակտիկ խաղ «Մի սխալվիր»
(Սեղանին երեք գույնի բրուտներ են)
Դաստիարակ՝ -Թռչունները չվող են, քոչվոր, ձմեռող:
Դասավորեք թռչուններին՝ կապույտ օղակում՝ ձմեռող թռչուններ, դեղին օղակում՝ չվող թռչուններ, կանաչ օղակում՝ քոչվոր թռչուններ:

4. Դիդակտիկ խաղ «Գուշակիր ով»:
Մանկավարժ.- Ո՞ւմ մասին կարող եմ ասել:
-Խորամանկ, ճարպիկ, ճարպիկ ... (ագռավ)
-Դեղնավուն, ճարպիկ... (ծիտ)
- Համարձակ, ուրախ ... (ճնճղուկ)
-Անվստահ, խայտաբղետ ... (փայտփորիկ)
-Գիշատիչ, խոշորագլուխ, լուռ ... (բու)
-Կարմիր կրծքով, աշխույժ ... (ցուլֆինջ)
-Պայծառ, զվարճալի, ընկերական ... (մոմ)

5. Rebus:
Երկրպագող.
-Ռեբուս տղաների համար. ինչպիսի՞ ձմեռող թռչուն կարող է ընդօրինակել շան հաչոցը, տղամարդու ծիծաղը և նույնիսկ գիտի, թե ինչպես արտասանել առանձին բառեր:
3-R 4-O 1-B 6-A 1-B 2-O 5-H (ագռավ)
-Ռեբուս աղջիկների համար. ո՞ր թռչունն ունի իր օրը:
6-A 3-H 2-I 1-C 5-C 4-I (տիտղոս)

6.Հանելուկներ.
Մանկավարժ. - Գուշակիր իմ հանելուկները.
1) Սևաթև, կարմրավուն և ձմռանը ապաստան կգտնի: Նա չի վախենում ցրտից, առաջին ձյան հետ, հենց այնտեղ: (Բուլֆինչ)
2) Ո՞ր թռչունը չի վախենում ցրտից, թեև իր ձյան բնում ամենուր ճտեր կան: (Crossbill)
3) Ես ուտում եմ վրիպակներ, որդեր, ես չեմ թռչում ձմռան համար: Ես ապրում եմ քիվի տակ, մոխրագույն փետուր վերարկուով և ցուրտ եղանակին հերոս եմ։ (Ճնճղուկ)
4) Ո՞վ է հագնում վառ կարմիր բերետ, սև ատլասե բաճկոն: Նա ինձ չի նայում, նա թակում է, թակում, թակում է: (փայտփորիկ)
5) Հյուսիսային հյուրերը կծում են գավազանների փնջեր, այդքան խելացի և պայծառ գագաթի գլխին: (Մոմով պտտվել):
6) Ցերեկը քնում է, գիշերը թռչում, վախեցնում է թռչուններին անտառում: (բու)
- Ինչո՞ւ են թռչունները վախենում բուից:
-Ի՞նչն է օգնում բուին որս անել գիշերը:
7. Խաղ «Չորրորդ լրացուցիչ».
Մանկավարժ. - Անվանեք, թե ինչն է այստեղ ավելորդ.
ծիծիկ, աստղիկ, կաչաղակ, աղավնի;
փայտփորիկ, ծիտ, ճնճղուկ, աքաղաղ;
կաչաղակ, ծիտ, սնիգիր, ճնճղուկ;
ճնճղուկ, ծիտ, ագռավ, բու:

8. Առակներ.
Մանկավարժ. - Ի՞նչ ասացվածքներ գիտեք թռչունների մասին:
«Անտառում ապրում են բլբուլ և ագռավ, բայց նրանք տարբեր կերպ են երգում իրենց երգերը»:
«Որտեղ թռչունը թռչում է, բայց գիտի իր բույնը»,
«Մեծ թռչունին մեծ բույն է պետք»
«Ամեն ծիծեռնակ գովում է իր բույնը»,
«Ամեն թռչուն թռչում է դեպի իր հոտը»։
9. Ֆիզիկական դաստիարակություն.Բացօթյա խաղ «Բու» (2 անգամ):

10. Ուսուցչի պատմությունը թեմայի շուրջ՝ «Ով ինչ է ուտում» թեմայով.

Դաստիարակ. - Տղե՛րք, ինչպե՞ս կարող ենք օգնել մեր փետուր ընկերներին:
-Ասա ինձ, ի՞նչ են ուտում թռչունները ամռանը: (միջատներ)
-Իսկ ձմռանը?
-Դժվա՞ր է նրանց համար:
- Իհարկե, ձմռանը թռչունների համար դժվար է: Հատկապես դժվար է սնունդ գտնել ձյան տեղումների ժամանակ, բքի և սաստիկ սառնամանիքների ժամանակ։ Նման եղանակին թռչունները հաճախ սովամահ են լինում և նույնիսկ սովից մահանում, հետևաբար մոտենում են մարդկանց կացարաններին։ Ես և դու պետք է օգնենք մեր փետրավոր ընկերներին գոյատևել ձմեռը:
Տարբեր բույսերի սերմերը հարմար են թռչուններին կերակրելու համար՝ կանեփ, արևածաղիկ, սեխ։ դդում, ձմերուկ, շատ մոլախոտեր։ Բայց վարսակն ու կորեկը միայն ճնճղուկներն ու վարսակի ալյուրն են ուտում։ Ծիծիկները շատ են սիրում չաղ բեկոնի կտորները։
11. Մատների մարմնամարզություն.
Մանկավարժ. - Տղերք, դուք պետք է ձգեք ձեր մատները:
Ես որոշեցի հաշվել ագռավները
Մեկ երկու երեք չորս հինգ. ափը ափի վրա)
Վեցը ագռավ է սյան վրա,
Յոթը ագռավ է խողովակի վրա,
Ութը նստեցին պաստառի վրա
Ինը կերակրում է սև ...
Դե, տասը ժանյակ է:
Այսպիսով, հաշվարկն ավարտված է: (Սեղմեք և արձակեք մատները)

12. Շինարարություն թափոններից(տուփեր հյութ, կեֆիր)

Մանկավարժ.
-Ձեր սեղանին տուփեր ունեք: Դրանցից սնուցիչներ ենք պատրաստելու։
- Ինչի՞ համար են թելերը: (օղակ կապել):
- Զգուշորեն վարվիր մկրատով:
-Ինչի՞ համար է պետք անցք կտրել։ (այնպես, որ թռչունները մտնեն սնուցող սարք):
12. Ներքևի գիծ.
Մանկավարժ.
-Բա լավ արեցիր: Բոլորը դա արեցին: Տեսեք, թե քանի սնուցող: Հիմա մենք կգնանք զբոսնելու և կկախենք մեր սնուցող սարքերը։
Երեխան զբոսանքի ժամանակ կարդում է Տ.Կուլակովայի «Սնուցող» բանաստեղծությունը.
Թռչունները թռչում էին մեր բակ ձմռանը,
Թռչունները մեզ հետ զրույց սկսեցին։
Ճնճղուկը ծվծվաց, հատիկներ փնտրեց,
Ագռավը կռկռաց, աղավնին կռացավ,
Մի ծիծիկ կծկվեց, և մի ցլֆինչ սուլեց,
Մոմավառ ճյուղն էլ երգեց.
Ձմռանը քաղցած ենք մեր խեղճ թռչուններին,
Քիչ հատիկներ, փշրանքներ, դժվար է կերակրել:
Մենք պատրաստեցինք սնուցող:
Կցված է կեչուն,
Որպեսզի ձմեռող թռչունները ավելի հեշտ գոյատևեն ձմռանը:

Թիրախ: Դիագրամի հիման վրա LEGO կոնստրուկտորից թռչունների սնուցիչ ստեղծելու ունակության ձևավորում:

Առաջադրանքներ :

Երեխաների մոտ ձևավորել ընդհանրացված գաղափարներ և գիտելիքներ ձմեռող թռչունների մասին.

Շարունակեք սովորել, թե ինչպես կարելի է միավորել մասերը ձևով և գույնով շինարարության մեջ, հաստատել մասերի տարածական դասավորությունը.

Դասի ընթացքում սովորեցնել ճիշտ կեցվածքը պահպանել;

Ուժեղացնել հմտություններըդիզայն ըստ սխեմայի;

Մշակել միասին աշխատելու ունակություն, առանց միմյանց միջամտելու:

Նախնական աշխատանք.

Նկարազարդումների ուսումնասիրություն;

Գրքերի և պատմվածքների ընթերցում;

Հանելուկների պատրաստում;

Դիտարկումներ;

Զրույցներ;

Թռչունների նկարում, ապլիկա, մոդելավորում։

Սարքավորումներ:

LEGO - կոնստրուկտոր, շնորհանդես «Թռչունների սնուցիչներ», սնուցիչների սխեմաներ, ձմեռող թռչունների նկարազարդումներ։

Պլանավորված արդյունք.

Ձևավորվել է դիագրամի հիման վրա LEGO կոնստրուկտորից թռչունների սնուցիչ ստեղծելու ունակություն. երեխաները ձևավորել են ընդհանրացված գաղափարներ և գիտելիքներ ձմեռող թռչունների մասին. երեխաները սովորեցին համատեղել ձևի և գույնի մանրամասները շինարարության մեջ. հաստատել մասերի տարածական դասավորությունը. երեխաները սովորեցին ճիշտ կեցվածք պահպանել; համախմբված հմտություններդիզայն ըստ սխեմայի; սովորել են աշխատել միասին՝ առանց միմյանց միջամտելու:

Դասի ընթացքը.

Դաստիարակ Տղաներ, խնդրում եմ, նայեք էկրանին: Ինչ ես դու տեսնում?

Երեխաներ Երեխաների պատասխանները. (Տիտ, ճնճղուկ, ագռավ և այլն):

Դաստիարակ Ճիշտ է, բայց ինչպե՞ս կարելի է այս թռչուններին մեկ բառով անվանել:

Երեխաներ Երեխաների պատասխանները. (Ձմեռող թռչուններ):

Դաստիարակ Իհարկե, սրանք ձմեռող թռչուններ են, բրավո։ Իսկ ի՞նչ եք կարծում, ձմռան գալուն պես թռչունները որտեղից և ինչպե՞ս են կեր ստանում:

ԵրեխաներԵրեխաների պատասխանները.

Դաստիարակ Տղերք, ի՞նչն է ավելի վատ, քան ցուրտը կամ թռչունների սովը:

Երեխաներ.Երեխաների պատասխանները.

Դաստիարակ :Ճիշտ տղերք։ Թռչունների համար ամենավատ բանը ձմռանը քաղցն է։ Կարո՞ղ ենք ես և դու ինչ-որ կերպ օգնել մեր փոքրիկ ընկերներին:

ԵրեխաներԵրեխաների պատասխանները.

Դաստիարակ : Իհարկե! Կպատրաստենք սնուցիչներ։ Եվ ես ունեմ այդպիսի սնուցող:

(Ուսուցիչը երեխաներին ցույց է տալիս LEGO կոնստրուկտորից պատրաստված սնուցող սարք):

Դաստիարակ Հիմա ես ձեզ կասեմ և ցույց կտամ, թե որ սնուցող սարքերը կարելի է պատրաստել LEGO կոնստրուկտորներից:

«Թռչունների սնուցողներ» շնորհանդեսի ցուցադրություն.

Ֆիզիկական կրթություն. Մատների մարմնամարզություն.

Մենք պատրաստեցինք սնուցող:

Մենք բացեցինք ճաշասենյակը։

Ճնճղուկ, ցուլֆինշ - հարևան,

Ձմռանը դուք կճաշեք:

Այցելություն շաբաթվա առաջին օրը

Երկու ծիծիկներ ներս թռան

Եվ երեքշաբթի - ցուլֆիններ,

Ավելի պայծառ, քան առավոտյան լուսաբացը:

Չորեքշաբթի օրը երեք ագռավ էին

Մենք չէինք սպասում նրանց ընթրիքին:

Եվ հինգշաբթի օրը ամբողջ աշխարհից -

Տասը ագահ ճնճղուկ

Ուրբաթ օրը մեր ճաշասենյակում

Աղավնին շիլա հյուրասիրեց։

Իսկ շաբաթ օրը կարկանդակի համար

Յոթ քառասուն հասավ

Դաստիարակ : - Իսկ հիմա առաջարկում եմ ձեզ հանելուկներ լուծել ձմեռող թռչունների մասին, և մենք պատասխաններով նկարներ կկցենք սնուցողին:

Ամբողջ օրը ես վրիպակներ եմ բռնել

Ես ուտում եմ ճիճուներ, ճիճուներ:

Ես չեմ թռչում ձմռան համար,

Ես ապրում եմ քիվի տակ։

Chick-ծլվլոց! Մի՛ ամաչեք։

Ես կոփված եմ ... (Ճնճղուկ)

Ճեղքված հենց առավոտից.

Por-ra! Por-ra!

Ժամը քանիսն է? նման դժվարություն բոլորի համար,

Երբ այն պայթում է: (կաչաղակ)

Գունավորում - մոխրագույն,

Նրա սովորություններով՝ գողություն,

Խռպոտ ճչացող -

Հայտնի մարդ.

Ո՞վ է նա: (Ագռավ)

Ով ցատկում է այնտեղ, խշխշում է,

Արդյո՞ք նա կտուցով կոներ է փորոտում:

Կլեո! Կլեո! Կլեո»: երգում է սուլիչով. (Crossbill)

Հյուսիսային հյուրեր

Rowan bunches peck

Այնքան խելացի և պայծառ:

Թուֆթներ նրանց գլխին։ (Մոմաթևեր)

Գուշակեք, թե ինչպիսի թռչուն է

Վախենալով սպիտակ լույսից:

Հյուսած կտուց,

Դնչիկի աչքեր

Ականջով գլուխ. Սա (Բու) է:

Կանաչավուն մեջք,

Դեղնավուն որովայն,

Սև գլխարկ

Եվ մի շերտ շարֆ: (Tit)

Ով վառ կարմիր բերետով է

Սև ատլասե բաճկոնո՞վ:

Նա ինձ չի նայում

Ամեն ինչ թակում է, թակում, թակում: (փայտփորիկ)

Սևաթև,

Կարմիր կրծքով

Իսկ ձմռանը ապաստան կգտնի.

Նա չի վախենում մրսածությունից -

Առաջին ձյան հետ հենց այնտեղ: (Բուլֆինչ)

Ես միակ թռչունն եմ, խոստովանում եմ

Շոգին, սառնամանիքին և ձնաբքին

Տեղափոխեք բեռնախցիկի երկայնքով

Ես կարող եմ ցած իջնել: (Նյութաչ)

Դաստիարակ : Լավ արեցիր։ Տեսեք, թե քանի թռչուն է հավաքվել մեր սնուցման մոտ: Այժմ եկեք իջնենք մեր սնուցիչների պատրաստմանը:

Մանկավարժ. Եվ հիմա մենք նստում ենք զույգերով:

Երեխաները նստում են զույգերով, յուրաքանչյուր զույգի համար բաժանվում է LEGO՝ կոնստրուկտոր և սնուցող սխեմաներ: Երեխաները սկսում են սնուցիչներ պատրաստել:

Դաստիարակ Տղաներ, տեսեք, թե ինչ հրաշալի սնուցիչներ ենք ստացել: Դուք բոլորդ շատ լավ աշխատանք եք կատարել: Կարող եք նաև հրավիրել ձեր ծնողներին տանը սնուցիչներ պատրաստելու և ձեր բակում կախելու համար։