Մասնագիտություն, որն անհրաժեշտ է իմ քաղաքին. «Ճամփորդություն մասնագիտությունների քաղաքով» դասի ամփոփագիր


Մասնագիտությունների լավագույն տասնյակը. Հաշվարկվում է HR-ի, հավաքագրողների և հրատարակչությունների վերլուծաբանների հստակ վիճակագրությամբ, որոնք կապված են աշխատանքի գովազդների և հավաքագրման կայքերի հետ: Աղյուսակում ներկայացված են բարձրագույն կրթությամբ ամենակարևոր մասնագետները, ըստ վերջին 6 ամիսների վիճակագրության։




Ծրագրավորողը մասնագետ է, ով մշակում է ծրագրային ապահովում (ծրագրային ապահովում) անհատական, ներկառուցված, արդյունաբերական և այլ տեսակի համակարգիչների, այսինքն՝ ծրագրավորման համար։ Դա կարող է լինել կա՛մ ծրագրային ապահովման զարգացման խոշոր նախագծերի ղեկավարը, կա՛մ «մենակ»-ը, ով գրում է կոնկրետ ծրագրի կոդը։ Տարբերակել համակարգի և հավելվածի ծրագրավորողների միջև: Կիրառված անձը մասնագետ է, ով մշակում և կարգաբերում է տարբեր խնդիրների լուծման ծրագրեր: Համակարգ՝ համակարգային ծրագրային ապահովման մշակմամբ, շահագործմամբ և սպասարկումով զբաղվող մասնագետ։




Պարզվել է, որ Ռուսաստանի աշխատաշուկայում ամենապահանջված են ծրագրավորողները։ Այսպիսով, հարցման պահին միայն մեկ թեկնածու է դիմել C ++ ծրագրավորողի մեկ պաշտոնի համար, իսկ ավելի մեծ թվով դիմորդներ՝ Java ծրագրավորողի պաշտոնի համար։ Բացի այդ, ծրագրավորման որոշ ոլորտներում բացահայտվել է կադրերի ակնհայտ պակաս։ Դրա շնորհիվ գործատուն դժվար թե կարողանա խնայել նման մասնագետի աշխատավարձը, իսկ դիմորդը հնարավորություն ունի ընտրել առավել բարենպաստ աշխատանքային պայմաններ: Պրոֆեսիոնալ ծրագրավորողների նկատմամբ կայուն պահանջարկի ցուցանիշ է նաև այն, որ ճգնաժամի պայմաններում առաջարկվող աշխատավարձերը փոքր-ինչ նվազեցվեցին։ Միաժամանակ համակարգչային մասնագետների աշխատավարձերը շարունակում են բարձրանալ։ Նախաճգնաժամային ժամանակահատվածի համեմատ PHP և Java ծրագրավորողների աշխատավարձերն աճել են 20%-ով.

Քաղաքային բյուջետային նախադպրոցական ուսումնական հաստատություն

Կազանի Վոլգայի շրջանի «համակցված տիպի թիվ 32 մանկապարտեզ».

GCD-ի ամփոփագիր «Սոցիալական և հաղորդակցական զարգացում» ՀԿ-ի համար

«Մասնագիտությունների քաղաք»

Կատարվել է՝

Խազիախմետովա Լ.Ա.

Կազան, 2015 թ

Դասի նպատակները.

Ուսումնական:

Համակարգել և համալրել բառապաշարը տվյալ բառային թեմայի վերաբերյալ, համախմբել բանավոր խոսքում քերականական կառուցվածքները ճիշտ օգտագործելու ունակությունը.

Զարգացող:

Զարգացնել տրամաբանական մտածողությունը, լսողական ուշադրությունը, հիշողությունը

Զարգացնել խեղաթյուրված տրամաբանական և քերականական շինությունները ականջով տարբերելու կարողությունը

Զարգացնել նույն իմաստային խմբում ընդհանուր նախադասություններ կազմելու ունակությունը

Զարգացնել ուսուցչի պատասխանին երկխոսության գործընթացում տարածված նախադասությամբ արձագանքելու կարողությունը

Զարգացնել գրաֆիկական սխեմայով նկարագրական պատմություն կազմելու կարողությունը

Ուսումնական:

Խթանել մարդկանց կյանքում մասնագիտությունների կարևորության ըմբռնման զգացումը (պատճառաբանելով տարբեր մասնագիտությունների տեր մարդկանց գործունեության դադարեցման հետևանքների մասին)

Սարքավորում՝ մագնիտոֆոն

Նյութեր: A3 թերթեր (ենթախմբերում աշխատանքի համար), երկրաչափական ձևեր, ժայռապատկերներ, տարբեր մասնագիտությունների տեր մարդիկ, առարկաներ՝ մուրճ, մկրատ, ֆոտոխցիկ, խոզանակ, վարսահարդարիչ, սղոց:

Նախնական աշխատանք.

Կարդում եմ գեղարվեստական ​​Վ. Մայակովսկի «Ով լինել», Է. Պերմյակ «Մայրիկի գործը».

Մասնագիտություններ պատկերող նկարների դիտարկում, թեմայի վերաբերյալ նկարագրական պատմությունների կազմում:

«Ո՞ւմ», «Ի՞նչն է ավելորդ» խաղերի անցկացում. «Գուշակիր նկարագրությամբ», դերային խաղեր, սեղանի խաղեր։

Դասի ընթացքը

Երեխաները նստում են գորգի վրա, կիսաշրջանով

Բարեւ Ձեզ! Իսենմեսեզ!

Գորգի վրա կան տարբեր առարկաներ՝ մուրճ, մկրատ, տեսախցիկ, վրձին, վարսահարդարիչ, սղոց։

Մանկավարժ: Տեսեք, թե ինչ խառնաշփոթ է: Ինչ-որ մեկը թողել է իրեր: Անվանեք նրանց: Կարծում եմ, մուրճը ատաղձագործն է թողել։ Ո՞վ թողեց մկրատը: և այլն: Այս իրերն անհրաժեշտ են տարբեր մասնագիտությունների տեր մարդկանց։ Ի՞նչ է մասնագիտությունը:

Երեխաներ. մասնագիտություն-աշխատանք, բիզնես, որով զբաղվում է անձը (նրա աշխատանքային գործունեությունը)

Ի՞նչ է պետք անել մասնագիտություն ստանալու համար: (լավ սովորել, շատ բան իմանալ, ավարտել)

Այսօր մենք գնալու ենք «Մասնագիտությունների քաղաք».

Մեր գործը սկսելու համար նախ կխաղանք«Նամակներ և մասնագիտություններ» խաղը:Ես նամակ եմ ցույց տալիս, և դուք պետք է նշեք միայն այն մասնագիտությունները, որոնք սկսվում են այս տառով։

(B - բժիշկ, անասնաբույժ, մանկավարժ, զինվորական, վարորդ

Կ - հսկիչ, գանձապահ, դիրիժոր, տիեզերագնաց, աղյուսագործ, հրուշակագործ

Պ - հացթուխ, դերձակ, խոհարար, հրշեջ, ոստիկան, օդաչու, սահմանապահ, էքսկուրսավար, վարսավիր, վաճառող)

Լավ արեցիր։ Մենք հաղթահարել ենք այս խնդիրը։ Նայեք, մեր քաղաքը վերացել է, և մենք շատ անելիքներ ունենք՝ գծել մեր քաղաքի հատակագիծը, կառուցել տներ, ասֆալտապատել փողոցներ, ծառեր տնկել... Մեզ պետք են տարբեր մասնագետներ։ Ի՞նչ մասնագիտություններ կհրավիրեիք:

Մանկավարժ: Եկեք սեղանի մոտ: Հիմա մենք կվերածվենք ճարտարապետների, շինարարների, ատաղձագործների ու կսկսենք կառուցել մեր քաղաքը։ (թիմային աշխատանք... 5-ական հոգի, երեխաները սոսնձում են տարբեր տներ, դպրոցներ, փողոցներ ու «կառուցում» քաղաք)

Հենց այդքան տարբեր մասնագիտությունների տեր մարդիկ են աշխատել քաղաքներ կառուցելու վրա։ Հիմա եկեք լսենք երեխաների պատմությունները իրենց կառուցած քաղաքների մասին։

- Մենք նոր քաղաք ենք կառուցել, որտեղ մարդիկ կարող են ապրել։ Այն ունի այն ամենը, ինչ ձեզ հարկավոր է, բայց ի՞նչն է պակասում քաղաքում։ (տարբեր մասնագիտությունների տեր մարդիկ)

Մանկավարժ: Եվ հիմա ես առաջարկում եմ խաղալխաղ «Ինչ կլինի, եթե ...»

Խոհարարները կդադարե՞ն պատրաստել:

Արդյո՞ք բժիշկները դադարում են բուժել մարդկանց:

Ուսուցիչները կդադարե՞ն սովորեցնել երեխաներին։

Շինարարները կդադարե՞ն տներ կառուցել.

Բոլոր վարորդները կհրաժարվե՞ն մեքենա վարելուց.

Ոստիկանները կդադարե՞ն հերթապահել.

Ֆիզիկական դաստիարակություն «Մասնագիտություններ»

Բազմաթիվ մասնագիտություններ
աշխարհում մեզ հետ!

Ձեռքերը գոտու վրա - շրջում է իրանը դեպի աջ -
դեպի ձախ.

Եկեք հիմա խոսենք դրանց մասին.

Տարածեք ձեր ձեռքերը կողմերին:

Ահա դերձակուհին վերնաշապիկներ է կարում,

Շարժում երևակայական ասեղով.

Խոհարարը մեզ կոմպոտ է պատրաստում,

Շերեփով «խառնում ենք»։

Ինքնաթիռը ղեկավարում է օդաչուն.

Ձեռքերը դեպի կողմը,

Վայրէջքի և թռիչքի համար.

Դրանք իջեցնում են, բարձրացնում վեր։

Բժիշկը մեզ ներարկումներ է անում

Անցնել Մեծ Բրիտանիան: մատները գլխից վեր։
Շարժումը՝ ափ-բռունցք:

Իսկ դպրոցն ունի պահակ։

Ձեռքեր - արմունկներում թեքված «ուժի ժեստ»

Աղյուսագործը ցած է դնում աղյուսը

Ձեռքերը հերթափոխով դնում է մեկը մյուսի վրա
վերևից վար:

Եվ որսորդը որս է բռնում

Մատներից հեռադիտակ են պատրաստում։

Կա ուսուցիչ, կա մի դարբին,

Կտտացրեք մատները՝ թվարկելով մասնագիտությունները

Բալերինա և երգչուհի.

Մասնագիտություն ունենալու համար,

Մենք երկարացնում ենք մեր մատները:

Պետք է շատ բան իմանալ, կարողանալ

Շրջվում է ձեռքերով (ափի մեջքը):

Դե իմ ընկերը սովորիր:

Թափահարեք ձեր մատը:

Եվ, իհարկե, մի ծույլ մի՛ եղիր։

Ցուցամատի բացասական շարժում.

Հիմա պետք է մեր քաղաքներ հրավիրել տարբեր մասնագիտությունների տեր մարդկանց։ Դա անելու համար մենք ձեզ հետ խաղ կխաղանք:Աշխատեք ժայռապատկերների վրա

Մանկավարժ. Տղերք, ձեր սեղաններին նկարներ կան, որտեղ պատկերված են տարբեր մասնագիտությունների տեր մարդիկ: Մասնագիտության մասին պետք է պատմել՝ առանց անվանելու, իսկ մենք պետք է գուշակենք, թե ինչ մասնագիտության մասին եք պատմել։ Իսկ պատմությունը ճշգրիտ և ամբողջական դարձնելու համար կարող եք օգտագործել պլանի դիագրամ: Մանկավարժ. Եկեք հիշենք, թե ինչ են նշանակում գծապատկերի նկարները.

1. Ձեռք - ինչով է զբաղվում այս մասնագիտության տեր մարդը:

2. Երկրաչափական պատկերներ - ինչ իրեր է պետք նրան աշխատելու համար:

3. Սիրտ - ինչ որակներ պետք է ունենա մարդն այս մասնագիտության մեջ։

Նմուշի պատմություն. այս տղամարդը կտրում է մարդկանց մազերը և նրանց դարձնում գեղեցիկ նորաձև սանրվածքներ: Աշխատանքի համար նրան անհրաժեշտ են՝ մկրատ, սանր, վարսահարդարիչ, գանգուրներ, օծանելիք։ Նա պետք է լինի ուշադիր, քաղաքավարի, կոկիկ

4. Ֆիզիկական րոպեներ. «Պարողներ» (երեխաները կատարում են պարային շարժումներ, որոնք սովորել են երաժշտության դասից տարբեր բնույթի երաժշտության հետ) - երբ նրանք գուշակում են պարուհուն: Տղամարդը ցանկանում էր հանգստանալ, և նա եկավ երաժշտություն: Ի՞նչ մասնագիտություններ են կապված երաժշտության հետ: (երեխաների պատասխանները՝ բալերինա, պարուհի, դիջեյ, ջութակահար…)

Հիմա մեր քաղաքն ամեն ինչ ունի, որ մարդ ապրի ու աշխատի։ Ամեն ինչ իր տեղում է։ Ո՞վ կցանկանայիք լինել ապագայում: (երեխաների պատասխանները)

Բայց ամենակարևորը, որ ուզում եմ ձեզ ասել, այն է, որ դուք կարող եք լինել ցանկացած մարդ՝ գերազանց բժիշկ, հմուտ վարսահարդար, բանիմաց խոհարար, վարորդ, ուսուցիչ, բայց եթե մարդ չար սիրտ ունի, եթե նա նախանձում է։ և եսասեր, այդպիսի մարդը ձեր աշխատանքով ուրախություն չի պատճառի: Ուստի առաջին հերթին ցանկանում եմ, որ դուք լինեք բարի ու համակրելի մարդիկ։ Եվ ինձ թվում է՝ մասնագիտությունը կընտրես ճիշտ, խելամտորեն, սրտիդ կանչով։

1 երեխա: Բժիշկը բուժում է մեզ ցավից

2 երեխա: Դպրոցում կա ուսուցիչ

3 երեխա: Խոհարարը մեզ կոմպոտ է պատրաստում,

4 երեխա: Վարսավիրը կտրում է բոլորին.

5 երեխա: Դերձակը մեզ համար տաբատ է կարում։

6 երեխա: Եվ մենք պետք է ձեզ ասենք.

ԲՈԼՈՐԸ: Մենք ավելորդ մասնագիտություններ չունենք,

Բոլոր մասնագիտությունները կարևոր են:


Թաթարստանի Հանրապետության Վիսոկոգորսկի շրջանի Շապշինսկայայի միջնակարգ դպրոցը

Դասի ժամ թեմայի շուրջ

«Իմ գյուղի մասնագիտությունները».

(4-րդ դասարան)

Նախակրթարանի ուսուցիչ

1քմ Կարգավիճակ

Կոնդրատևա Նելլի Անատոլևնա

Պլանը դասաժամի ամփոփումն է:

«Մեր գյուղի մասնագիտությունները» թեման.

Նպատակները: Ապահովել ուսանողներին գյուղատնտեսության հետ կապված մասնագիտությունների ըմբռնումով: Սովորողների պատկերացումների ընդհանրացում մարդու կյանքում աշխատանքի կարևորության մասին Սիրո, հոգատար վերաբերմունքի, հայրենի գյուղի, մարզի նկատմամբ հարգանք, քաղաքացիության զգացումի զարգացում. Հետաքրքրություն զարգացնել ակադեմիական առարկաների նկատմամբ, որոնք անհրաժեշտ են ուսանողներին ապագա մասնագիտություն ձեռք բերելու համար: Սովորեցրեք ուսանողներին կողմնորոշվել մասնագիտությունների աշխարհում:

Սարքավորումներ: պրեզենտացիա, մուլտիմեդիա պրոյեկտոր, էկրան, համակարգիչ։

Դասաժամի ընթացքը.

Ներածություն.

Ուսուցիչ: Տղերք, այսօր մենք ճամփորդելու ենք մեր հայրենի, սիրելի Շապշի գյուղ։Ըստ պատմական տեղեկությունների՝ Շապշի գյուղը հիմնադրվել է 1552 թվականին՝ Իվան Ահեղի կողմից Կազանի գրավումից հետո։ Չնայած բոլոր հիմքերը կան ենթադրելու, որ մարդիկ նախկինում այստեղ են ապրել։ Իսկապես, դժվար է պատկերացնել, որ բոլոր առումներով այդքան հարմար վայրում բնակեցված չի եղել հնագույն ժամանակներից։ Ըստ պատմաբանների՝ Վիսոկոգորսկի շրջանի տարածքը բնակեցված է եղել դեռևս մեր թվարկության 1-ին հազարամյակում։ Իսկ հետագա դարերում տեղի հողերը դատարկ չէին։ Իսկ գյուղի հենց անունը՝ Շապշի, ինչպես կարծում են տեղի պատմիչները, ամենայն հավանականությամբ, թաթարական արմատներ ունի։

(Դիտեք Սլայդներ Շապշի գյուղի մասին:)

Տեսեք, թե ինչ գեղեցիկ է մեր գյուղը, ինչքան կանաչ է այն շրջապատում։ Եվ տարեցտարի մեր գյուղն ավելի ու ավելի է գեղեցկանում։ Իսկ ինչքան օգտակար ու անհրաժեշտ մասնագիտություններով մարդիկ են ապրում մեր գյուղում։
Այսօր մենք կփորձենք պատմել ձեզ գյուղական մասնագիտությունների մասին այնպես, որ ձեր հոգում կայծ վառվի՝ սիրո և հարգանքի կայծ գյուղաբնացու աշխատանքային մասնագիտության հանդեպ։

Սլայդ

Ո՞վ լինել:
Արագ, ինչպես տարիներն են անցնում
Շուտով տասնութ.
Մենք հիմա պետք է մտածենք
Ինչ ենք անելու։
Ով նկարում է, ով է երգում
Ով արհեստանոցում մետաղ է կեղծում.
Ցանկության դեպքում կարելի է հաց աճեցնել
Արբանյակը տիեզերք արձակեք:
Շատ աշխատանք երկրի վրա
Փորձեք ամեն ինչ որսի համար:
Մասնագիտություն ունենալու համար,
Մենք պետք է հաղթահարենք ծուլությունը.
Լավ է դպրոցում սովորելը
Որպեսզի մենք հպարտանանք ձեզնով

Մասնագիտություններ
Աշխարհում շատ մասնագիտություններ կան
Եվ դրանք շատ կարևոր են բոլորիս համար.
Բժիշկ, ուսուցիչ, սանտեխնիկ, պրոֆեսոր,
Ինժեներ, ակրոբատ և բանվոր։
Բոլոր մասնագիտությունները շատ տարբեր են.
Երբեմն դժվար է ընտրություն կատարել։
Հետաքրքիր և վտանգավոր
Դրանք ինչ-որ մեկի համար կարող են ճակատագիր դառնալ։

Ուսուցիչ: Ո՞վ է գյուղի ամենակարևոր մարդը: Նախագահ, թե՞ տնտեսագետ. Ո՛չ։ Հիմնականը հաց աճեցնողն է, անծայրածիր արտը հերկողը, գետնի մեջ հացահատիկ ցանում, իսկ աշնանը ոսկե հատիկով լցված հասկերը հանում։

Սլայդ

(Մի ուսանող պատմում է գյուղական մեքենավարի մասնագիտության մասին):
Գյուղատնտեսությունը մեքենաներով, գործիքներով, կայանքներով հագեցած արտադրություն է։ Հզոր տեխնիկան վստահված է գյուղական մեքենաների օպերատորներին։ Դաշտում ոչ մի ակոս չի արվում առանց մեքենաների, հետևաբար՝ մեքենաների օպերատորների մասնակցության։ Առանց դրանց ոչ մի սերմ, պալար հողի մեջ չի մտնում, աճեցման, բերքահավաքի և վերամշակման գրեթե բոլոր գործողությունները կատարում են նրանք՝ մեքենավարները։
Մեքենավարը գյուղատնտեսության աշխատող է, ով գիտի և արտադրական գործընթացում օգտագործում է ոչ միայն տրակտորներ, կոմբայններ, այլև տարբեր գործիքներ և մեխանիզմներ:
Երկիրն ապրում է իր օրենքներով։ Նա, ինչպես կենդանի էակը, կարող է հիվանդ լինել, տառապել ծարավից և ունենալ իր բնավորությունը: Ֆերմերի գործն է ճանաչել այս կերպարը, բացահայտել երկրի բոլոր գաղտնիքները։ Եվ այդ ժամանակ նրան պետք կլինի համբերություն, գիտելիք, փորձ և տաղանդ։
Ֆերմերի աշխատանքը հեշտ ու անսովոր չէ, նրա կյանքը հետաքրքիր է ու յուրօրինակ։ Գյուղացու աշխատանքը չի կարելի հավասարապես բաժանել ամեն օրվա համար, այն չի կարելի չափել ո՛չ օրվա լույսով, ո՛չ էլ հոգնածությամբ։ Բայց որքա՜ն գեղեցիկ է երկիրը, որին մարդ դիմել է և՛ միտքը, և՛ սիրտը, որքան հրաշալի է նա աշխատանքի մեջ։
Տարօրինակ հրեշ, դղրդյուն, սողում է դաշտով մեկ: Եվ այս հրեշը, կատարելով տրակտորիստի հրամանները, իր ետևում թողնում է լայն սև գծեր՝ կոճղերի դեղին ֆոնի վրա։ Մեր աչքի առաջ փոխվում է տասնյակ հեկտար հողերի տեսքը։ Մարդու մկանները և մեքենաների մեխանիզմները լարված են։
Եվ կգա օրը, երբ հերկած դաշտի վրա հաց կհասունանա, որը պետք է հանել առանց մի հատիկ կորցնելու։
Յուրաքանչյուր ոք, ով ընտրում է մեքենավարի մասնագիտությունը, պետք է սիրի և հասկանա հողը: Նա պետք է իմանա ոչ միայն տեխնիկայի բազմազանությունը, այլև գյուղատնտեսության, ագրոքիմիայի հիմունքները, որպեսզի գրագետ սահմանի հողի մշակման և սերմերի տնկման խորությունը և պարարտացման արագությունը, և ճշգրիտ ընտրի աշխատանքի ժամանակը, քանի որ ամենափոքր շեղումը, և բերքի որակը նվազում է: Ի վերջո, մեքենավարի հմտության արդյունքը գնահատվում է բերքահավաքի քանակով։
Մեքենավարի մասնագիտությունը պետք է ընտրել ոչ թե այն պատճառով, որ գնալու տեղ չկա, այլ ձեր ցանկությամբ և մասնագիտությամբ։ Մեծ պատիվ է ֆերմեր լինելը։

Ուսուցիչ Ո՞վ է մեքենավարի կողքին գտնվող սերմնահավաք գործարանի ղեկին: Նաև գյուղում կարևոր մարդ՝ գյուղատնտես։ Նրանից է կախված տնկանյութի որակն ու բերքատվությունը, այս մասին մի պատմություն լսենք։

Սլայդ

(ասում է ուսանողը)
Ագրոնոմը բուսաբույծների շրջանում ամենատարածված մասնագիտությունն է։ Նրա ողջ գործունեությունը հիմնված է կենսաբանության և ագրոնոմիայի գիտելիքների վրա։
Ագրոնոմիական «թագավորությունում» ամեն բիզնես կարծես կապված է մեզ շրջապատող առօրյա իրերի հետ՝ դաշտեր, անտառներ, հող։ Բայց որքան դեռ անհայտ է, ուշագրավ է մշակովի բույսերի կյանքում, որքան դեռ չբացահայտված գաղտնիքներ կան հողում։
Ագրոնոմը պետք է ուշադիր լինի, նկատի և հաշվի առնի բնության մեջ տեղի ունեցող փոփոխություններն իր աշխատանքում։
Ուսուցիչ Ով և ձին ընկերներ են,

Չե՞ք կարող դրանք ջրով թափել։

Երեխաների պատասխանը. (փեսան)

Սլայդ

(Ուսանողի պատմությունը փեսայի մասին)

Ձևի սկիզբ

Ձևի ավարտը

Լավ փեսան ունի հանգիստ, նուրբ, վստահելի ձիեր: Ձիերը սիրում են ճիշտ պահել իրենց առօրյան: Փեսան ուշանում է կերակրվելուց՝ սկսում են սմբակներով ծեծել, դժգոհ գլուխները թափահարել, ականջները սեղմել գլխին։ Տվեք նրանց սնունդ, և նրանք հանգստանում են:
Փեսան խնամում է հիվանդ ձիուն, դեղորայք է տալիս:
Ձիերը գիտեն, որ ոչ ոք, բացի փեսայից, չի կարող ինչպես հարկն է հարմարեցնել սանձը, լուծը, թամբը։ Ձիուն խնամելով՝ փեսան կարգի է պահում ամրագոտիները, այն միշտ պետք է լավ աշխատանքային վիճակում լինի։ Այս դեպքում ամրագոտու վերանորոգումն իրականացնում է փեսան։ Ու հարկ կլինի՝ փեսա ու դարբին կդառնա, ոչ միայն սայլը կնորոգի, այլեւ ձին կկերակրի։
Այսպիսով, պարզվում է, որ լավ փեսան մի քիչ վարժեցնող է, մի քիչ անասնաբույժ, մի քիչ թամբագործ և դարբին:
Մի խոսքով, փեսան «ձիու պրոֆեսոր» է։
Ձին փեսայի լավագույն այցեքարտն է, իր վիճակով հեշտ է որոշել՝ բարի, թե անփույթ փեսացու է պահում։
Ձիու ուժը մեծ չէ, բայց ջանասեր խնամքով այն մի քանի անգամ ավելանում է։ Ձիու ուժը, կյանքի տեւողությունը, աշխատունակությունը՝ ամեն ինչ անհրաժեշտ ու կարեւոր մարդու՝ փեսացուի ձեռքում է։

Ուսուցիչ. Իսկ եթե հանկարծ կենդանիները հիվանդանան:

Երեխաների պատասխանը. (անասնաբույժ)

Սլայդ

(Ուսանողի պատմություն անասնաբույժի մասին):

Իսկ եթե հանկարծ ձին հիվանդանա, ապա անասնաբույժը կուսումնասիրի, կլսի, կախտորոշի ու բուժման կուրս կնշանակի։

Անասնաբույժի մասնագիտության հիմնական ուղղությունը կենդանիների բուժումն է, մարդու հիվանդություններին սահմանակից կենդանիների հիվանդությունների դեմ պայքարը։ Գյուղատնտեսության մեջ այս պրոֆիլի մասնագետը կանխում է տարբեր քիմիական նյութերի օգտագործման խախտումները, որոնք, մտնելով կենդանիների սնունդ, կարող են կուտակվել և ի վերջո դառնալ սննդի աղտոտման աղբյուր: Նաև անասնաբույժն անմիջականորեն իրականացնում է մսի, կաթի և կենդանական այլ մթերքների սանիտարական հսկողություն։

Ուսուցիչ Ի՞նչ մասնագիտություններ են դեռ աշխատում կենդանիների հետ:

Երեխաներ՝ զոոտեխնիկ։

Սլայդ

Ուսուցիչ. Եկեք լսենք մի պատմություն այս մասին:

(Ուսանողի պատմությունը զոոտեխնիկի մասնագիտության մասին)

Ժամանակակիցզոոտեխնիկա արմատացած է հնությունից և սկիզբ է առնում միջերկրածովյան երկրներից (Հին Եգիպտոս, Հին Հունաստան)։ 19-րդ դարում կենսաբանների կողմից ուսումնասիրված առարկաների թիվը կտրուկ աճեց, այդ թվում՝ գործնական անասնաբուծությունը։ Ներկայումս զոոտեխնիկի աշխատանքը մեծ գործնական նշանակություն է ձեռք բերում գյուղատնտեսության, վերամշակող արդյունաբերության, բնական ռեսուրսների ռացիոնալ օգտագործման և բնության պահպանության համար։

Զոոտեխնիկը կազմակերպում է տարբեր միջոցառումներ անասնաբուծական համալիրի արդյունավետ գործունեության համար (թռչնաբուծական ֆերմա, խոզաբուծական ֆերմա, նապաստակի ֆերմա, մորթի ֆերմա և այլն): Զոոտեխնիկի մասնագիտական ​​գործունեության ոլորտն է. մորթի հումքի ապրանքագիտություն,բարձր տեխնոլոգիաների ընտրություն և ներդրում էկոլոգիապես մաքուր արտադրանքի արտադրության համար:

Ուսուցիչ : Իսկ պարզելու համար, թե ինչ մասնագիտության մասին կխոսենք հետագա, ստիպված կլինեք գուշակել մի հանելուկ։

Նա պետք է շատ աշխատի

Եվ աշխատեք կայծով

Այնպես որ, նա մեզ հետ էր ճաշի

Շիլա կարագով, կաթով։ (Կաթնավաճառ.)

Սլայդ

(Ուսանողի պատմությունը կթվորուհու մասին)

Կաթնավաճառ բառը մեզ մոտ գալիս է հին Հնդկաստանից: Նշանակում է «բուժքույր», «բուժքույր»։ Սա լավ և ճշմարիտ խոսք է։ Եթե ​​մի կին չկռահեր, որ անհիշելի ժամանակներում կթում է այծ ու կով, գոմեշ ու ոչխար՝ կարագ, պանիր, կաթնաշոռ մեր սեղանին չէր լինի։ Մի գավաթ կաթն էլ սեղանին չէր կանգնի։

կոլտնտեսային գյուղը քնած է. Վաղ առավոտ. Լռություն։ Բայց հետո միանգամից մի քանի պատուհան վառվեցին։ Դռները ճռռացին։ Փողոցում ձայներ լսվեցին. Սրանք այն կթվորուհիներն են, որոնք շտապում են կթել։ Գյուղում առաջինը վեր են կենում։

Կթվորուհիները շատ հոգսեր ունեն։ Անհրաժեշտ է մաքրել և ջրել կովերին, օրը երեք անգամ կթել կովերին, իսկ կթելուց առաջ մաքրել յուրաքանչյուր կովի կուրծքը։ Ձեզ մեծ հմտություն, դիտողականություն է պետք, քանի որ յուրաքանչյուր կով ունի իր տրամադրվածությունը, իր ախորժակը։

Հազարավոր տարիներ շարունակ կովերին կթել են ձեռքով, կծկվելով կամ ծնկաչոք: Աշխատանքի վերջում ձեռքերս թմրեցին, ասես հարյուրավոր կիլոգրամ բեռ էին քաշել։ Այժմ կթվորուհուն օգնության են հասել մեխանիզմները՝ խմելու ամաններ, ավտոմատ սնուցիչներ և նույնիսկ էլեկտրական կթման մեքենաներ։

Ուսուցիչ : Տղերք, լսեք ևս մեկ հանելուկ և գուշակեք, թե ով է դա:

Այս փոքրիկ երեխանՔնում է առանց սավանների և տակդիրների,Շագանակագույն ականջների տակՆրա համար բարձեր չեն դնում։

Նա չորս ոտք ունիՆա քայլում է առանց վերարկուիՆա galoshes եւ bootsԱյն ոչ մի բանի համար չի հագնի:

Նրան վերնաշապիկներ չեն կարիՆրա շալվարը չեն կարիՆրան գլխարկ չեն տա,Նրան բլիթներ չեն թխի։

Նա չի կարող ասել. «Մայրիկ,Ես ուզում եմ ուտել.«Եվ հետևաբարԱմբողջ օրը նա համառորեն քրթմնջում է.«Մու».Սա ամենևին էլ երեխա չէՍա փոքրիկ ... (հորթ):Ուսուցիչ ... Իսկ հորթերի աշխատանքի մասին ավելին իմանալու համար կմեկնենք էքսկուրսիա դեպի հորթեր։

Էքսկուրսիա դեպի հորթերի գոմ .

Այս տարի տղերք, 8-10-րդ դասարանների մեր դպրոցականները նույնպես օգնում են մեր հորթերին՝ ամեն օր գնալով ֆերմա՝ նրանց կերակրելու։Եկեք լսենք, թե ինչ են նրանք ասում իրենց աշխատանքի մասին (Ավագ դպրոցի աշակերտի պատմություն

աշխատել ֆերմայում)

Սլայդ

Սենյակը, որտեղ պահվում են հորթերը, բավականին ընդարձակ է։ Մենք փորձում ենք այն մաքուր պահել:

Անասունը մանր է` 8 հորթ։ Բոլորին անհրաժեշտության դեպքում պետք է կերակրել, ջրել, մաքրել, բուժել։

Տարիքին համապատասխան բոլոր անասունները տեղավորվում են հոտերով։ Հորթերի տնակում նրանց խնամում են մինչև 8 ամիս, իսկ հետո երինջներին տեղափոխում են հարևան բակ և պատրաստվում ծննդաբերության, իսկ ցլերին տանում են իրենց ավագ եղբայրների մոտ՝ անասունների համար մեկ այլ սենյակում։

Հորթերը հեռացնում են ամիսը մեկ անգամ, անհրաժեշտության դեպքում՝ երկու անգամ։

Դիետան և կերակրման սխեման կազմվում է մասնագետների կողմից։ Զոոտեխնիկը ծխում է երիտասարդ կենդանիների սնունդը. Ամեն առավոտ նա անցնում է հորթերի գոմի մոտ՝ տեսնելու, թե արդյոք բոլոր բաղադրիչները պահեստում են:

Այն բանից հետո, երբ տաշտերը մաքրվել են երեկոյան մնացորդներից, մենք խոտ ենք բաժանում հորթերին: Այն շատ օգտակար է մարսողության համար և բարենպաստորեն նպաստում է բոլոր կերերի հետագա կլանմանը: Եվ որքան բուժիչ և օգտակար դեղաբույսեր կան դրա մեջ:

Շուտով հայտնվում է սնուցող տրակտոր։ Սա նշանակում է, որ սիլոսը բերվել է։

Մինչ հորթերը ուտում են, մենք հոտերով մաքրում ենք: Այս ընթացակարգը ժամանակատար և դժվար է: Իսկապես, բացի գոմաղբը մաքրելուց, պետք է թեփ բերել և գցել հատակին, որպեսզի այն չոր մնա։ Ասեմ, որ հորթի տան աշխատանքը հիմնականում ձեռքի է։ Կա միայն գոմաղբի հեռացման կոնվեյեր:

Աշխատանքն այնքան շատ է, որ հանգստանալու ժամանակ չկա։

Երբ բոլոր կենդանիները կուշտ էին, նրանք պառկում էին փափուկ ու մաքուր հատակների վրա, կարևոր է կեր ծամելը։

Եվ հորթերը նույնպես սիրում են լիզել. սա հանքային հավելումների և վիտամինների այնպիսի խառնուրդ է, որն անընդհատ ունենում է յուրաքանչյուր հոտ:

Ժամանակը մոտենում է կեսօրին։ Դուք կարող եք գնալ տուն: Բայց աշխատանքային օրը չի ավարտվում, երեկոյան կրկին պետք է գնալ հորթերին կերակրելու և անհրաժեշտության դեպքում հոտերով մաքրել դրանք։

Չնայած աշխատանքը դժվար է, մենք իսկապես հաճույք ենք ստանում հորթերի մասին հոգալուց:

Ուսուցիչ Ուրեմն մեր էքսկուրսիան ավարտվեց: Մենք շատ բան սովորեցինք, շատ բան բացահայտեցինք մեզ համար և եկանք այն եզրակացության, որ բոլոր մասնագիտությունները կարևոր են գյուղում: Եզրափակելով, ես ուզում եմ ձեզ բանաստեղծություն կարդալ: Թե ով է դրա հեղինակը, էական չէ։ Յուրաքանչյուր ոք կարող է դա ասել իր անունից:
Ես գյուղացի եմ, ես գյուղացի եմ
Ես հացահատիկագործ և ձիաբուծող եմ։
Ես տղամարդ եմ, ես ռուս եմ:
Եվ ես հպարտ եմ դրանով, հավատացեք ինձ։
Ես փոստատարն եմ ձյան ու ամպրոպի մեջ
Ձեր պատուհանի տակ թակելը.
Ես մեղվապահ և գյուղատնտես եմ։
Գյուղում ես ամեն մեկս մի քիչ եմ։
Ես հաց եմ ցանում, հորթեր եմ բուժում,
Գիշերը հոտերը քշում եմ արածելու։
Իսկ դպրոցում ես սովորեցնում եմ երեխաներին
Սիրել հայրենի գյուղը.
Ես գյուղացի եմ, գյուղացի եմ։
Ես քաղաքացի եմ! Ես ռուս եմ!
(Մ.Վ. Ռիժովա)

Սվետլանա Վոլոչեկ
«Ճամփորդություն մասնագիտությունների քաղաքով» դասի ամփոփագիր.

Նպատակներ:

Ուսումնական նպատակներ:

Ընդլայնել և կոնկրետացնել գաղափարները մարդկանց մասնագիտությունները(գրադարանավար, նկարիչ, ավտոմեխանիկ, հրուշակագործ, ճարտարապետ);

Խոսքի մեջ ֆիքսել ընդհանրացնող իմաստով գոյական « մասնագիտություն»

^ Զարգացման նպատակներ:

Զարգացնել ճանաչողական հետաքրքրությունները;

Բարելավել խոսքի քերականական կառուցվածքը (վարժություն. Գոյականներից ածականներ կազմելիս, թվերի համադրումը գոյականների հետ);

Բարելավել պարզ և բարդ նախադասություն կառուցելու հմտությունները, բանաստեղծություն կարդալիս մեմոնիկ աղյուսակի օգտագործումը.

Զարգացնել խոսքային գործունեությունը, երկխոսական խոսքը (հարցերի պատասխանների, երկխոսության միջոցով);

Զարգացնել բանավոր համահունչ խոսք (քերականորեն ճիշտ դարձվածքների և նախադասությունների կառուցման միջոցով, զարգացնել գրավոր խոսքը աղբյուրից կարդալիս):

^ Ուղղիչ նպատակներ:

Հստակեցնել և ընդլայնել այս թեմայի վերաբերյալ բառերի բառապաշարը, կատարելագործել բանավոր հաղորդակցման հմտությունները.

Ճիշտ լսողական ուշադրություն, հիշողություն, մտածողություն:

Ուսումնական նպատակներ:

Մանկական թիմի համախմբվածության ձևավորում, երեխաների միջև խաղային փոխգործակցության մակարդակի բարձրացում.

Խթանել սովորելու մոտիվացիան, հուզական զգացմունքները, հարգանքը բոլոր տեսակի մասնագիտություններ.

Նախնական աշխատանք:

Էքսկուրսիաներգրադարանին, Ստեղծագործության տուն «Գարուն», Նկարչի տուն, թանգարաններ քաղաքներ;

Խոսակցություն երեխաների հետ ծնողների մասնագիտությունները;

Նկարների, նկարազարդումների ուսումնասիրություն թեմա: « մասնագիտություն» ;

Նկարչություն, հավելվածի վրա թեմա«Ամեն ինչ մասնագիտությունները կարևոր են, բոլորը մասնագիտություններ են անհրաժեշտ»;

Լուսանկարների ցուցահանդեսի գրանցում ժ թեմա: « Իմ ծնողների մասնագիտությունները» ;

Դասի ընթացքը

Այսօր հյուրեր են եկել մեզ մոտ, և մենք ուրախ ենք հանդիպել ձեզ հետ: Եկեք նրանց նվիրենք մեր ժպիտը, իսկ նրանք ուրախանան մեր ժպիտներից, որովհետև յուրաքանչյուր ժպիտ արև է, որից այն դառնում է ջերմ ու ուրախ։

Տղերք, ես ուզում եմ ձեզ հետաքրքրաշարժ բան առաջարկել ճանապարհորդել դեպի զարմանալի քաղաք« Մասնագիտության քաղաք» .

Մասնագիտությունները տարբեր են.

Նրանք բոլորն էլ շատ կարևոր են։:

Երեխաներ:

Խոհարար, ատաղձագործ և վարորդ,

Ուսուցիչ, նկարիչ, մոնտաժող...

Ամեն ինչ մասնագիտությունները կարևոր են,

Մեր .... համար բոլոր քաղաքներն անհրաժեշտ են!

Եկել է ժամանակը հրավիրելու ձեզ անսովոր մասնագիտությունների քաղաք.

Համաձայն ես?

Բայց նախ պետք է հիշել էքսկուրսիայի վարքագծի կանոնները։ հիշեք ձեզ հետ բանաստեղծություն՝ օգտագործելով հուշումների աղյուսակը (մնեմոնիկ աղյուսակ)

Երեխան 5-6 տարեկան Սովորեցրեց, թե ինչպես վարվել

Երբ գալիս եք թանգարան, մի աղմկեք, ուշադիր նայեք շուրջը

Ձեր ձեռքերում առարկաներ մի վերցրեք. Թանգարանում ոչինչ մի կերեք.

Ավելի լավ է լսեք ուղեցույցը

Եվ այսպես, այս կանոնները մեզ կօգնեն ճանապարհորդություն մասնագիտությունների քաղաքում! Ինչ եք կարծում, մենք կարող ենք տեսնել անսովոր քաղաքը? (երաժշտություն, երգ Լավի ճանապարհին)

«Դրսից տանն ես տան պես նայում։ Բայց դրա մեջ սովորական վարձակալներ չկան։ Դրանում հետաքրքիր գրքեր են կանգնած իրար մոտ շարքերով։ Պատի երկայնքով երկար դարակների վրա կան հնության հեքիաթներ »:

Ինչ է այս տան անունը:

Սա գրադարան է

Գիտե՞ք, թե ովքեր են աշխատում գրադարանում։

Գրադարանավար

Բարեւ Ձեզ! Խնդրում եմ, ասեք մեզ, թե ինչ է անում գրադարանավարը մեզ համար:

Ես գրադարանավարն եմ, գրադարանում կարգուկանոն եմ պահպանում։ Գրքերի հաշվառում եմ անում: Աջակցում եմ գրքերի ընտրության հարցում։ Լրացնում եմ գրադարանի բացիկներ, որտեղ գրում եմ գրականությունը, որը մարդիկ ընտրում են տանը կարդալու համար

Ինչով գրադարանավարի մասնագիտությունդա մեզ համար կարևոր է?

Սա մասնագիտությունօգնում է մեզ շատ հետաքրքիր բաներ սովորել գրքերից, ամսագրերից, հանրագիտարաններից: Օրինակ՝ որտեղի՞ց է ջուրը գալիս։

Գիտե՞ք ինչպես վարվել գրքերի հետ:

Գրքերի հետ պետք է զգույշ վարվել, չկնճռոտվել, չպատռվել, գրքերի մեջ չնկարել, թերթերը չպատռել, յուղոտ սնունդ չդնել:

Գիտե՞ք գրադարանում վարքագծի կանոնները։ Ուշադիր նայեք էկրանին, ձեզ կառաջարկվեն գրադարանում վարքագծի տարբերակներ, ընտրեք ճիշտ տարբերակը (աշխատել էկրանին)

Լավ արեց տղաներ։ Միշտ հիշեք, որ գրքերը մեր ընկերներն են, հոգ տար նրանց մասին:

Տղե՛րք։ Ես կցանկանայի առաջարկել, որ ձեր գրքերը էջանշեք և դրանք թողեք գրադարանում:

Ինչու՞ են մեզ անհրաժեշտ էջանիշները գրքերում:

(Երեխաները էջանիշներ են պատրաստում)

Տեսեք ինչ հետաքրքիր գիրք է։ Հետաքրքիր է՝ ինչի մասին է խոսքը (Գիրք նկարների և նկարիչների մասին)Այստեղ նա մեզ կօգնի, կպատմի մեզ ապագայում ճանապարհորդական ճանապարհ.

«Ես ունեմ մատիտ, բազմագույն գուաշ։ Ջրաներկ, գունապնակ, վրձին։ Իսկ թուղթը հաստ թերթիկ է։ Եվ նաև մոլբերտը եռոտանի է, և իմ անունը…»:

Նկարիչ

Ծանոթություն նկարչի աշխատանքին

Ես նկարիչ եմ, նկարում եմ։

Կերպարվեստի ի՞նչ ժանրեր գիտեք։

Մենք գիտենք կերպարվեստի այսպիսի ժանրեր արվեստ:

Նատյուրմորտ, բնանկար, դիմանկար.

Այ տղերք, ուժեղ քամի փչեց ու բոլոր նկարները խառնվեցին իրար։ Օգնիր ինձ դասավորել իրերը և դասավորել նկարներն ըստ ժանրի:

(Երեխաները նկարներ են դնում)

Դիդակտիկ խաղ «Ընդլայնել ըստ ժանրի».

Ո՞ր ժանրին է պատկանում նկարների այս խումբը։

Սրանք դիմանկարներ են։

Ինչու՞ եք կարծում, որ դրանք դիմանկարներ են:

Որովհետև մարդը նկարից մեզ է նայում։

Իսկ ո՞վ կպատմի բանաստեղծություն, ի՞նչ է դիմանկարը։

- «Եթե տեսնեք, որ ինչ-որ մեկը նկարով մեզ է նայում. Կամ արքայազնը հին թիկնոցով կամ պարզապես նժույգաթափով: Օդաչու կամ բալերինա. Կամ Կոլկան քո հարեւանն է։ Նկարը միանշանակ կոչվում է դիմանկար»

Ի՞նչ ժանրի նկարներ են հավաքված այստեղ։

Սրանք բնապատկերներ են։

Ինչու ես այդպես կարծում?

Որովհետև այստեղ նկարված է բնությունը, գետը, դաշտը, տունը։

Իսկ ո՞վ կպատմի բանաստեղծություն, ի՞նչ է բնապատկերը։

Եթե ​​տեսնում եք, նկարում գետ կա։

Կամ զուգված, կամ սպիտակ սառնամանիք

Կամ դաշտ ու խրճիթ։

Նկարն անպայմանորեն լանդշաֆտ է կոչվում։

Ո՞ր ժանրին է պատկանում նկարների այս խումբը։

Նկարների այս խմբին կանդրադառնանք նատյուրմորտներին:

Ինչու ես այդպես կարծում?

Որովհետև այստեղ նկարված են ուտեստներ, մրգեր, բոլորը միասին։

Ո՞վ կպատմի բանաստեղծությունը:

Եթե ​​տեսնում եք նկարում

Սեղանի վրա մի բաժակ սուրճ

Կամ մրգային ըմպելիք՝ մեծ զամբյուղի մեջ

Կամ տանձ կամ տորթ

Կամ բոլոր իրերը միանգամից

Իմացեք, որ սա նատյուրմորտ է։

Հիմա, տղերք, մենք կվերածվենք անսովոր նկարիչների, և ոչ թե թղթի վրա ենք նկարելու, այլ օդում։

Մի ամպ լողում է երկնքում

Իսկ ներքեւում ծաղիկը աճում է

Աջ կողմում ծառ է և գետ

Ձախ կողմում՝ տուն և շքամուտք

Ինչով մասնագիտությունԱրվեստագետը կարևոր է մարդկանց համար.

Տղե՛րք։ Եկեք փնտրենք հաջորդ հուշումը: (Ավտոմեքենայի ներկում)

Ֆիզ. Րոպե

Գնանք, մեքենայով գնանք, սեղմում ենք ոտնակը

Գազը միացրեք, անջատեք։ Մենք ուշադիր նայում ենք հեռավորությանը

Ապակու մաքրիչները հաշվում են կաթիլները, աջ և ձախ մաքրություն:

Քամին փչացնում է մազերս։ Մենք վարորդ ենք, որտեղ էլ որ լինի

(Տրանսպորտի մասին)

Օ,, ինչ է դա, տղաներ, դուք այնտեղ ձայն եք լսում: Գնանք տեսնենք։

Ինչպիսի՞ արտասովոր տուն: Ինչպիսի տեսք ունի?

Երեխաներ:

ավտոտեխսպասարկման կետ

Տղերք, գիտե՞ք ինչ մասնագիտություն մարդկանց մեջովքեր են աշխատում այստեղ

իմ մասնագիտությունկանչել է ավտոմեխանիկ

Տղաներին ասեք, թե ինչ է անում ավտոմեխանիկը:

Ես ավտոմեխանիկ եմ, վերանորոգում եմ մեքենաները, սկզբում ուշադիր զննում եմ մեքենայի բոլոր դետալները, խնդիրներ եմ գտնում, հետո սկսում եմ վերանորոգում, անհրաժեշտության դեպքում նաև կնկարեմ, հետո մեքենան կարող է նորի պես թռիչք գնալ։ և մարդկանց և ապրանքները հասցնել իրենց նպատակակետին:

մանկավարժ:

Դուք գիտեք, թե ինչու է սա կարևոր մարդկանց համար: մասնագիտություն?

Երեխաներ:

Եթե ​​սա չլիներ մասնագիտություն, այդ ժամանակ բոլոր մեքենաները կջարդվեին, մարդիկ ստիպված կլինեին քայլել, ծանր բեռներ տանել չէին կարողանա։

Դիդակտիկ խաղ «Կառուցեք տրանսպորտի մոդել».

Հավաքեք տրանսպորտի ռեժիմները նկարների առանձին մասերից: (ուղևոր, բեռնափոխադրում, գյուղատնտեսական տրանսպորտ)Երեխաները բացատրում են, թե ինչի համար է տրանսպորտի այս տեսակը

Տղերք, ինչ է կոչվում այն ​​վայրը, որտեղ տրանսպորտը քնում է (ավտոտնակ)

Սա պարզ շենք է, բայց այն կառուցելու համար պետք է նաև նախագծել։ Ես ձեզ հրավիրում եմ հաջորդ տուն:

Կարծում եմ, դուք գիտեք, թե ով է տներ կառուցում: (Երեխաների պատասխանները)Եվ դուք գիտեք, որ շենք կառուցելուց առաջ նախ պետք է այն նկարել թղթի վրա, իսկ գիտականորեն՝ նախագծել։

Տղերք, գիտե՞ք ինչ է անում ճարտարապետը։

Երեխա:

Ճարտարապետը տուն է կառուցում

Տունը բազմահարկ է։

Մատիտով տուն է կառուցում

Թղթի թերթիկի վրա:

Պետք է ամեն ինչ նկարել

Հաշվիր, ստուգիր

Սանդուղքներ և դռներ.

Այնպես, որ նա երկար տարիներ կանգնել է

Եվ այնպես, որ բնակարաններում լույս լինի,

Լոգարաններ, լվացարաններ

Թե՛ մեծի, թե՛ փոքրի համար։

Տղերք, ես ժամանակ չունեմ դպրոցի շենքը նախագծելու համար։ Օգնեցեք, խնդրում եմ.

Այնուհետև շարունակեք, ահա նյութը տան առանձին մասերի նախագծման համար (երեխաները երաժշտության ներքո աշխատում են առանձին թղթի վրա, որտեղ դուք պետք է միացնեք 1-ից 10-րդ կետերը և ստանաք տան առանձին մասի նկարը):

Շատ շնորհակալ եմ, բոլորդ միասին և հմտորեն աշխատեցիք։

(Վանիլի հոտը տարածվում է սրահով).

Դաստիարակ:

Օ՜, ինչ համեղ հոտ է գալիս: Որտեղի՞ց է գալիս այս համեղ հոտը: Ճանապարհին տեսեք մեկ այլ տուն, ում ճանաչեց, ովքե՞ր են ապրում այնտեղ։

Երեխաներ:

Հրուշակագործ

Ես հրուշակագործ եմ, որ թխում եմ տարբեր մարդկանց համար Քաղցրավենիքտորթեր, ռուլետներ, կեքսեր, կոճապղպեղ, թխվածքաբլիթներ, կարկանդակներ, խմորեղեն: Ես ուզում եմ ձեզ հրավիրել խաղալ ինձ հետ

Բուլկի խոհարարի խաղ)

Հրուշակագործները մեր կյանքը դարձնում են ավելի ուրախ, ավելի զվարճալի: Հիշեք, որ ոչ մի տոն ամբողջական չէ առանց տորթի կամ խմորեղենի, որոնք նրանք սիրով պատրաստում և պատրաստում են բոլորիս համար: Սիրելի տղաներ, ես ձեզ մի գաղտնիք կասեմ, որ վերջում մեր հուզիչ Մեզ սպասվում է ճամփորդական անակնկալ... բայց որքան հնարավոր է շուտ անակնկալի սպասելու համար հարկավոր է հիշել սեղանի շուրջ վարքի կանոնները:

Երեխաները պատմում են

Ինչպես պետք է սեղան գցենք (2 սեղան դնելու առաջադրանք. Ո՞վ կկատարի լավագույնը)

Այսպիսով, մերն ավարտվել է ճանապարհորդել մասնագիտությունների քաղաքով, Դուք նոր ծանոթացաք մասնագիտություններ, իմացել է այս մարդկանց աշխատանքի մասին մասնագիտություններ... Դրանք բոլորը շատ անհրաժեշտ ու կարևոր են մարդկանց համար, իսկ լավը ստանալու համար պետք է շատ բան իմանալ և լավ սովորել մասնագիտությունև դառնալ իսկական մասնագետ։ Աշխատանքը ստեղծում է այն ամենը, ինչ անհրաժեշտ է մարդուն, և մարդիկ աշխատում են միմյանց համար:

Աղյուսագործը կացարաններ է կառուցում

Հագնվելը դերձակի գործ է

Բայց դերձակը պետք է աշխատի

Ոչ մի տեղ առանց ջերմ կացարանի

Այսպիսով, ստացվում է այդպես

Այն ամենը, ինչ մենք անում ենք, անհրաժեշտ է

Այնպես որ, եկեք շատ աշխատենք

Ազնվորեն, ջանասիրաբար և բարեկամաբար:

Տղե՛րք։ Ի՞նչ են անում ձեր ծնողները մասնագիտություններ են անհրաժեշտ, բոլորը մասնագիտությունները կարևոր են.

Ես ձեզ հրավիրում եմ թեյի խնջույքի

մամուլի ասուլիս «Մեր քաղաքի մասնագիտությունները».

Թիրախ: Ուսանողների ուշադրությունը հրավիրել մասնագիտության ընտրության վրա.

Առաջադրանքներ.1. Ծանոթանալ մեր քաղաքի ամենատարածված մասնագիտություններին։

2. Ընդլայնել ուսանողների գիտելիքները մասնագիտությունների, քաղաքի ուսումնական հաստատությունների մասին։

3. Զարգացնել իրենց մտքերն արտահայտելու, դրանք վիճելու հմտություններն ու կարողությունները.

կատարել շնորհանդես.

4. Բարձրացնել հետաքրքրությունը ապագա մասնագիտության ընտրության հարցում:

Գրանցում:ստենդները պատմում են մասնագիտությունների մասին (հանքագործ, բուժաշխատող, խոհարար-խոհարար, փականագործ),

ասացվածքներ.

Հարգելի տղաներ! Հրավիրում եմ ձեզ մասնակցելու ասուլիսին «Մեր մասնագիտությունները քաղաքներ».Մամուլի ասուլիսը հաղորդակցություն է որոշակի կազմակերպության ներկայացուցիչների և մամուլի միջև: Մամուլի դերը ձեզ եմ վստահում։ Դուք կհանդիպեք որոշ մասնագիտությունների ներկայացուցիչների հետ, նրանք ձեզ կպատմեն մեր քաղաքի կարևորագույն մասնագիտությունների մասին, և դուք կարող եք նրանց ուղղել ձեր բոլոր հարցերը։

Մասնագիտության ընտրությունը յուրաքանչյուր մարդու կյանքում ամենակարևոր խնդիրներից է, քանի որ նա ինչով է զբաղվելու, որտեղ է աշխատելու, և «լճակից ձուկ չես կարող հեշտությամբ բռնել», ինչպես ասում է իմաստուն ասացվածքը՝ ամբողջ ճանապարհին։ նրա կյանքը կախված կլինի: Աշխատանքը մեծ տեղ է գրավում մարդու կյանքում։ Իզուր չէ, որ ժողովուրդն այսքան տարբեր ասացվածքներ ու ասացվածքներ է հորինել աշխատանքի մասին։ Առաջարկում եմ հիշել դրանցից մի քանիսը։ Առածի սկիզբը գրել եմ, վերջը հիշում ես.

Մարդկային աշխատանքը կերակրում է, բայց ծուլությունը փչացնում է:

Որտեղ աշխատում են, այնտեղ շատ է, բայց ծույլ տանը դատարկ է։

Ապրել առանց բիզնեսի, միայն ծխել երկինքը:

Աշխատեք այնքան, մինչև քրտնեք, և դուք ուտում եք որսի ժամանակ։

Պատրաստված է շտապում, ստեղծված է ծիծաղի համար:

Բիզնես՝ ժամանակ, զվարճանք՝ մեկ ժամ:

Մարդուն դատեք գործերով.

Աշխատանքը շատ կարևոր է մարդու համար, և դուք կարող եք աշխատել ամենուր՝ գործարաններում և գործարաններում, շուկաներում և խանութներում, հիվանդանոցներում և դպրոցներում, մշակույթի տներում և գրադարաններում, այգիներում, փողոցներում, ծովերում և օվկիանոսներում, նույնիսկ տիեզերքում: Աշխարհում կան մասնագիտությունների հսկայական բազմազանություն։ Ես ձեզ հրավիրում եմ հիշելու դրանցից մի քանիսը:

Խաղը«Անվանեք մասնագիտությունը». Աշակերտները մասնագիտություններ են անվանում այբուբենի որոշակի տառի համար: Օրինակ՝ «Բ»-ն գրադարանավար է, բանկիր, հորատող, հաշվապահ, բարմեն, բռնցքամարտիկ, լոգարանի սպասավոր, բուլդոզերի վարորդ, կենսաբան, մարտիկ։

Դուք շատ տարբեր մասնագիտությունների անուններ եք տվել, և մենք բոլորի կարիքն ունենք, առանց դրանց մենք չենք կարող։

Մտածեք ամենատարբեր մասնագիտությունների ահռելի քանակի մասին, որոնցից պետք է ընտրել մեկը, որպեսզի այն միշտ բերի ձեզ բավարարվածություն, աշխատելու և հաջողության հասնելու ցանկություն: Ընտրության մեջ չսխալվելու համար պետք է հետաքրքրվել մասնագիտություններով, փորձել ավելին իմանալ դրանց մասին։

Իսկ հիմա մեր հյուրերը (նույն դասարանի տղաները) կպատմեն մեր քաղաքի ամենակարեւոր մասնագիտությունների մասին։

Այսպիսով, խոսքը տալիս եմ մեր ասուլիսի առաջին մասնակցին։

Առաջին խոսնակ.

Ես ձեզ կպատմեմ հրաշալի մասնագիտության մասին խոհարար-խոհարարական հրուշակագործ.

«Խոհարարություն» կոչվող հսկայական գրքում կան հարյուր հազարավոր բաղադրատոմսեր, որոնցից յուրաքանչյուրն ունի իր պատմությունը: Օրինակ՝ արդեն մ.թ.ա 8-րդ դարում Հռոմում խոհարարական դպրոցներ են եղել։ Խոհարարությունը համարվում էր մոդայիկ ու պատվաբեր։ Նախ Եվրոպայում խոհարարական ճաշակները թելադրում էին Իտալիան, հետո Իսպանիան և վերջապես Ֆրանսիան։ 16-17-րդ դարերում տեղի ունեցավ «գաստրոնոմիական հեղափոխություն», քանի որ Ամերիկայից բերվեցին բազմաթիվ նոր ապրանքներ՝ լոբի, եգիպտացորեն, արևածաղիկ, լոլիկ և ամենագլխավոր ապրանքը՝ սա կարտոֆիլն է։

Ռուսաստանում խոհարարական արվեստի առաջացումը կապված է հեթանոսական տոների հետ։ Մինչ օրս պահպանվել են բազմաթիվ ավանդույթներ՝ գարունն ու արևը դիմավորել յուղով ջրած բլիթներով։

Ռուսաստանում խոհարարի մասնագիտությունը հայտնվել է 10-րդ դարում։ Հենց այս դարում առաջացան բազմաթիվ ձկան և սնկով կերակրատեսակներ, շիլաներ և հացահատիկներ, շոգեխաշած և թխած բանջարեղեն, ինչպես նաև որոշ բուսական ուտեստներ: Ռուս ժողովրդի կախվածությունը թթու խմորից հանգեցրեց բազմաթիվ ալյուրի արտադրանքի (բլիթներ, կարկանդակներ, երշիկեղեն) ի հայտ գալուն:

Եվ իսկական ռուսական ժելե՝ վարսակի ալյուր, ցորեն, տարեկանի: Ռուս խոհարարների համար հատկապես հաջողակ են եղել մի շարք խորտիկներ, որոնցում օգտագործվել են վարունգ, կաղամբ, սունկ, թթու խնձոր։ Եվ նրանք հայտնի էին նաև հայտնի շոգեխաշած ուտեստների պատրաստմամբ՝ կաղամբով ապուր, բորշ, ձկնապուր, օկրոշկա։ Նրանք, ովքեր որոշում են զբաղվել խոհարարական արվեստով, գործունեության լայն դաշտ ունեն։

Ամբողջական դասը կարելի է ներբեռնել էջի վերևում։

Այլ կայքերում նյութերի վերարտադրումը հնարավոր է միայն այս էջի կամ կայքի գլխավոր էջի հիպերհղման միջոցով