Działalność teatralna jako jeż szukała szczęścia. Scenariusz bajki teatralnej w grupie seniorów

Scenariusz bajki teatralnej dla przedszkola „Leśna opowieść”

Dmitrieva Nadieżda Witalijewna, dyrektor muzyczny MBDOU "Przedszkole" Rainbow ", Czeboksary
Opis pracy: Bajka ta, będąca efektem pracy koła teatralnego w grupie seniorów, została pokazana pod koniec roku szkolnego. Stroje były szyte ręcznie. Dzieci zanurzyły się w świat baśni dzięki pięknym strojom i niezwykłej atmosferze. Święto zakończyło się sukcesem.

Bajka „Leśna opowieść” w grupie seniora przedszkola

Cel: rozwój zdolności artystycznych dzieci poprzez zajęcia teatralne.
Zadania:
- doskonalenie umiejętności artystycznych i śpiewaczych dzieci;
- emancypacja dziecka;
- praca nad mową, intonacją;
- działania zbiorowe, interakcje;
- przebudzenie u dzieci umiejętności żywego wyobrażania sobie tego, co się dzieje, współczucia i empatii z tym, co się dzieje.
Użyte źródło: bajka M.Yu. Kartushina "Zając - krawiec"

Przebieg scenariusza:

Narrator: Na łące pod sosną
Dawno, dawno temu był zając skośny,
Ale nie tylko biały zając,
Znany krawiec
(Zając wychodzi, śpiewa piosenkę)
Zając: TAk! nie jestem zwykłym zającem,
Jestem najlepszym krawcem!
Co, przyjaciele, mogę dla was uszyć?
Czy przyjmę jakieś zamówienie?
Narrator: O tym, że w lesie jest krawiec,
Rozpoznany kudłaty pies
I pospieszył do warsztatu
I przyniosłem zamówienie!
(Pies Druzhok wychodzi, wykonuje „piosenkę Druzhok”)
Kumpel: Dniem i nocą pilnuję wielkiego domu,
Służę wiernie i pilnie! Wątek!
Zając: Więc po co tak krzyczeć?
Co chciałbyś zamówić?
Kumpel: Ty do mnie Zainko, pospiesz się,
Uszyj nową czapkę.
W nocy jest zimno. Obawiam się,
Niedługo przeziębię się!
Zając: Jutro znów się spotkamy
Czapka będzie gotowa!
Kumpel: Będę bardzo, bardzo szczęśliwa!
Wezwę do ciebie zwierzęta
Kogo spotkam na drodze?
Żeby było dużo zamówień!
(Drużok ucieka, myszy wychodzą na polanę w rytm muzyki, śpiewają piosenkę.)
Narrator: Myszy fashionistki się spieszą,
Sukienki kolorowe szeleszczą.
Myszy: Witaj, zając-skośny,
Słyszeliśmy, że jesteś krawcem.
Uszyj dla nas rękawiczki wkrótce
Czekamy na gości obiadowych.
(kot wychodzi)
Kot: Spodziewasz się, że odwiedzę?
Taki gość jak ja jest uhonorowany!
Myszy: Kot, kot, och kłopoty!
Uciekaj, kto gdzie idzie!
(do muzyki kot dogania uciekające myszy)
Kot: Zając, pozdrawiam cię!
Rozpoznajesz mnie czy nie?
Zając: Nie chciałbyś usiąść?
Kot: Jest mała sprawa!
Na moje puszyste plecy
Uszyj mnie, króliczku, pelerynę!
Zając: Wróć po nowy w środę
Będę na ciebie czekał na obiad.
Kot: Cóż, mam nadzieję, że
Do widzenia!
Zając: Dobry czas!
(Zając zabiera kotu materiał. Kot odchodzi, zając zaczyna szyć do muzyki)
Zając: Szyję pelerynę
Mocniej przyczepiam futro.
Zostało bardzo niewiele.
Ups, igła jest złamana!
Czy powinienem iść do jeża,
Mogę dać, jeśli poproszę!
(nadaje się do domu jeża)
Zając: Witaj jeż!
Jeż: Witaj króliczku!
Szukaj tutaj litości
Moje buty są zużyte!
Króliczek, króliczek, hej, pospiesz się
Moje filcowe buty!
(Do pieśni jeża zając szyje filcowe buty)
Zając: Tutaj gotowe!
Jeż: Dobrze, dobrze! (patrzy na buty) Jak mogę ci podziękować?
Zając: Jeż, dziś od razu otrzymałem dużo zamówień,
Ale nie było żadnych igieł, a ostatnia pękła!
Jeż: Do tych filcowych butów dam małe igły
(daje pudełko igieł)
Zając: Niedługo pobiegnę do domu! (wbiega do domu)
Narrator: Dobry w lesie zimą
Czerwone wiewiórki pod sosną
Tańczą i śpiewają
Bardzo fajnie na żywo
Wykonywanie „Pieśń wiewiórek”
Zając: Hej wy, psotne wiewiórki,
siostry rudosterne,
Przestań skakać bezskutecznie
Na osikach i na jodłach
Białka: cześć króliczku,
Załataj płaszcze wiewiórek.
W futrach na śniegu
Zimą będzie nam ciepło!
Zając: Twoje ciepłe aktualizacje
Wszystko będzie gotowe jutro!
Narrator: Wiewiórki ukryły się, a Zainka pobiegł do jego domu.
Cisza w lesie - świerk skrzypi,
Ktoś tu się śpieszy.
O! Tak, to niedźwiedź brunatny
Dlaczego on tułaje się, drań?
I nie jest sam
Obok niego jest jego syn!
Niedźwiadek: nie chcę, nie będę spać
Bardzo twarde łóżko!
Gdzie są ciasteczka, czekolada?
Niedźwiedź:Śpij, Mishutka, słodko, słodko!
Niedźwiadek: nie chcę, nie będę spać
Będę ssać łapę!
(Wykonywana „Kołysanka Niedźwiedzia”)
Narrator: Niedźwiadek zasypia, noc w lesie... Nie śpi tylko przebiegły lis.
(Lisa wychodzi)
Lis: O czapkach i ubraniach
zawsze myślę
Ale kto je uszyje?
Oczywiście zając, tak, tak, tak!
Wolałbym do niego pobiec.
Szybko to ukradnę!

(Biegnie w rytm muzyki, zatrzymuje się przed domem Zająca. Puka. Zając otwiera drzwi.)

Lis: Witaj, zając-skośny,
Wiem - jesteś modnym krawcem,
Szyć aksamitną sukienkę
Ja, moja droga, pospiesz się!
Zając: Sukienka? (przeciera oczy, Fox skrada się od tyłu).
OK, uszyj!
(Lis bierze torbę)
Lis: W górę! (pokrowce z torbą)
Siedzisz w torbie ukośnie,
Miły krawiec zająca!
Pospiesz się nieść łapy,
Podczas snu kudłaty przyjacielu!
(Przy muzyce pojawia się Drużok)
Kumpel: Ktoś tu spaceruje po lesie.
Czuję czerwonego lisa!
Czy lis jest tutaj?
Narrator: TAk!
Kumpel: Nie pozwól jej nigdzie odejść!
Tutaj jest! Stoisko! Nie ruszaj się!
Łapy w górę! Co jest za?
Lis: Jeśli to takie interesujące
Ta torba jest całkowicie pusta!
Kumpel: Nie wierzę - pokaż mi!
(Lis odkłada torbę, zając wychodzi)
Lis: Och, wybacz mi!
nie będę cię denerwować
I obrazić krawca!
Wd.: Co możemy wybaczyć jej przyjaciołom?
Bestie: Przepraszam!
Zając: I zapraszam na imprezę!
Demonstracja modeli
Spędźmy na starym świerku.
Narrator: Czy aktualizacje są gotowe?
Zając: Wszystkie zamówienia są gotowe na czas!
Narrator: Wszystko w lesie krawiec schował,
Nie zapomniałem o nikim!
(Dźwięki muzyki. Rozpoczyna się skala kostiumów zwierząt)

Narrator: Myszy - w zupełnie nowych rękawiczkach
Wykonane w najnowszej modzie
Nadaje się do kolorowych sukienek
(Myszy przechodzą, stoją na swoich miejscach)
I z wdziękiem wyginając plecy,
Kot w nowej pelerynie.
(Kot idzie, wstaje z myszami)
Jeż w obszytych butach,
Ucieka.
(Jeż wstaje)
Wiewiórki w futrze,
(Wiewiórki wychodzą)

Spodnie dla misia
(Wiewiórki i niedźwiedzie stoją na swoich miejscach)
Kapelusz - dla Drużoka,
W aksamitnej lisiej sukience
Prawdziwa piękność!
(Lisa wychodzi)
Narrator: Aha, i wspaniały pokaz modeli w świerku!
Wszystkie zwierzęta: Zając jest po prostu świetny!
Oto koniec historii!
(Wszyscy bohaterowie kłaniają się).

Scenariusz otwartej rozrywki tematycznej „Jak osioł szukał szczęścia” dla dzieci z OHP grupy logopedycznej przygotowującej do szkoły.

Cele:

  • poprawcze i wychowawcze: aktywacja przedmiotu słownego i słownictwa znaków na przykładzie materiału leksykalnego bajki „Jak osioł szukał szczęścia”; utrwalić umiejętność praktycznego używania przyimków w mowie; nadal aktywować słownik antonimów przymiotników; utrwalenie umiejętności tworzenia czasowników z onomatopei;
  • korekcyjno - rozwijające: aby pomóc dzieciom znaleźć wyraziste środki obrazu gry postaci za pomocą mimiki, gestów, ekspresyjnej intonacji dla tego ruchu; rozwijać stałe zainteresowanie grami teatralnymi; rozwijać zdolności twórcze każdego dziecka; rozwijać logiczne myślenie, pamięć semantyczną, uwagę, kontynuować pracę nad ekspresyjną i emocjonalną kolorystyką mowy;
  • poprawcze - edukacyjne: pielęgnować zainteresowanie komunikowaniem się ze sobą poprzez działania teatralne; pielęgnować gust estetyczny i kreatywność rodzinną poprzez wspólną pracę nad kostiumami teatralnymi pielęgnować miłość do zwierząt ojczyzny, humanitarny stosunek do nich.

Postacie:

Dorośli: Gospodarz, Babcia.

Dzieci: Osioł, Baranek, Koza, Kozy, Kot, Rybacy, Kruk, Dziewczyna Masza.

Szczegóły: stroje babci, kozy, osła, dzieci, kota, rybaka, wrony, dziewczynki Maszy, wełniany szalik, butelka mleka, twarożek, placek, śmietana, wędki, wiadro ryb.

Dekoracja sali: płaskie domy drewniane - 2 szt. , żółw - oczko wodne, 4 drzewa, grzyby z papier-mache, ściana środkowa dekorowana na sezon "Późna wiosna" (słońce, kwiaty, motyle)

Kto może mi powiedzieć, czym jest szczęście?
Naprawdę chcę mieć szczęście.
Może to smakołyki i słodycze?
Zdecydowanie powinieneś szukać szczęścia! (wyrzuca ręce)

Kto mi powie?
Kto mnie nauczy?
Podejdę do okna i wyjrzę na podwórko.
Kto mi powie?
Czym jest szczęście?
Dałbym to ludziom w prezencie! (Usiądź smutno na krześle i pomyśl.)

Wokół jest wiele bajek
Zarówno miły, jak i zabawny
I żyj na świecie
Nie chcę być bez nich.

„Jak osioł szukający szczęścia”

Prezenter: Ciekawy osioł mieszkał na świecie, naprawdę chciał znaleźć szczęście.

Wchodzi Osioł.

Osioł: (myśli)

Szczęście - co to jest?
Może słońce jest złośliwe?
Lub pyszne jedzenie?
Czy niebieska woda?
Szczęście - co to jest?
Może to wygląda jak kwiat
Jeśli znajdę szczęście
Od razu dam to ludziom. (Idzie szukać szczęścia. Pieśń osła. Widzi dom baranka)

Odwiedzę baranka
A ja zapytam o szczęście

(Idzie do baranka i puka)

Wchodzi Baranek.

Dzień dobry, sąsiedzie owiec!
Nie zdarza ci się być szczęśliwym, prawda?

Baranek: Tutaj zdarzają się nieszczęścia,
Czy potrzebujesz szczęścia?

(Baranek pomyślał i zaczął zaglądać do tych miejsc, o których mówi)

zajrzę do spiżarni,
W lodówce, pod łóżkiem
zajrzę w pułapkę na myszy,
Nie znalazłem, co powiedzieć. (Baranek wzrusza ramionami.)

Prezenter: A potem patrząc na krzesło,
Nagle zobaczył chusteczkę.

Baranek: (bierze chusteczkę i pokazuje osła)

Myślę, że szczęście jest ciepłe,
W tym wełnianym szaliku
Moja babcia powiedziała
Co na szczęście mnie połączyło.

Osioł: (wzdycha z frustracją)

Może, cóż, pójdę,
Zapytam kozę. (osioł idzie na polanę).

Taniec dzieci z dziećmi.

Koza bawi się z kozami

Osioł: (podchodzi do kozy)

Witaj kozie kozie!
Twoje ostre rogi
Co słyszałeś o szczęściu?
Może widziałeś szczęście?

Koza: (myśli)

Jak, jak, jest szczęście,
Jest pyszny do jedzenia (zagląda do szafy)
Oto śmietana i twarożek,
Śmietana, mleko, ciasto,
Moje szczęście jest świeże
Przydatne i delikatne.

Osioł: (zaskoczony)

Szczęście wcale nie jest twarogiem
A tym bardziej nie ciasto. (odchodzi od kozy)

Kot tam odpoczywa
Może wie o szczęściu? (Idzie nad staw.)

Za wzgórzem nad rzeką
Rybacy łowią ryby.
Oto nasz kot rybak,
Jest mistrzem wędkarstwa.
Nosił robaka
I cicho śpiewał.

Dzieci śpiewają piosenkę „Song of the Cat Leopold” (cały dzień siedzę ..)

Zabawa z dziećmi.

Osioł: Wielkie cześć kotu!

Nie zdarza ci się być szczęśliwym, prawda?

Kotek: (radośnie)

Jak nie być?! Spójrz, wiadro
Jest pełen szczęścia.

Osioł: (patrzy do wiadra, zirytowany)

Śmiejesz się? Mogą
Czy szczęście wygląda jak dzieci?

(Kicia wzrusza ramionami.)

Osioł był bardzo zdenerwowany
Wyruszył ścieżką.
Wszedł do zielonego lasu,
Ale nie znalazł tutaj szczęścia.

Osioł: Och, jak strasznie, boję się
Zagrzebię brzozę. (Osioł chowa się za drzewem. Wchodzą Koza i Baranek).

Prezenter: właśnie się ukryłem, usłyszałem,

Ktoś wszedł na polanę.

Baranek i koza zbliżają się do brzozy, w której ukrywa się osioł.

Owca: Jestem owcą!

Koza: Jestem kozą! Krzywe ostre rogi!

Osioł, osioł, odpowiedz nam,
Znalazłeś szczęście, czy nie?

Smutny Osioł wchodzi i kręci głową.

Prezenter: Mądry czarny Kruk siedzi na gałęzi drzewa. A oto co mówi...

Raven: Oto, co chcę ci powiedzieć:

Dużo tu widzę.
Idziesz do wielkiej sosny
Tak, spójrz uważnie.
Twoje szczęście tam jest
Szczęście płacze i milczy.

Koza, Osioł i Baranek wychodzą. Dziewczyna Masza wchodzi, siada przy dużym drzewie i płacze.

Zwierzęta biegają szybko
Między krzakami i między drzewami.
Do tej sosny, gdzie ciemny las…
Podniósł gałęzie do nieba.
Przybył, zatrzymany
I byli zaskoczeni znaleziskiem.
Dziewczyna siedziała sama
Spojrzała na zwierzęta.

Jestem owcą! Ona jest kozą!
Naostrz jej rogi.

Osioł: Nazywam się Osioł
Tu szukamy naszego szczęścia.

Koza: Nie bój się, nie bój się,
Spróbuj nam odpowiedzieć.
Musimy znaleźć szczęście
Może szczęście to ty?

Masza: (płakuje)

Nie jestem szczęściem, tylko Maszą,
Wędruję po twoim lesie.
muszę znaleźć drogę
Ale nie znam drogi.
Jak mi zimno.

Koza: Słuchaj!
Może chcesz coś zjeść?
Zjedz trochę mleka
Doiłem go w ciągu dnia. (wyciąga z fartucha butelkę mleka)

Masza: Wypiję z przyjemnością,
Dziękuję kozie.

Baranek: A żeby było cieplej,
Wkrótce założysz szalik.
Jest puszysty, wełnisty,
Moja ciepła chusteczka.

Masza: (radośnie)

Och, jak szybko się rozgrzałem
Zjadłem parujące mleko.
Chcę wkrótce wrócić do domu.

Usiądź na plecach, jedź!

Masza „siada” na osiołku, wszyscy ruszają i śpiewają. Dzieci śpiewają piosenkę „Według słońca” (muzy, N. Preobrazhensky, słowa N. Naydenovej).

Prowadzący. Droga do domu jest zawsze krótsza i przyjemniejsza. Wkrótce koza, jagnię i osioł zobaczyły dach dużego domu, a potem sam dom.

Masza (zabawa)

Na tym kończy się nieszczęście.
Ach, jakie szczęście!

Babcia wychodzi z domu.

Osioł: Nie widzimy szczęścia
W końcu nie ma tu szczęścia,
Otwórz się na nas babciu,
Sekret szczęścia?

Babcia: Dałeś Maszy świeże mleko do picia,
Dałeś jej mleczne szczęście,
Zakładasz wełniany szalik na ramiona,
Tutaj ogrzali ją puszystym szczęściem,
Pokazałeś jej drogę do domu
Ci przynieśli szczęście mojej wnuczce,
Zdradzę Ci sekret i jestem szczęśliwy
Jakich mamy przyjaciół z naszą wnuczką!

Osioł: (szczęśliwie krzyczy)

Rozumiem! W końcu szczęście jest wtedy, gdy pomagasz
I przynosisz radość wszystkim na ziemi,
Łatwo być szczęśliwym, wystarczy chcieć
I będziesz miał dużo szczęścia!


SPEKTAKL WEDŁUG OPOWIEŚCI „Jak jeż szukał szczęścia”

Postacie: Jeż, Niedźwiedź, Lis, Wilk, Zając, Pies, Masza

WSPANIAŁE WYDAJNOŚĆ SKOKÓW.

(Ptaki śpiewają. Wchodzi Masza)
MASHA: Och, spójrz, znalazłam grzyba!
Jak daleko zaszedłem.
Przed nami jeszcze grzyb!
To szczęście - spójrz. (Masza pokazuje grzyba)
Masza chwilowo wchodzi za ekran, krzycząc „Ay”. Jeż pojawia się i śpiewa piosenkę.
JEŻ. Mniej jestem trochę kotem i orłem.
A ja jestem całkiem dzieckiem przeciwko lwiej bestii.
Ale po drodze strącając rosę z delikatnych traw,
Odważnie chodzę po polu i po lesie.
Refren: Kim jestem, kim jestem – każdy wie.

Mam futro całe w igły.
Jeż: Niedawno do naszego lasu przyjechali grzybiarze. Znajdą grzyba i krzykną: „Znalazłem grzyba, jakie szczęście”. Pobiegłem za nimi, spojrzałem, ale szczęścia nie widziałem. Zastanawiam się, czym jest szczęście? Pójdę przez las, a moi znajomi mają zwierzęta, dowiem się jakie szczęście i z czym je jedzą?
Pieśń Jeża. Kim jestem, kim jestem, kim jestem - wszyscy to wiedzą.
Jeśli, jeśli, jeśli powstrzymuje się od wrogów.
Wszędzie, wszędzie, wszędzie, gdzie futro chroni.
Mam futro całe w igły.
Jeż spotyka niedźwiedzia.
NIEDŹWIEDŹ: Co ty, Jeż, chodzisz po lesie i nic nie robisz? Zbieraj ze mną maliny. Widzisz, jak bardzo się urodziła. Oto szczęście!
Jeż: Czy twoja malina to szczęście?
Niedźwiedź: Oczywiście! Ale największym szczęściem jest słodki miód!
Wielkie szczęście - znaleźć ul,
Po prostu straszne jest podejście do niego.
Chciwe pszczoły strzegą miodu,
Kłują, gryzą, nie dają miodu.
NIEDŹWIEDŹ: Dla nas, niedźwiedzi, największym szczęściem jest znalezienie miodu.
Jeż: Ale wydaje mi się, że szczęście to coś innego. Poszukam go dalej. Żegnaj, Miszko!
(Niedźwiedź odchodzi. Jeż idzie dalej, śpiewając swoją piosenkę).
Refren: Kim jestem, kim jestem, kim jestem – każdy wie.
Jeśli, jeśli, jeśli powstrzymuje się od wrogów.
Wszędzie, wszędzie, wszędzie, gdzie futro chroni.
Mam futro całe w igły. (Jeż spotyka Foxa).
FOX: Mówią, że szukasz szczęścia w lesie Jeż? Znalazłem kogoś, kogo spytałem o szczęście. Cóż to jest, gdy łapy i pysk są lepkie od miodu, słodyczy, ale żołądek jest pusty. Inna sprawa to kura lub kogucik. To jest szczęście, więc szczęście!
Ja, Lisa, nie jestem głupcem, bardzo kocham kurczaki.
Moje szczęście to kogut, jasnoczerwony grzebień.
Gdybym mógł go złapać? Lepiej nie być szczęśliwym!
Jeż: Jakiego rodzaju szczęście masz jadalne? Cóż, zjedz kogucika. Czujesz się dobrze, ale kogucik nie jest słodki. Gdzie jest tu szczęście?
LISA: A szczęście jest wtedy, gdy moje futro jest puszyste, błyszczące, piękne i najmodniejsze. Nie ma większego szczęścia!
Jeż: Nie, nie potrzebuję takiego szczęścia. Będę go szukał.
(Jeż żegna się z Lisem. Idzie dalej. Po drodze spotyka Wilka).
WOLF: Witaj, kłujący! Co ty robisz?
Jeż: Szukam szczęścia. Ty Wilku, czy możesz mi powiedzieć, czym jest szczęście i gdzie je znaleźć?
WOLF: Po co go szukać? Tam jest obok łąki i krzyczy „muu-muu”. Och, gdybyś mógł złamać krowę za rogi, byłoby to szczęście!
Jeż: Dziękuję, wilku! Ale z takiego szczęścia żołądek tylko boli. Nie, to nie jest moje szczęście. Poszukam go dalej.
(Jeż chwilowo zostawia drzewo. Lis wychodzi i się chwali)
FOX: Jestem rudym lisem wszystkich i nie jestem przebiegły.
Nawet wilka - łopianu oszukam, ha ha ha.
(Wilk wychodzi zachrypniętym głosem)
WILK: Hej Lisie! Gdzie idziesz? A co nosisz w koszyku?
Daj mi to! Chcę jeść, mogę jeść wszystko. Zabiegać.
(Wilk próbuje zajrzeć do kosza. Lis odskakuje w bok).
FOX: Och, nie dotykaj! Zejdź z drogi! Nie czekaj na smakołyki!
(Lis się cofa, wilk się zbliża)
WILK (podchodzi groźnie do lisa): No lis, chwileczkę! (Lis widzi Jeża pod krzakiem i mówi do Wilka).
FOX: Dobra, szary, niech tak będzie, chętnie cię potraktuję. Odsuwasz się i siadasz na wyboju.
(Wilk cofa się pod drzewem, na którym siedzi jeż, siada na igłach i podskakuje z wyciem i płaczem).
WOLF: Och, jakie to bolesne, och-och-och, jak najszybciej pobiegnę do domu. Wygląda na to, że boli mnie dolna część pleców, gdzie jest lekarz, gdzie jest szpital? To byłoby szczęście – żeby nic mnie nie skrzywdziło. (Wilk ucieka z krzykiem.)
FOX: Oszukałem wilka i cała zdobycz została ze mną. Hahaha. Oto szczęście - co za! (Lis odchodzi. Jeż wychodzi zza drzewa).
Jeż: Co to za szczęście, gdy ktoś czuje się źle. Nie, nie potrzebuję takiego szczęścia. (Jeż idzie dalej, śpiewa piosenkę i po drodze spotyka Zająca).
ZAJĄC: Cześć jeż, dokąd idziesz?
Jeż: Szukam szczęścia. Wiesz, gdzie go znaleźć, Oblique?
ZAJĄC: W moim koszyku jest tyle pysznych marchewek i soczystej kapusty, że nie potrzebuję więcej szczęścia. Jedz i bądź szczęśliwy.
(Jeż bierze marchewkę, on i Zając zaczynają tańczyć. Lis wybiega na polanę).
FOX: Dlaczego drżysz, zając? Kim jesteś, szary, cichy?
Nie witasz mnie, bo jesteśmy z Tobą przyjaciółmi.
Pozwól, że cię przytulę, potrząsnę twoją łapą.
(Lis mówi z boku): Ha ha ha, nieważne jak,
Lepiej cię zjedz, dziwaku! Będę wtedy szczęśliwy!
Jeż: Cóż, króliczek ma kłopoty! (Zając chowa się za Jeżem, Jeż idzie do Lisa).
Nie będziesz jadł! I nie próbuj! I wynoś się stąd! Nie pozwolę ci zjeść twojego przyjaciela! Łapy precz! A potem się poddam! (Lis ucieka).
ZAJĄC: Okazuje się, Jeż, szczęścia nie ma w marchewce i kapuście?
Jeż: A gdzie to jest szczęście?
HARE: Kiedy uciekłem przed Lisem, ale pozostałem przy życiu, czym jest szczęście?
Jeż: Ale takie szczęście mi nie odpowiada. Pójdę dalej go szukać.(Jeż żegna się z Zającem).
Jeż: Jak długo chodzę, nie, już nie mogę chodzić. Mam małe łapki, gdzie dalej iść, nie wiem? Gdzie to jest, to szczęście? (Po drodze pojawia się pies).
PIES: Jestem psem, psem gończym, czy to jasne dla wszystkich?
Choć pogoń po lasach nie jest zbyt przyjemna.
Wolałbym ugryźć kość, słodką jak cukierek.
Albo drzemiąc w budce, nie ma lepszego szczęścia.
Witam jeż, bez głowy, bez nóg. Co wędrujesz po lesie, nie robiąc nic?
Jeż: Mam bardzo ważną sprawę. Szukam mojego szczęścia. Czy wiesz, gdzie można znaleźć szczęście?
PIES: Oto ekscentryk! Szczęście, jak spotkam dziś wilka, gonię go po lesie, to będzie szczęście! Jeszcze lepiej złap lisa na kołnierzu kochanki. Gospodyni będzie zachwycona, poczęstuje mnie kością. Oto szczęście!
(Wilk wybiega zza krzaków, Pies biegnie za nim, szczeka, Wilk chwyta. Obaj uciekają za krzaki. Jeż wychodzi zza drzewa).
Jeż: Jakieś dziwne szczęście! Jeśli jeden jest dobry, to drugi jest bardzo zły! Nie lubię tego szczęścia. Będę szukać szczęścia.
Piosenka o szczęściu. Szczęście, gdzie się zgubiłeś, chcę cię znaleźć.
Szczęście, szczęście, pośpiech, spotkaj się po drodze.
(Masza wychodzi przed ekran i płacze. Jeż widzi płaczącą dziewczynę Maszę pod drzewem).
Jeż: Dlaczego spacerujesz samotnie po lesie? A jak masz na imię?
MASHA: Nazywam się Masza i zgubiłam się.
Zbierałam grzyby, spieszyłam się.
Szedłem przez las, zostawałem w tyle za moimi dziewczynami.
Uciekłem z domu i zgubiłem drogę.
Gdzie jest mój dom, gdzie jesteś? Nie ma lepszego szczęścia!
Jeż: Gdybyś znalazła drogę do domu, byłabyś szczęśliwa?
MASHA: Tak, jak wspaniale byłoby wrócić do domu. To byłoby szczęście!
Jeż: Czy naprawdę masz takie proste szczęście? Nie martw się. Pomogę Ci, znam wszystkie leśne ścieżki.
MASZA: Dziękuję, kłujący! Cieszę się, że znalazłem swój dom. Oto szczęście - co to jest?
Jeż: Teraz rozumiem, czym jest szczęście - to życzliwość i przyjaźń, a także kiedy wszyscy są w domu. Bardzo lubię to szczęście. Teraz już nigdy nie rozstanę się z takim szczęściem!
Wszystkie zwierzęta wychodzą: Teraz rozumiemy, że szczęście to przyjaźń i wzajemna pomoc!
Ogólna piosenka o przyjaźni

Opowieść o szczęściu

(Dźwięki muzyki. Słychać świergot ptaków, szmer strumienia)

Prezenter wchodzi na scenę, rozkłada ramiona, patrząc na to piękno, siada na pniu)

Gospodarz-staruszek: Och, co za piękność! Mieszkam na tej ziemi od tylu lat, ale nie mogę się zachwycać pięknem mojej ojczyzny. I każdej wiosny wydaje mi się, że odkrywam dla siebie ten świat na nowo: ośnieżone góry, szumiące źródła, zielone zbocza, śpiew ptaków.

(przykłada rękę do ucha): Tu jest jemiołuszka, a to drozd... Robin... A tu kosogłos...

(W tym momencie chłopcy wybiegają na scenę, łapią motyla, próbując przykryć go filcowym kapeluszem):

1: Złap ją! Złapać!

2: Rozwesel się! (uciec)

Stary człowiek: Och, młody zielony! (wstaje) Jestem całkowicie rozkojarzony. Ale chciałem opowiedzieć historię, pouczającą ...

Kiedyś usłyszałem to od mojego dziadka, a on - od mojego pradziadka, widzisz, stara historia ...

Dawno, dawno temu w górskiej wiosce mieszkała rodzina. Rodzina jest jak rodzina. Ani mniej, ani więcej - dwanaście ust. Pracowała, orała ziemię, uprawiała jęczmień. Młodsi czcili starszych i uczyli ich umysłu, ponieważ drzewo łatwo zginać z sadzonką. A więc: żyli w pokoju i harmonii, i wszystko im się układało pomyślnie.

Scena 1 (muzyka, matka i syn na scenie)

Mama: Læppu, zanieś chureka z serem swojemu ojcu na ziemię uprawną, rano głodny. I nie zapomnij o dzbanku z misinem. Spójrz, nie rozlewaj!

Syn: Nie martw się, gyzzi, zaraz to zgłoszę.

Mama: A w drodze powrotnej z młyna przynieś khurjin z mąką, wieczorem upiekę ci ciasta. Tak, posłuchaj, mae khur, nie graj znowu za dużo.

Syn (dotyka matki): Nie martw się, gyzzi! (wyjdź)

Stary człowiek: Ludzie mają rację, gdy mówią: „Koło młyńskie nie obraca się bez wody”, więc rodzina bez kłopotów nie jest rodziną.

(Muzyka. Członkowie rodziny są zajęci: ktoś wybija deski podłogowe, ktoś podlewa drzewo, ktoś ubija olej)

Starzec: Kiedyś wydarzyła się dziwna rzecz: najstarszy z rodziny wstał wcześnie rano (jak mówią Osetyjczycy: „Pszczoła poranna leci daleko”). Więc widziałem ślady. Zdziwiłem się, że ktoś wstał przed nim.

Senior (zaskoczony): Czyjeś ślady są na prochach, ale nikt z domu jeszcze nie wstał. Tak, i jakieś dziwne ślady, ogromne... Kto to mógł być?

Senior: (przerażony) Szczęście?! (uprzejmie): Szczęście...

Starszy: Pytaj, mówisz... Nie możesz tego od razu zrozumieć. Pójdę i zapytam moją rodzinę. (krzyczy) Chodź, wstawaj!

Gospodarstwo domowe: (wybiega) Co się stało? Co to za hałas? Czy płoniemy? Tonem? Rockfall?

Senior: Cicho! Przyszło do nas szczęście. Zapytaj, czego chcesz.

Po prostu dobrze się zastanów.

Wszyscy: Wiemy, wiemy, czego chcemy...

Wedy: Tak, pęknie jeden lodowiec, pęknie hałas, a drugi.

Scena 3: (gospodarstwo domowe pokazuje nowe ubrania)

1: Burka chciała nową, białą - oto burka.

2: I mam skrzynię ze złotem.

3: I mam jedwabny szal.

4: Mam czerkieski płaszcz z prawdziwego materiału.

5: I mam nowe ichigi: same zaczynają tańczyć (robi kroki taneczne).

Wedy: Dom stał się pełną miską, ale nie pojawiło się w nim coś ze śmiechu i zabawy.

Scena 4: (kłótnia domowa)

1: Nie dotykaj mojego płaszcza brudnymi rękami - ubrudź swój!

2: Myślałem, że to moje...

1: Uhm, trasa ma rogi jak bawół, ale nie mylą tego z bydłem. (naśladuje) Mój!

3: Bracie, możesz dać pieniądze na nową siekierę - nasza jest kompletnie nudna.

4: Słuchaj, wymyśliłem: pieniądze, ale gdzie mogę je zdobyć?

3: Wczoraj byli jeszcze z tobą ...

4: Tak, wypłynęły: pieniądze, jak gotowy churek: nie trwają długo.

Wedy: Ludzie mają rację: „Jeśli ząb jest zachwiany, nie stanie się silniejszy”. Szczęście odeszło z domu. Odszedł.

Tak więc jeden z synów wyruszył w podróż w poszukiwaniu szczęścia.

Starzec (zwracając się do młodzieńca): Dokąd idziesz, hormonie? Gdzie będziesz szukać Szczęścia?

Młody człowiek: Pójdę rozejrzeć się po świecie, gdzieś Go poszukam.

Stary człowiek: Och, młodość, młodość...

(Brzmi rosyjska muzyka. Dziewczyny prowadzą okrągły taniec. Ktoś tka wieniec)

Yu: Witam, piękne dziewczyny!

D: Witaj, dobry człowieku!(Odchyl się)

1: Skąd do naszego regionu?

2: Dla niektórych taka potrzeba?

Yu: Tak, szukam Szczęścia, nie widziałeś go?

3: Tak, jak mogli tego nie widzieć?

4: Szczęście jest tutaj, blisko.

5: Za chatami są brzozy ...

1: Żyto złociste ...

2: Zorenka czerwona...

3: Żyj i bądź szczęśliwy.

Yu: Dziękuję za miłe słowa, ale najwyraźniej to nie jest moje szczęście. Żegnajcie dziewczęta!

D: Żegnaj, dobry człowieku! Powodzenia! (macha po)

Wedy: To prawda, że ​​mówią: „Ludzie są dla siebie zarówno lekarstwem, jak i chorobą. To jest lekarstwo.

Scena 7: (brzmi muzyka tadżycka, zbiera się bawełnę)

Yu: Dzień dobry i niech wasze dni będą dobre!

1: Pokój z tobą, podróżniku?

2: (zalotnie) Dokąd idziesz?

Yu: Szukam szczęścia, ale wszystko wymyka mi się z rąk.

3: (śmiech) Co za zabawne!
4: Źle wyglądasz: oto jest, Szczęście!

Yu: (zaskoczony) Gdzie?

5: Tutaj! (pokazuje bawełnę) Zobacz, jaki rodzaj bawełny wyrósł!

6: Można nimi zakryć całe białe światło, jak śnieg.

1: Zostań z nami, będziesz szczęśliwy.

Yu: Dziękuję, ale nie potrzebuję czyjegoś szczęścia.

Wedy: Eh-he-he... Wyszedł z kropli, wszedł pod strumień. Nasz jeździec wędruje po całym świecie, szukając wszelkiego Szczęścia.

Scena 8: (Muzyka ludów północnych, harfa żydowska. Szaman uderza w tamburyn, wykonuje rytualny taniec)

Yu: Niech twój dzień będzie błogosławiony, nieznajomy!

Szaman: Yettyk, dzielny wojowniku! Niech twój duch będzie silny! Jaki wiatr cię do nas przywiódł?

Yu: Południe... Szukam Szczęścia, które nas opuściło. Tak, nie mogę tego znaleźć.

Sh: Szczęście, mówisz... (myśli) Szczęście... To z której strony patrzeć: dla kogoś - słońce, dla kogoś - księżyc... Tu dla mnie szczęście jest słońcem po długich zimowych nocach, zielony mech dla jelenia, błyszczące gwiazdy nad yaranga...

Yu: Rozumiem, rozumiem! Szczęściem jest dla mnie znowu zobaczyć góry, strome ścieżki prowadzące do mojej rodzinnej wioski, chaty na skałach, rodzinę, której dawno nie widziałem. Dziękuję mądry człowieku! Do widzenia!

Wedy: Spółgłoskowa myśl orła złapie w locie. Ale jeździec ma rację: szczęście jest tam, gdzie na ciebie czekają. I nie szukaj Go, On jest zawsze tam, gdzie się urodziłeś.

Scena 9: (Dźwięki muzyki osetyjskiej.)

1 (macha kapeluszem) On wrócił, wrócił!

2: Wrócił do domu!

(Członkowie rodziny wybiegają na spotkanie z podróżnikiem. Wszyscy się radują, przytulają go, opiekują się nim)

Wedy: Więc szczęście wróciło do domu, ponieważ bez względu na to, jak mętna wiosna, nadal będzie oczyszczony. A rodzina zaczęła znowu żyć w szczęściu i harmonii, nawet lepiej niż wcześniej. Prawie zapomniałem: urządzili ucztę dla całego szerokiego świata i zaprosili gości, gości ...

Scena 10: (goście przychodzą z prezentami: Rosjanie z bochenkiem, Tadżykowie z bawełną, Czukczi z futrem)

1: Szczęście jest wtedy, gdy się tego oczekuje.

2: Szczęście to miłość bliźnich.

3: Szczęście to spokój i harmonia.

4: Szczęście jest sercem twojego domu.

5: Szczęście to kraina, w której się urodziłeś.

(Dźwięki muzyki, wszyscy wsiadają w Simdę, tańczą)

Uwaga! Administracja strony rosuchebnik.ru nie ponosi odpowiedzialności za treść zmian metodologicznych, a także za zgodność rozwoju z federalnym stanowym standardem edukacyjnym.

Scenariusz rozrywki teatralnej dla dzieci i rodziców przedszkolnej placówki edukacyjnej „Jak niedźwiadek Tishka szukał swojej matki” umożliwia zorganizowanie ciekawych zajęć rekreacyjnych dla dzieci i rodziców, zbiegających się z obchodami Dnia Matki, aby zbierz drużynę rodzic-dziecko.

Cel wydarzenia: gratulacje dla matek z okazji Dnia Matki, zebranie zespołu rodzic-dziecko grupy.

Cele wydarzenia:

  • Urozmaicić wypoczynek rodzin poprzez wspólne działania dzieci i rodziców.
  • Aby stworzyć pozytywny kontakt emocjonalny między dziećmi a rodzicami.
  • Pielęgnuj miłość i życzliwe, uważne, pełne szacunku podejście do matki.
  • Stwórz dobry radosny nastrój dzieciom i rodzicom.

Formy organizacji zajęć dla dzieci: Nauka wierszy, piosenek na Dzień Matki. Robienie pamiątek dla mam. Bezpośredni udział dzieci w wydarzeniu. Zaangażowanie rodziców w zajęcia edukacyjne: udział w bajce, udział w zabawach.

Postacie:

  • Edukator grupy wiodącej
  • Niedźwiadek Tishka jest uczennicą grupy przygotowawczej lub zaproszonym uczniem szkoły podstawowej
  • Lis, Pies, Żaba, Niedźwiedź - mamy podopiecznych grupy.
  • Dzieci z matkami.

Postęp wydarzenia

Sala urządzona jest jak jesienny las.

prezenter:

Brzeg jest nieśmiały
Kruchy lód spada.
Smutna szara chmura
Unosi się na dnie stawu.
Ciężki oddech jesienią
Czysta woda.
Drzewa zrzucają liście
W obliczu zimna.
(G. Ladonshchikov)

Smutny miesiąc to listopad, ale nie zaczynamy czuć smutku, dziś mamom gratulujemy!

Dziecko:

Najważniejszy jest Dzień Matki
Dzień Matki w listopadzie
Jeśli jest zimno i smutno
Jeśli pada przez wiele dni...
Mama jest wesołym promieniem
Wszystko rozproszy chmury,
I ciepło łatwo się ogrzeje
Jej dobra ręka
Jeśli mama się uśmiecha
Słońce zaśpiewa na niebie.
Mamo, życzę Ci
Żyj bez smutku i kłopotów.

Dziecko:

Ile jest radosnych świąt!
Tylko ten jest uroczysty:
Na świecie jest szczególny zaszczyt
Nazywać się prostym słowem „matka” » .
Dzień Matki to jeden dzień w roku.
Ale dlatego życie się nie kończy
Jak w radosny dzień i w ucisku,
Matka pozostaje nam matką.
(Tatiana Bokowa)

prezenter: Dzień Matki to takie cudowne, miłe święto, chcę śpiewać piosenki, tańczyć, dawać prezenty matkom, ale dziś w lesie wydarzyła się katastrofa ... Niedźwiadek Tishka stracił matkę.

Pod akompaniamentem muzycznym do sali wchodzi niedźwiadek i krzyczy:

W listopadzie zwierzęta leśne
Zamykają drzwi w norach.
Niedźwiedź brunatny do wiosny
Będzie spać i śnić.
(J. Kasparowa)

Tylko jak mam iść do łóżka bez matki, zgubiła się ... Oooo ...

Prezenter: Droga Tishko, nie denerwuj się! Chłopaki i ja na pewno pomożemy ci znaleźć twoją mamę. Po prostu powiedz mi, proszę, jaka jest twoja matka?

Tiszka: Jest duży, miękki i ciepły...

prezenter: Rozumiem chłopaki, jakie są wasze matki?

(Dzieci na zmianę wołają miłe, czułe słowa o matce, a potem czytają poezję)

Dziecko 1

Mamy uwielbiają jeść dżem
Siedząc w ciemności w kuchni
Śpiewaj tańcząc w niedzielę
Jeśli nikt ich nie widzi.

Dziecko 2

Mamy uwielbiają mierzyć kałuże,
Znalezienie ich w upalne lato
Zapomnij o kluczach do drzwi
A potem gdzieś się kręci.

Dziecko 3

Mamy lubią spać w sobotę
I rzeźbić słonie ze śniegu
I pomiń pracę
A zimą bez czapki do biegania.

Dziecko 4

Mamy uwielbiają żuć cukierki.
I jeździć tramwajem
Ale milczą o tym.
Czemu?
Nikt nie wie…
(D. Gerasimova)

Tiszka: Moja i moja mama są takie same! Ale jak mogę to znaleźć?

Prezenter: Użyjmy naszego magicznego dywanu jako samolotu, dobrze?

(dzieci stoją na dywanie na środku sali, zamykają oczy i „latają” przy akompaniamencie muzycznym)

prezenter: Och, gdzie to ciekawe, że mamy?

Do pokoju wchodzi lis.

Lis: No dobrze, dobrze! Ilu gości wylądowało tutaj w mojej dziurze! A dlaczego narzekałeś?

prezenter: Nie przysięgaj lisu, przychodzimy do Ciebie po pomoc. Tishka stracił matkę!

Lis: Pomyśl, że go zgubiłeś. Nigdy bym się nie zgubił! W końcu jestem bardzo zręczna, umiem wszystko i wszędzie mam czas!

Prezenter: Jesteś lisem, proszę się nie obrażać, ale nasze mamy też wszystko wiedzą i wszędzie mają czas, potrafią ugotować zupę i zaopiekować się dziećmi, a także uprawiają sport….

Lis: (przerywa) A teraz to sprawdzimy!

Jest gra z mamami.

Mamy powinny skręcać obręcz, jednocześnie prawą ręką „mieszać zupę”, lewą „kołysać wózkiem”.

Lis: Cóż, twoje matki mnie zaskoczyły! Sportowcy, członkowie Komsomołu, piękności! Ale nadal nie mogę ci pomóc Tishko! Nie widziałem twojej mamy!

Lis lis.

Chłopaki, Tishka i prezenterka „latają” po dywanie w samolocie.

Do pokoju wbiega pies.

Pies: Tyaf, tyaf, tyaf! Cześć chłopaki! Witaj Tishko! RRR miło cię widzieć! Słyszałem o twoich kłopotach! Nie smuć się! Teraz nauczę cię, jak zostać super ogarem!

prezenter: Jak możesz nas nauczyć psa?

Pies: Nasze psy mają dobry węch, nauczymy się z Tobą znajdować przedmiot po zapachu!

Prezenter: A my ludzie, zapach nie jest tak dobry jak twój, ale nasze mamy mają bardzo rozwinięte macierzyńskie uczucie i intuicję. Mogą nawet znaleźć swoje dziecko z zamkniętymi oczami!

Jest gra z mamami.

Wzywa się pięcioro dzieci i ich matki. Matki powinny na zmianę z zamkniętymi oczami używać rąk, aby zidentyfikować swoje dziecko.

Pies: Widzę, że nie potrzebujesz mojej pomocy, dobra robota dla twoich matek, nie spadaj z nimi! Ale mimo to wyczułem ślad twojej matki Tishki! W pobliżu stawu! Idź tam i jedź!

Pies odchodzi, chłopaki „latają samolotem dywanowym”.

Tiszka: Tak. Hej mamusiu, mamo!!! Nie słyszy…

Do sali wskakuje żaba przy akompaniamencie muzycznym.

Żaba: Kwa-kva, witaj dzieci! Cześć Tishka-dziecko! Jako! Co krzyczysz, robisz hałas?

Tiszka: Straciłem mamę...

Żaba: Jaka szkoda! Twoja matka wyszła stąd pięć minut temu. Podniosłem żurawinę i przyniosłem ci qua!

Prezenter: Och, raczej usiądźmy w naszym samolocie dywanowym i dogońmy twoją matkę!

Żaba: Nie musisz się spieszyć, nikvud, lepiej się wprowadzmy!

Prezenter: Jak się bawić? Czy jesteś żabą?

Żaba: Zwykle z rękami i nogami szarpiącymi, kwakającymi, czyli tańczącymi! A co z twoimi kvamochkami, och mamusie nie mogą?

Prezenter: Oczywiście, że mogą, ale musimy lecieć po matkę Tishki!

Żaba: A więc jest niedźwiedziem, ma dobry słuch, usłyszy nasze pieśni, tańce i wróci, by spojrzeć na nasz quesel!

Dzieci śpiewają piosenkę o mamie (do wyboru dyrektora muzycznego)

Żaba:Śpiewali wspaniale, a teraz pokażemy kwas chlebowy z twoimi matkami !!!

Odbywa się taneczny flash mob dla mam.

Niedźwiadek wchodzi do sali tańcząc !!!

Niedźwiedź: Och, co to za frajda, jak tylko to usłyszałam, wróciłam, żeby to zobaczyć, a tu takie zapalniczki tańczą, o tak, też okazuje się, że to piękne mamy!

Tiszka (biegać do mamy): Mamo, Mamo, w końcu Cię znalazłem!

Niedźwiedź: O synu! Czy się zgubiłem? Mówiłam ci, że poszłam po jagody, na ciasto twojej ukochanej, nie słyszałeś?

Tiszka:(opuszczanie głowy) Nie.

Niedźwiedź: Ależ oczywiście. Jak zawsze zatkał sobie uszy słuchawkami, a potem podniósł do uszu cały las! O ty, mój ukochany cud ( śmiech)!

Tiszka: Czy nie jesteś zły?

Niedźwiedź: Nie gniewam się, bo jestem twoją matką...

prezenter:

Kto na świecie może być bliżej mamy?
Kto cię ogrzeje szczerym ciepłem?
Zawsze się o nas martwi
Drzwi jej domu są dla nas otwarte.
Pogratulujmy im dzisiaj
Szczęśliwy dzień matki, szanuj ich wierną pracę
Gdziekolwiek jesteśmy, wiemy bardzo dobrze
Że matki w nas wierzą i ciągle czekają.
(Anna Jarczewskaja)

Szczęśliwego dnia Mamy!

Dzieci podchodzą do mam i wręczają upominki wykonane w klasie.