"Qishlaydigan qushlar" darsining konspekti. Ilova "Bullfinch

"Shoxlardagi qushlar" ilovasi bo'yicha darsning qisqacha mazmuni

(o'rta guruh)


Maqsadlar:
- bolalarni qush shaklida ariza tuzishga o'rgatish;
- har xil turdagi qushlarning nomi, tuzilish xususiyatlari, tana shakli, qanotlari, dumi, o'ziga xos xususiyatlari haqidagi g'oyalarni mustahkamlash;
- qushlarga mehr va g'amxo'rlik munosabatini tarbiyalash;
-elimdan to`g`ri foydalanish qobiliyatini mustahkamlash;
- barmoqlarning nozik motorli ko'nikmalarini, qushlarning qo'shiqlarini tinglash va eshitish qobiliyatini rivojlantirish;
- kuzatish, e'tiborni rivojlantirish;
- to'g'ri talaffuzda mashq qilish; og'zaki signalga javobni rivojlantirish.


Uskunalar: rangli qog'oz shabloni: tanasi, qanoti, dumi, tumshug'i; qavat landshaft varag'i; moyli matolar, cho'tkalar, elim, salfetkalar. Qushlarning tasviri: titmouse, chumchuq, o'rmonchi, qaldirg'och; daraxt tasviri. Qushlar qo'shiq ovoz yozish. O'yinchoq g'ildiragi.


Darsning borishi:
Biz o'rmon tozalashga sayohatga boramiz. Biz mashinada boramiz. U qanday signal beradi? (Bolalar guruh xonasiga kirishadi, unda qushlarning tasvirlari oldindan biriktirilgan)
-Eshiting, bolalar, kim shunday chiroyli kuylaydi? (Qushlar)
-Ular qayerga yashirinishdi? Keling, ularni topamiz va qanday qushlar bizga uchib ketganini ko'raylik. Bu qirq. Uni magpie deb ham atashadi - oq qirrali, chunki uning yon tomonlari oq. Bu chumchuq. Tezkor jumper. U qanday qichqiradi? Chick-chirp!
- Bu qanaqa qush? Qizil qalpoqchada, o'tkir tumshug'i bilan daraxtda, taqillatish - taqillatish. Yog'och o'smir.
- Va bu titmouse - uning qorni sariq. Bu qushlarning barchasi qishda va yozda biz bilan birga yashaydi.
- Lekin bu qush bizga janubdan uchib kelgan. Bu qaldirg'och. U juda tez uchadi, midges, chivin va boshqa zararli hasharotlarni ushlaydi.
-Qarang, bolalar, qanday g'ayrioddiy qush? U qayerdan kelgan? Men bilaman deb o'ylayman: bu qushni boshqasining bolalari yasagan bolalar bog'chasi va uni dunyoni ko'rish uchun yubordi. Bu haqiqatan ham go'zalmi?
-Ha!
- Senga shunday qilishni o'rgatishimni xohlaysanmi? go'zal qushlar. Va siz ularni yasaganingizda, biz ularga yigitlarni ziyorat qilish uchun boshqa bolalar bog'chalariga uchib ketishlariga ruxsat beramiz.
Keling, avval qush nimadan iborat bo'lishini aniqlaylik. Men ko'rsataman va siz qismlarni nomlaysiz.
- Bosh.
- Bu tanaga silliq o'tadi.
- Qanot. (nega sizga qanot kerak?)
- Quyruq. (nega sizga ot dumi kerak?)
- ko'z. (Nega sizga ko'z kerak?)
- Gaga. (nega sizga tumshug'i kerak?)
- Va endi qushlarning qanday uchishini jimgina ko'rsating (siz musiqa sinfida harakatlarni o'rgangansiz). Qushlar uchib ketishdi, uchib ketishdi va o'rmonni tozalashda shovqin qilmaslik uchun jimgina stollarga o'tirishdi.
- Qarang, oldingizda stolda nima bor.
1. Varaqada tasvirlangan shox.
2. Kelajakdagi qushingizning tanasi.
3. Qanot.
4. Quyruq.
5. Dumaloq kichkina ko'z.
6. Kichik uchburchak ko'z.
- Biz birinchi navbatda oldimizga novda qo'yamiz. Keyin biz tanani elim bilan surtamiz va qushni novdaga "ekamiz". Qushning boshi tepada, dumi esa pastda bo'ladi. Qanotni yopishtiring va quyruqni yopishtiring. Keyin ko'z va tumshug'ini yopishtiring.
- Bizning qushlarimiz tayyor, keling ularni umumiy daraxtga ekamiz, ular biz uchun jarangdor qo'shiqlar kuylashadi.
-Oh, qushlar qanchalik baland ovozda qo'shiq aytishdi, ular nima xohlaydi? Men bilaman shekilli. Ular bizga "Chumchuqlar va mashina" o'yinini o'ynashni taklif qilishadi. (O'yin)
- O'rmonda nima qilishni o'rgandingiz?
- Sayohatimiz sizga yoqdimi?
- Uyga qaytish vaqti keldi: qushlar bilan xayrlashing va kichkina mashinaga o'tiring.

"Qishlaydigan qushlar"


Darsning maqsadi.

"Qishlash" qushlari tushunchasini tuzatish.

Bolalarga qishlaydigan qushlarning oziq-ovqat turlari haqida tushuncha berish.
Tasavvurni, e'tiborni, fikrlashni, ob'ektlarni yaxlit idrok etishni rivojlantirish.
Qushlarga g'amxo'rlik va do'stona munosabatni tarbiyalash.
Nutqda umumlashtiruvchi so'zlarni faollashtiring: "qishlash qushlari";takliflar bilan javob bering.

Tuzatish va tarbiyaviy vazifalar:

Qishlaydigan qushlar, ularning tuzilishi haqidagi g'oyani aniqlang va kengaytiring. Qishlaydigan qushlar haqida tushuncha hosil qiling.

Mavzu bo'yicha lug'atni aniqlang va faollashtiring, savollarga javob berishni o'rganing, gaplar bilan javob bering.

Tuzatish-rivojlantiruvchi vazifalar:

Vizual e'tibor va idrokni rivojlantirish,nutqni eshitish va fonemik idrok etish, xotira, nozik va umumiy vosita qobiliyatlari, nafas olish va nutqni to'g'ri chiqarish, nutqni harakat bilan muvofiqlashtirish.

Tuzatish va tarbiyaviy vazifalar:

Hamkorlik, o'zaro tushunish, yaxshi niyat, mustaqillik, tashabbuskorlik, mas'uliyat, tabiatga muhabbat ko'nikmalarini shakllantirish.

Uskunalar: "Qishlaydigan qushlar" taqdimoti.

Tarqatma:Qushning tanasi va boshi bo'shliqlari; qanotlar, quyruq tafsilotlari turli shakllar va ranglarelim, peçete, flomaster.

Dastlabki ish:

  1. Qarg'alar, chumchuqlar, bullfinchlar yurishida kuzatish.
  2. G. Skrebitskiyning "Uzoq dumli qaroqchilar" hikoyasini o'qish.
  3. A. Yashinning "Qishda qushlarni boq" she'rini yodlash.
  4. Tanish: A. Yashina "Qishda qushlarni boqing", M. Glazkova "Qushlarni boqing".
  5. Ta'riflovchi hikoyalar, suhbatlar yozish.
  6. Topishmoqlar.
  7. Mashq qilish "Bo'g'inlarni kaftlaringizga yashiring", o'yin "Qaysi qush ketdi?"

Kursning borishi.

Tashkiliy vaqt

Pedagog. Bolalar bilan uchrashadi va ekranga qarashni taklif qiladi.

- Qarang, bu rasmlarda qancha turli qushlar bor (rasmlarga, rasmlarga qarab). Qanday qushlarni bilasiz?(Bolalarning javoblari.)

- Bu rasmlarni bir so'z bilan nomlay olasizmi?

Kim u? (Qishlaydigan qushlar).

2. Mavzuga kirish

- To'g'ri.

“Qishda qoladigan qushlar shunday nomlanadi. Bu turli sharoitlarga moslasha oladigan qushlardir.

3. Dars maqsadini belgilash.

Bugun biz qishlash qushlari haqida gaplashamiz. Va dars oxirida biz ariza beramiz. Rasmlarga qarang va qushlarga nom bering.(Bu qishlash qush deyiladi: kaptar, titmouse, chumchuq, qarg'a, o'rmonchi, bullfinch).

4. Rasmlarga qarash.

g'amxo'rlik qiluvchi - Bilasizmi, albatta, sovuq havoning boshlanishi bilan ko'plab qushlar janubga uchadi. Lekin hammasi emas, uchib ketmaydigan, lekin biz bilan yashaydiganlar bor butun yil davomida (Qarga, kaptar, chumchuq butun yil davomida yashaydi).

- Bizga faqat qish uchun kelganlar ham bor(titmouse, buqalar qishga keladi).

bullfinch ular bizga birinchi qor bilan kelganlari uchun shunday nomlangan.

- Buqaning ko'kragi qizil, orqa tomoni mavimsi kulrang, boshi va qanotlari qora.

Titmouseda ko'krak sarg'ish, orqa tomoni yashil rangda, boshlari va qanotlari qora, ko'kragida galstuk bor.

Titmouseda orqa tomoni sarg'ish-yashil, qorin sariq, keng qora chiziqli. Qanotlari engil ko'ndalang chiziqli kulrang-ko'k rangga ega.

Bu qush sizga tanish. Kim u?

Chumchuq haqida gapirib bering.

— U nima? (oz, taupe,kulrang, chaqqon, tez).

Qanday qilib bu qushni mehr bilan chaqira olasiz? (chumchuq, chumchuq va boshqalar)

- Bu qushlar nima?Bu qish qushlari.

Nega ular shunday deb ataladi?Ular qishda biz bilan birga yashaydilar.

- Qishda qushlar uchun nima dahshatliroq, sovuqmi yoki ochlikmi?(ochlik)

Qishda qushlar nima yeydi? (bolalar javoblari)

Ha, asosan, bu (rezavorlar, daraxt urug'lari, o'simlik urug'lari).

- Qishda qushlarga yordam bera olamizmi? (qushlarni boqing)

Bolalar, ayting-chi, iltimos, sovuq havoda qishda qushlarga qanday yordam bera olasiz?

(bolalar javoblari)

“Agar donalarni yerga to‘kib tashlasak, ular qor bilan qoplanishi mumkin. Nima qilsa bo'ladi?(Oziqlantiruvchilarni yasash yaxshiroq.)

(oziqlantiruvchilarni osib qo'ying).

Pedagog. Endi men har qanday qushni qo'llash sxemasini ko'rsataman.

Bolalarni diagrammada ko'rsatilgan qanotlarning harakatlarini ko'rsatishga taklif qiling.

5. Barmoq mashqlari "Yog'och o'suvchi"

Pedagog. Barmoqlaringiz bilan o'ynash vaqti keldi.

Men de-roarni taqillatayapman, Ochiq palma - daraxt, ko'rsatkich barmog'i
Worm - Men chka olishni xohlayman, boshqa qo'l - o'rmonchining tumshug'i. Har bir qator uchun
U po‘stloq ostiga yashiringan bo‘lsa ham, xurmo ustidagi barmoqning to'rtta zarbasi.
Bu hali ham meniki bo'ladi.

6. Mustaqil ish bolalar.

Tinch musiqa yangraydi.

Monitor ekranida ishning umumlashtirilgan sxemasi mavjud.

Pedagog. Stolda turli shakl va rangdagi qanot va quyruq qismlari mavjud, shunda siz ulardan qushlaringizga eng mosini tanlashingiz mumkin.

Bolalar dasturni bajarishmoqda.

Bolalar ishini individual tahlil qilish.

Pedagog. Va endi biz do'stlarimizni davolaymiz.

Dars oxirida bolalar o'z ishlarini qishlash qushlari uchun oziq-ovqat chizilgan stendga qo'yadilar.

7. Dars natijasi.

- Darsda nimani o'rgandingiz?(Qaysi qushlarni uchratdingiz?)

- Faoliyat haqida nimani ko'proq eslaysiz?(Bolalarning javoblari.)

- Muammoga nima sabab bo'ldi?

Mualliflar: Bazaleeva Lyudmila Mixaylovna, Zaitseva Olga Aleksandrovna
Lavozim: tarbiyachi, tarbiyachi
Ta'lim muassasasi: MBDOU "TsRR - D / S No 73"
Aholi punkti: Stavropol o'lkasi, Stavropol shahri
Material nomi: O'RTA GURUHDAGI MAXSUS TASHKIL ETILGAN TA'LIM FAOLIYATLARINI OCHIQ KO'RSATISH HAQIDA ANTRAKTA
Mavzu:"BULUTDAGI QUSH" ILOVASI
Nashr qilingan sana: 22.10.2017
Bob: maktabgacha ta'lim

MBDOU "TsRR-D / S No 73"

ANTRACT

SHOU OCHIQ

MAXSUS TASHKIL OLGAN TA'LIM FAOLIYATI

O'RTA GURUHDA 6-son "chinnigullar"

MAVZU: "BULUTDAGI QUSH" ILOVASI

Tarbiyachi:

Zaitseva O.A.

Bazaleeva L.M.

Stavropol, 2017 yil

Tarbiyaviy vazifalar: Bolalarda yashashga qiziqish va muhabbatni tarbiyalash

Tarbiyaviy

Yangilash

vakillik

qushlarning tuzilish xususiyatlari, qushlarning ayrim nomlarini lug‘atga to‘g‘rilab bering.

Qaychi ko'nikmalarini mustahkamlash.

Rivojlantiruvchi vazifalar: Qo'llarning nozik motorli ko'nikmalarini, aniqligini rivojlantirish.

Integratsiya

tarbiyaviy

hududlar:

badiiy va estetik

kognitiv, ijtimoiy va kommunikativ, jismoniy rivojlanish.

materiallar

uskunalar:

quyosh

magnitlar. Bulut konturi bilan aplikatsiya uchun fon, qush uchun blankalar (qanotlar,

tanasi, boshi), oq va ko'k qog'ozning tor chiziqlari, qaychi, elim,

elim uchun rozetkalar, elim cho'tkalari, peçeteler. Mavzu nomi yozilgan tabel, magnitlar

tayyor ishlarning ko'rgazmasini tashkil etish.

Dastlabki ish: Mehnatni muhofaza qilish qoidalari bilan tanishish

qaychi bilan.

O'yin holatiga kirish:

O'qituvchilar bolalarga doskaga qo'yilgan bulutlarni ko'rsatadilar.

1. Kommunikativ. Suhbat. Bolalar, qaysi fasl ekanligini eslaysizmi?

(Bolalarning tavsiya etilgan javoblari: kuz) Doskaga ishora. Tasavvur qiling

bu osmonda paydo bo'lganmi? (Bolalarning tavsiya etilgan javoblari: bulutlar, bulutlar)

yaqin

bulutlar? Bolalarning tavsiya etilgan javoblari: ha).

O'qituvchi yomg'ir chizadi. Bulutlardan nima tomchilar? (Tavsiya etilgan javob

bolalar: yomg'ir) Va yomg'ir yog'ganda, kimdir sayrga chiqadi? Hayvonlar nima qiladi

yomg'ir vaqti? (Bolalarning tavsiya etilgan javoblari: ular yurmaydi, hayvonlar yashirinadi)

Quyosh taxtada. Qarang, ob-havo yaxshilanmoqda, quyosh

tashqariga chiqadi va yomg'ir to'xtaydi. Yomg'ir izlarini o'chiradi. Kimni ko'rish mumkin

yaxshi quyoshli kunda osmonda? (Tavsiya etiladigan javob: qushlar). Stol ustida

qushni osib qo'ying. Keling, qush hayvonlardan qanday farq qilishini, tananing qaysi qismlarini eslaylik

qushlar? (Bolalarning tavsiya etilgan javoblari: qushning boshi, tumshug'i bor,

ko'zlar, quyruq, qanotlar, tana, panjalar, patlar.)

Idrok

badiiy

adabiyot.

muhokama

P. Bartoning "Turnalar" she'rlari

Bulutlar ustida baland uchish

Ustimizda turnalar esa chiyillashmoqda.

Olisda, engil soya bilan shamolda sirpanib,

Kuz faslida qushlar erib ketyapti.

Biz ularga hamrohlik qilish uchun yaqin bo'lmagan yo'ldan chiqamiz, -

Ular yerning kengligini uzoqdan ko'radilar:

Daryolar, ko'llar to'kilgan lentalar ...

Yaxshi. Tayyor shakllar bilan ariza. Qushlar. Texnika:

tayyor shakllardan qushni yig'ish: bosh, torso, quyruq, qanotlar. Qaramoq

stollaringizda blankalar yotadi, o'ng tomonda chizilgan ko'k varaq yotadi

bulut va qushlar silueti, endi biz qushni yopishtiramiz. Avval yopishtiring

dumi bilan tanasi, keyin boshi va qanotlari. Bizning qushlarimizga nima etishmayapti?

(Bolalarning tavsiya etilgan javoblari: gaga, ko'zlar) Keling, ularni chizamiz.

4. Dvigatel. Barmoq gimnastikasi. Keling, barmoqlarimizni bir oz cho'zamiz va

keyin biz chiroyli bulutlar va bulutlar qilamiz.

Opamizga tashrif buyurish

Qushlar bahorda uchib ketishdi

(ikkala qo'lingizni ko'taring va qush qanotlarini tasvirlab, qo'llaringizni silkiting)

Bu qush boyqush

Xo'sh, bu qo'ng'iroqchi.

Bu qush chumchuq

Xo'sh, bu bulbul.

Bu o'rmonchi, bu chaqqon,

Bu qo'shiqchi siskin,

Bu qush makkajo'xori hisoblanadi

Bu qush mum qanotidir

Xo'sh, bu uzoqdan

Qirqtasi bizga uchib keldi.

(qushlarga nom berish, har birini silash, yoğurma yoki ishqalash

Yaxshi. Ilova. Bulut. Texnika: qog'oz chiziqlaridan

ichiga kesib

kvadratlar,

chizilgan

kontur

to'ldirish

qog'oz

kvadratlar.

qog'oz

ehtiyotkorlik bilan

kesamiz

kvadratlar,

men uchun chiqadi. Yelim bilan butun bulutni surting va kvadratlarni yopishtiring, shunda u

rang-barang va biroz mayin bo'ldi.

Xulosa qilish

sodir bo'ldi?

(Tavsiya etilgan javoblar

bulutlar). Kimdan

(Bolalarning tavsiya etilgan javoblari: bosh, torso, quyruq, qanotlar) Qaysi qog'oz

biz bulutlar va bulutlar uchun foydalangan ranglar? (Oq va ko'k). Biz joylashtiramiz

ko'rgazmadagi ilovalar?

Natija qo'shma tadbirlar: bola boshqalarga qiziqadi

buyumlar

yaroqli

tayinlash

ulardan foydalaning. Kattalar bilan muloqot qilishga intiladi va ularga faol taqlid qiladi

harakatlar va harakatlar, rivojlangan tasavvur, amalga oshirilmoqda

ichida turli xil turlari faoliyati, o'z ifodasini nutqdan foydalanishi mumkin

bino

nutq

bayonotlar.

rivojlanadi

harakatchanlik.

Egadir

boshlang'ich

bilim

tabiiy

ko'rsatadi

she'riyatga qiziqish, yashash sohasidan elementar g'oyalarga ega

"Bulfinch shoxlaridagi pushti olma kabi" o'rta guruhdagi ilovalar uchun GCDning qisqacha mazmuni

Tuzuvchi: o'qituvchi Menshikova N.A.

Ta'lim yo'nalishi: Badiiy ijod.

Yosh guruhi: O'rtacha.

Dastur tarkibi:

1. Bolalarning qushlar, ularning tuzilishining xususiyatlari, qishda qushlarning hayoti, qushlar hayotida odamning o'rni haqida bilimlarini kengaytirish.

2. Bolalarning yovvoyi tabiat haqidagi kuzatishlarini badiiy va tasviriy faoliyatda etkazish qobiliyatini mustahkamlash.

3. Bolalarni tog 'kullari va qushlarning "rezavorlari" bilan novdalardan chiroyli ob'ekt kompozitsiyasini yasashni o'rgatishda davom eting.

4. Mustaqillik, aniqlik, matonatni tarbiyalash.

Bolalar bilan dastlabki ish:

1. Sayrda qushlarni kuzatish (bolalarning e'tiborini qushlarning har bir turiga xos bo'lgan tafsilotlarga qaratish uchun). 2. "Qishlaydigan qushlar" haqida barmoq gimnastikasi. 3. Topishmoq topish, “Qishlaydigan qushlar” haqidagi she’rlar o‘qish. 4. Qishlaydigan qushlar haqida hikoya tuzish. 5. Didaktik o'yinlar "To'rtinchi qo'shimcha", "Qushlarning ovozi". 6. "Bullfinches uchun rowan" rasmi.

Bolalar faoliyatini boshqarish usullari:

Vizual (namoyish);

O'yin (mobil o'yin);

tushuntirish;

og'zaki (suhbat, topishmoqlar);

Barmoq gimnastikasi;

Amaliy (bolalar tajribasi asosida).

Bolalar faoliyatining turlari: o'yin, aloqa, motorli, musiqiy va badiiy.

Ta'lim sohalarining integratsiyasi: Jismoniy madaniyat, bilish, muloqot, badiiy adabiyot o‘qish, musiqa.

Ko'rgazmali material: qishlash qushlarining fotosuratlari, sxemalar - dastur uchun qo'llab-quvvatlashlar.

Tarqatma material: niqoblar - buqalarning qalpoqlari, novdalar novdasi tasvirlangan yarim varaq karton, qaychi, rangli qog'oz qismlari, un xamiri, cho'tka, salfetka, moyli mato.

Uskunalar: magnitafon, "Hammaga do'stlar kerak" qo'shig'ining audio yozuvi, flanelgraf.

Darsning borishi

1. Kirish qismi (2 min.).

Tarbiyachi: Bolalar, eslaysizmi, yaqinda bizning bog'imizga fotosuratchi keldi. Sabab?

Bolalar: Bog'imizda suratga tushgan bolalar.

O'qituvchi: To'g'ri. Ko‘chaga chiqqanida esa bog‘da juda ko‘p qiziqarli narsalarni ko‘rdi. Masalan, qushlar. Ularni ham suratga olmay qololmadi. U bizga fotosuratlar olib keldi. Ko'rmoqchimisiz?

2. Asosiy qism (16 min.).

(O'qituvchi qishlayotgan qushlarning fotosuratlarini ko'rsatadi va ularni flanelografga osib qo'yadi. Bolalar qushlarning nomlarini aytadilar.)

O'qituvchi: Bu qushlar nima? Nega ularni "qishki" deb atashadi? Ular bir-biridan qanday farq qiladi? Qanday qilib ular o'xshash? Qushlarning tana qismlari nima?

O'qituvchi bolalarni qushning tana qismlarini, tuzilish xususiyatlarini nomlashni taklif qiladi.

Tarbiyachi: Endi men sizni men bilan o'yin o'ynashga taklif qilaman.

O'yin: "Ha, ha - shunday."

Bolalar, men hozir jumlalarni aytaman, agar gap to'g'ri bo'lsa, sizlar qo'llaringizga qarsak chalib, “Ha, ha - shunday! "Agar jumla to'g'ri bo'lmasa -" Yo'q, yo'q - unday emas! »

1. Qishda yerni oq momiq qor qoplaydi. (Ha, ha - shunday).

2. Qishda qushlar sovuq va och. (Ha, ha - shunday).

3. Qishda qushlarning tanasi jun bilan qoplangan. (Yo'q, yo'q - unday emas).

4. Qishda barcha qushlar uchib ketishadi issiqroq iqlimlar. (Yo'q, yo'q - unday emas).

5. Qishda qushlar uchun ozuqa ko'p bo'ladi. (Yo'q, yo'q - unday emas).

6. Qushlar butun qish davomida uxlab qolishadi. (Yo'q, yo'q - unday emas).

7. Qishda odam qushlarga oziq-ovqat olishga yordam berishi kerak. (Ha, ha - shunday).

O'qituvchi: Bolalar, siz va men oxirgi darsda qaysi qush uchun ovqat tayyorladik - rowan rezavorlari?

Bolalar: Bu qush buqadir.

O'qituvchi: Ammo bugun biz buqalarni tog 'kulining shoxlariga joylashtiramiz. Bullfinches oqlangan qushlardir. Bu qushning boshi, qanotlari va dumining qora tepasi bor; orqa tomoni zangori-kulrang, qorin esa qizil. Gaga qisqa, qalin, qora.

Endi biz o'zimiz bu qushlarga aylanamiz va o'ynaymiz. Bolalar niqob kiyishadi - buqalarning qalpoqlari.

Jismoniy tarbiya "Bullfinches"

Shoxlarga qarang - Ular qo'llarini yon tomonlarga urishadi.

Qizil futbolkalardagi buqalar - boshlarini yon tomonlarga egish.

Yumshoq patlar - qo'llarning tez-tez silkinishi.

Quyoshda boqish - Yonlarda qarsak chalish.

Ular boshlarini burishadi, ular uchib ketishni xohlashadi - Boshning burilishlari.

Shh! Shh! Uchib ket!

Bo'ron uchun! Bo'ron uchun! Bolalar qanot kabi qo'llarini silkitib, guruh bo'ylab yugurishadi.

O'qituvchi: Va endi biz o'z vazifamizni bajarishni boshlaymiz - buqalarni tog 'kulining shoxlariga o'rnatamiz.

Tarbiyachi: Birinchi diagrammaga qarang va ishimizni qaerdan boshlashimizni ayting.

Bolalar: Birinchidan, qizil kvadratni yarmiga katlayın. Keyin, yaxlitlash, ikkita pastki burchakni kesib tashlang. Bu qushning tanasi bo'ladi.

O'qituvchi: Endi nima qilamiz?

Bolalar: Keyin qora kvadratning burchaklarini kesib tashlaymiz.Buqa boshining detalini olamiz.

O'qituvchi: Quyidagi diagrammaga qarang. Keyin nima qilamiz?

Bolalar: Endi biz elim, tanasi va boshini bog'lashimiz kerak.

Bolalar: qanotning tafsilotlarini yopishtiring. Keyin dumga yopishtiring.

O'qituvchi: Biz hamma narsani muhokama qildik, endi esa ko'zlar uchun isinish qilamiz va davom etamiz.

Ko'zlar uchun mashq "Qush"

Qush o‘ng tomonga uchib ketdi

Qush chap tomonga uchib ketdi

Qush pastga uchib ketdi

Oh, qarang - o'zingizga zarar yetkazmang!

Qush bir chaqirim uzoqlikda uchib ketdi

Va burunga o'tirdi!

Bolalar o'qituvchining rahbarligi ostida ishlashni boshlaydilar. Qushlar haqida "Hammaga do'st kerak" qo'shig'i yangraydi.

3. Yakuniy qism (2 min.).

O'qituvchi bolalarning ishlarini tahlil qiladi, o'z ishlarini baholashni taklif qiladi. Bolalar birgalikda o'z asarlarini namoyish etib, "buqalar suruvini" yaratadilar.

Dars eslatmalari bo'limida prototip ishlab chiqish va 2016 yil 10 iyulda nashr etilgan
Siz quyidagi manzildasiz:

O'yinlar va mashqlarning tematik tanlovi, mavzu: "Qushlar"

Maqsadlar:

Bolalarning qushlar haqidagi bilimlarini kengaytirish.
Ushbu mavzu bo'yicha bolalarning so'z boyligini boyitish.
Hajmi (katta-kichik), rang (sariq, qizil, ko'k, yashil), fazodagi joylashuvi (yuqori-pastki, o'ng-chap), geometrik shakllar (doira, kvadrat, uchburchak, to'rtburchaklar) haqidagi bilimlarni mustahkamlash.
Berilgan miqdordagi elementlarni hisoblashni o'rganishni davom eting va raqamlar sonini ko'rsating (1 va 2).
Barmoqlar va qalamlar bilan chizish, yopishtirish, modellashtirish ko'nikmalarini takomillashtirish.
Fikrlash, nozik vosita ko'nikmalarini, harakatlarni muvofiqlashtirishni rivojlantirish.
Eshitish va vizual idrokni rivojlantirish.
Qushlarga yordam berish istagini oshiring.

Uskunalar:

Ko'rgazmali rasmlar (qarg'a, kakuk, chumchuq, bulbul, yulduzcha).
Tovus tasvirlangan rasmlar, turli rang va o'lchamdagi tugmalar.
Liboslar, qushlarning siluet tasvirlari.
Katta va kichik uya tasvirlangan rasmlar, 1 va 2 raqamlari bo'lgan kartalar, kartondan kesilgan tuxumlar.
Ikki qismga bo'lingan tuxumning siluet tasviri.
Plastik tuxumlar, kichik qush o'yinchoqlari.
Mevalarni chizish uchun fon rasmi, qizil barmoq bo'yoqlari.
Tayoqdagi chayqa tasviri.
Qushlarning tasviri bilan bog'langan rasmlar.
Qog'ozdan kesilgan oziqlantiruvchi, elim, yorma, qushlar bilan fon rasmi.
Karton bo'sh "qush", qanotlari qog'ozdan kesilgan, elim. Qora plastilin.
Baliqlarning siluet tasvirlari.
Fon rasmlari varaqning bir chetida qushlar uyi va boshqa chetida qushlar, qalamlar.
Plastilin bilan qoplangan o'rmonchi, qo'ng'izli daraxt tanasi va tırtıl tasvirlangan rasm.
Qush uyi sxemasi tasvirlangan rasm, sxemaga mos keladigan rangli kartondan yasalgan geometrik shakllar.
Titmouse, qora plastilin, sariq barmoq bo'yoqlari tasvirlangan bo'sh rasm.
Qo'ng'iroqlar.
Qushlar ovozining audio yozuvlari, m / f qo'shig'i "Qushlar kimlar?", "Qushlar uchun maydalangan quyamiz", Alyabyevning "Bulbul".

Qushlarning ovozini eshitish

Rasmga qarang - bu qarg'a qushi. Uning ovoziga quloq soling. O'zingizni qarg'a kabi "kar-r" deyishga harakat qiling.

Rasmga qarang - bu chumchuq qushi. Uning ovoziga quloq soling. O'zingizni chumchuq kabi "chik-chirik" deb aytishga harakat qiling.

Rasmga qarang - bu kuku qushi. Uning ovoziga quloq soling. O'zingizni kuku kabi "ku-ku" deyishga harakat qiling.

Didaktik mashq "Kimning ovozi?"

Qushlarning tasvirlari xonaning turli joylariga joylashtirilgan. Qushlardan birining ovozining audio yozuvi o'ynaladi va bolalar ko'zlari bilan mos keladigan rasmni topib, keyin unga yaqinlashishlari kerak.

Didaktik mashq "Uyalardagi tuxumlar"

Mana, uyalar. Ularni sanang. Rasmda nechta uyalar bor? Ikki uyalar. Va uyalar bir xil yoki boshqacha. Har xil. Bir uyasi katta, ikkinchisi kichik. Menga katta uyani ko'rsat. Menga kichkina uyani ko'rsat.

Kichkina uyaga bitta tuxum va katta uyaga ikkita tuxum qo'ying.
1-raqamni bitta tuxum bo'lgan uyaning ostiga qo'ying. Va ikkita tuxum bilan uya ostiga qanday raqam qo'yamiz? 2 raqami.

Didaktik o'yin "To'liq tuxumni qismlardan yig'ing"

Bu tuxum buzilgan. Uning ichida jo'ja bor edi. Katta bo'ling va tuxumni sindiring. Tashqariga chiqish uchun. Keling, tuxumni yig'ishga harakat qilaylik. Qismlardan bir butun hosil qiling.

O'yin "Tuxumning ichida nima?"

Savatdan tuxum oling, uni oching va ichida nima borligini ko'ring.

Bolalar plastik tuxumlarni ochib, ichida qushlar tasvirlangan o'yinchoqlarni topadilar. Bolalar qushlarini chaqirishadi, agar ular buni qila olmasalar, kattalarni chaqiradilar va boladan takrorlashni so'raydilar.

"Qush uchun rezavorlar" barmoq rasmi

Qishda qushlar daraxt shoxlarida qolgan rezavorlar bilan ziyofat qilishadi. Keling, qushlar uchun ko'proq rezavorlar chizamiz.

Kiyim qisqichlari bilan o'yin "Qush"

Qushning tumshug'i, panjalari va chiroyli dumi bo'lishi uchun kiyim pinlarini mahkamlang.

"Qushlar oziqlantiruvchida" ilovasi

Qish kunida filiallar orasida
Mehmonlar uchun dasturxon tuziladi.
taxta yangi,
Qushlar uchun ovqat xonasi
Kechki ovqatga qo'ng'iroq qilish
Qisqichbaqalarni iste'mol qiling.

Oziqlantiruvchi yuzasiga elim yoying, ustiga maydalagichlarni quying. Endi qushlar uchib ketadi, donalarni peshlaydi. Rasmga qushlarni yopishtiring.

Musiqiy mashq "Biz qushlar uchun maydalanganlarni quyamiz"

Bolalar musiqaga qo'ng'iroq chalishadi.

"Qushlar uyi" qurilishi

Odamlar qushlarni oziqlantirishda ularga yordam berishadi. Shuningdek, odamlar qushlarga uy qurishda va ularni daraxtlarga osib qo'yishda yordam berishadi. Mana, yulduzli qush uchun uy - qushxona.
Keling, geometrik shakldagi qush uyini yotqizamiz.


Qanday geometrik shakllardan foydalangansiz? Kvadrat qanday rangda? Uchburchak, aylana, to'rtburchak?
Endi tayoqni olib, qush o'tiradigan qush uyiga perchni yopishtiring. Va bu erda yulduzcha sizning qushlar uyingizga uchib ketdi.

Vizual faoliyat "Qushlarning qush uyiga uchishiga yordam bering"

Qush uyini, qush uyini olib, daraxtga bog'lang. Barakalla. Keling, uni yopishtiramiz. Keling, qalamlarni olib, har bir qushdan qushlar uyiga yo'l chizamiz.

Dinamik pauza "Yo'lda shoshiling"

Bolalar qushning parvozini (yurish, chopish, sakrash) tasvirlab, musiqaga o'tadilar.

Musiqa tinglash: Alyabyevning "Bulbul".

Tegishli audio yozuv ijro etiladi.

Rasmga diqqat bilan qarang va o'ylab ko'ring, rasmdagi qush kim emas? Qanday taxmin qildingiz? A bu kim?

Va endi siz rasmda boshqa qushlardan farq qiladigan qushni topishingiz kerak. U qayerda?

Didaktik o'yin "Juft toping"

Qushning rasmini tanlang. Qushingizga xuddi shu ikkinchi qushni toping.

Barmoq gimnastikasi "Chumchuq"

Siz chaqaloqsiz, chumchuq,
Sovuqda uyalmang.
Oziqlantiruvchini tumshug'ingiz bilan uring,
Tez ovqatlaning.

Bolalar qushning parvoziga taqlid qilib, bosh barmoqlarini bir-biriga bog'lab, kaftlarini silkitadilar. Keyin dumaloq o'ng qo'lni barmoq uchlari bilan stolga qo'yishadi va ko'rsatkich barmog'ining yostig'i bilan urishadi. Keyin chap qo'l bilan ham xuddi shunday qilinadi.

Mana, tovus degan qush bor. Tovusning chiroyli dumi bor.

Tovus dumi patlaridagi tugmachalarni yoyib, biz uni yanada chiroyli qilamiz.

Qog'oz konstruktsiyasi "Qush"

Qushlarning ko'zlarini qora plastilindan yopishtiring, boshning har ikki tomoniga bittadan. Va keyin qanotlarni yopishtiring, shuningdek, qush tanasining har ikki tomoniga bittadan. (Ishni tugatgandan so'ng, hunarmandchilikni urish tavsiya etiladi).

Mobil o'yin "Issiqlik, sovuq"

Va endi "Issiqlik, sovuq" o'yinini o'ynaymiz. Sizlar chumchuq bo'lasizlar. "Iliq" buyrug'i bo'yicha - uchish va chiyillash, "sovuq" buyrug'i bo'yicha - bir-birining yoniga siljish va cho'kish.

Vizual faoliyat "Titmouse"

Qora plastilin bo'lagidan bolalar qush uchun ko'z yasaydilar. Va sariq bo'yoq bilan qushning qorin bo'shlig'ini barmoq bilan bo'yash.

Mashq "O'rmonchiga ovqat topishga yordam bering"

O‘rmonchi daraxt po‘stlog‘i ostidan hasharot va qurtlarni qidiradi. Yig'malarni oling va ostidan o'rmon to'shagini topish uchun qobig'ining yuqori qismini olib tashlang.

Ko'zlar uchun gimnastika "Seagull"

Va bu erda dengiz qushi chayqali. Keling, uning parvozini ko'zimiz bilan kuzatib boraylik.
Mana, chayqaloq uchib ketdi. Chapga uchib ketdi. Pastga tushdi. O'ngga uchib ketdi. To'lqinlar ustida aylanish.

Dinamik pauza "Seagullar baliq ovlaydi"

Va endi bolalar qushlarga - chayqalarga aylanishadi. Chayqalar dengiz qushlari bo'lib, ular asosan dengizda tutgan baliqlarni iste'mol qilishni yaxshi ko'radilar. Baliq uchun boring. Ikkita baliq tuting va olib keling. (O'qituvchi boladan nechta baliq tutganini va ularning rangi qanday ekanligini so'raydi).